(...) Jenže tu jsou i dobré argumenty, proč přesto takovou smlouva předběžně uzavřít - jakkoliv detaily i ratifikace budou ještě předmětem nejednoho sporu. Evropa investiční dohodu s Čínou potřebovala, protože na absenci vzájemných investičních pravidel více vydělávala obrovská, leč uzavřená Říše středu. Jednaní se táhla už sedm let a že Německo během svého předsednictví na dokončení dohody tlačí, věděli všichni - a žádná národní vláda nebyla výslovně proti. Jistě přitom není náhodné, že finální podpis garantovala velká váha - německá kancléřka Angela Merkelová. Politička, která poprvé oficiálně navštívila Čínu v roce 2006 a minulý rok tam byla už podvanácté.
https://nazory.aktualne.cz/...cinou-lepsi-dohodu-ale-i-tato-muze/r~2346fcb0505611eb9d74ac1f6b220ee8/
V průmyslu by se unijní firmy měly dostat snáze do automobilového, energetického či chemického sektoru. Co je podstatné: neměla by to být jen Potěmkinova vesnice, protože protežované státní a polostátní čínské holdingy by měly být transparentní ve státních podporách a chovat se komerčně. Dohoda by měla zabraňovat kradení technologií a dalšího knowhow.
A nakonec několik závazků, které se moc nezmiňují a Číně se na ně těžko kývalo: přistoupit na úmluvy Mezinárodní organizace práce, především ty o zákazu té nucené. Dále pak příslib naplňování klimatických cílů stanovených Pařížskou dohodou. A také řešení sporů nezávislým panelem expertů za účasti občanské společnosti.