• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    Sledujete také spřízněné kluby Domácí zprávy a komentáře, Zahraničněpolitické události? a Ruská Federace - události a vývoj dnes a zítra...?
    ---
    Debaty k news
    ---
    Novinky z EU:
    Integrace.cz
    EUObserver.com


    Interaktivní mapa EU se základními informacemi o EU a jednotlivých členských státech


    ANKETA


    Aktuální téma Lisabonská smlouva
    rozbalit záhlaví
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    SCHWEPZ: v zásadě ano, ale je otázka v jakém ohledu a z které strany se na to koukáš.
    EU právo se nebude míchat do otázek a la státní hranice. Nabízí se samozřejmě otázka kompetenční, jako to bylo u Lisabonu, ale změny primárního práva podléhají schválení parlamentem ČR, takže to bude jen o tom, že bude třeba změnit českou normu ústavního pořádku, která tomu bude odporovat, tím samým parlamentem, s čímž se ale tak nějak mělo počítat už při projednávání těch změn. Zapříčiní to (opět) vnitrostátní ústavní krizi, EU to bude jedno, protože mezinárodní právo veřejné a ratifikaci předchází politická dohoda - je náš problém jak si to doma vyřešíme. Co pak bude znamenat přednost při vnitrostátní aplikaci v praxi?

    Pokud si do ústavy prosadíme něco, co odporuje principům vnitřního trhu (nějak si teď nedovedu představit, co by to mohlo být), tak na nás vlítne Komise a ECJ s pokutami a řízeními o porušení smluv, ale hlavně se nás začnou sousedi ptát, co blbneme a proč v té EU tedy ještě zacláníme.

    Pokud si do ústavy prosadíme nějaký nesmysl, co odporuje primárnímu právu v oblasti lidských práv a hodnot EU a la povinnost heterosexuálního sňatku pro každého nad 25, nebo třeba zákaz Romů, tak je to sice smutné a EU na nás bude hrozit varovně prstem, ale ve výsledku se asi nic moc nestane (viz Maďarsko, Slovinsko, Polsko, Chorvatsko...), protože nás podpoří kamarádi z V4. (Jen pak budeme platit, až to bude postupně odsuzovat ECtHR a ÚS bude zase jednou vykládat, jak nám nikdo nerozumí, protože jsme z úplně jiného kulturního okruhu). Ono se to jako politikum tváří, ale pokud se východní Evropa nedá brzy trochu dohromady, tak to asi současnou EU do pár let zničí, protože to příliš odporuje tomu úplně základnímu konceptu EU, na západě je po užší spolupráci poptávka už dlouho, a dvou-rychlostní EU začíná vypadat jako víc a víc realistická varianta.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DOBYTEK: díky. Já si právě pamatuji z VŠ, že nás učili že EU právo je nadřazené (s těmi výjimkami).
    Každopádně on cituje nález Ústavního soudu ČR "....který se týkal Lisabonské smlouvy (2008) „V případě jasného konfliktu mezi domácí ústavou a evropským právem, který nelze zhojit žádnou rozumnou interpretací, musí mít ústavní pořádek České republiky, zejména jeho materiální ohnisko, přednost.“

    Ale je to Koudelka, víme co to je "za člověka", tak jsem chtěl přesnější právní nuance.

    Chápu to tak, že nadřazenost EU práva OK, dokud neodporuje Ústavě (např. Německa ?).
    Aktuální Polskou a Maďarskou "záležitost" nechme pro tuto chvíli stranou, to je spíše politikum, než právní moment.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    SCHWEPZ:já na to nechci klikat, ale z toho, co kopíruješ, usuzuji, že nemá pravdu.
    EU právo je nadřazeno vnitrostátním zákonům v zásadě bez výhrad (vysvětlení viz třeba kauza Costa v. Enel), ale je tam řada omezení daná kompetencemi stanovenými primárním právu a způsobem, jakým jsou ty normy přijímány.
    S ústavním právem je to trochu složitější, EU je pořád ještě alespoň napůl mezinárodní organizace, kde jsou si členové rovni a bla bla bla, nicméně vytváří svůj vlastní právní systém, který se všichni zavázali dodržovat, a který bez nadřazenosti jaksi nemůže fungovat. Němci s tím mají dlouhodobě problém, a jako vůdčí právní vzor v našem kulturním okruhu se s tím vezeme i my, ale kauzy Solange I. a Solange II to v zásadě vyřešily, za podmínky, že EU existuje v souladu se základními ústavními principy, v tomto případě Německa, a chrání základní práva občanů členských zemí, což dělá, protože ECJ má ústavní normy členských zemí za jeden z pramenů práva při rozhodování, společně s judikaturou ECtHR.
    Problém je aktuálně východní Evropa, která se rozhodla, že je pro ně závazné jen to, co se jim líbí, a primární právo je nezajímá, a pak třeba tímhle do toho hází vidle i Němci. Prostě právo EU je složitý organismus, u kterého je vždy potřeba brát v úvahu charakter celé EU, proč vlastně existuje, a její primární právo, které přijaly všechny členské země zákonem daným způsobem (viz čl. 10 ústavy ČR), tudíž má odpovídající legitimitu, a z toho vycházet.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    JE TU NĚJAKÝ PRÁVNÍ ZNALEC KTERÝ BY MI OSVĚTLIL, JESTLI KOUDELKA KECÁ, RESP. ŘÍKÁ JEN TO, CO SE MU HODÍ? DÍKY.

    (...) Ovšem někteří právníci tvrdí, že evropské právo je prý nadřazeno i našim ústavním normám.

    To není pravda. Naše ústavní zákony jsou víc než evropské směrnice. Pochybnou tezi o nadřazenosti evropského práva prosazuje Soudní dvůr Evropské unie a Evropská komise, ale bez opory ve smlouvách o Evropské unii a o fungování Evropské unie. Ty o otázce vztahu evropského práva k ústavám členských států mlčí.
    https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/rozhovor-nase-ustava-je-nadrazena-pravu-eu.A210726_130356_p_politika_wag
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) Cummings nepodepsal mlčenlivost a už dvakrát zveřejnil pár podrobností z časů poradcování. Mnozí však jeho tvrzení odmítali jako „pomstu zhrzeného a zapšklého exporadce“. Tentokrát šlo o rozhovor před kamerou a Cummings šel až za hranu přípustnosti.

    Mezi jiným dokonce přiznal, že argumenty brexitářů před referendem, včetně oněch 350 milionů „ušetřených pro zdravotnictví“ na volebním autobusu, byly účelové a ne zcela pravdivé.

    Navíc prý není dosud jisté, zda brexit byl opravdu správným krokem, což od hlavního stratéga zní pozoruhodně. Dodal, že každý, kdo si je zcela jistý, že to bylo správné, „má v hlavě nedotažený šroubek“. On prý tomu věří, ale „nikdo na světě neví, jestli brexit bude opravdu úspěšný“.

    (...) Prý mezi jiným i proto, že se na premiéra nehodí: „Nemá žádný plán, ani program. Neví, jak být premiérem, jak Whitehall funguje. Má jen agendu: Víc autobusů, vlaků a jízdních kol a nejstupidnější tunel na světě do Severního Irska. My jsme jej tam dostali, pouze abychom vyřešili jistý problém, ne proto, že by byl nejvhodnější osobou na vůdce země.“ Na otázku Kuenssbergové, kdo že jsou „my“, kolik jich je, odpověděl Cummings, že jich je několik tuctů, což odpovídá skupině brexitářů ve sněmovně, tedy kolem 35.

    https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/velka-britanie-cummings-v-bbc.A210726_131347_p_zahranici_wag
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    https://www.theguardian.com/politics/2021/jul/26/uk-rejects-eus-northern-ireland-moves-saying-brexit-deal-must-be-renegotiated?utm_term=Autofeed&CMP=twt_b-gdnnews&utm_medium=Social&;amp;utm_source=Twitter#Echobox=1627329987

    lol. UK: "pokud nam nedate co cheme, tak se strelime zase do nohy, a pac sme se tam strelili uz 50x tak nas to bude ted zvlast bolet, takze s tim neco laskave delejte.."
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    While not a surprise, her refusal – less than 24 hours after the government set out a plan to renegotiate a core part of the Brexit deal – is a blow to Johnson, who made repeated false claims that there would be no customs checks between Great Britain and Northern Ireland.

    https://www.theguardian.com/politics/2021/jul/22/von-der-leyen-rejects-boris-johnson-bid-to-renegotiate-irish-protocol

    dalsi nevyhra
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ‘Legal Polexit’: Poland court rules EU measures unconstitutional | Poland | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2021/jul/14/legal-polexit-poland-court-rules-that-eu-measures-are-unconstitutional
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Disciplinární režim polských soudců je v rozporu s právem Evropské unie. Ve vleklém sporu o justiční reformu prosazenou polskou konzervativní vládou o tom ve čtvrtek rozhodl Soudní dvůr EU. Podle nejvyššího orgánu unijní justice existují pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti polské disciplinární komory, která vede se soudci kárná řízení.

    Soudní evropský dvůr nepovažuje disciplinární režim polských soudců za nezávislý a nestranný | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/polsky-soud-disciplinarni-rizeni-soudci-nezavislost-evropska-unie_2107151039_zuj
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    EU starts work on rival to China’s Belt and Road Initiative – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/eu-starts-work-on-rival-to-chinas-belt-and-road-project-network/

    Evropská unie (EU) se chystá vybudovat v různých oblastech světa řadu infrastrukturních projektů s cílem propojit ji s těmito regiony a zároveň v nich zvýšit svůj geopolitický vliv. Ministři zahraničí členských zemí v pondělí schválili základní obrysy plánu. Je mimo jiné reakcí na čínský projekt nové Hedvábné stezky označovaný jako Pás a stezka.

    „Vidíme, jak Čína využívá hospodářské a finanční prostředky ke zvyšování svého politického vlivu všude ve světě. Vzdychat nad tím je k ničemu, musíme nabídnout alternativy,“ řekl během jednání s kolegy v Bruselu německý ministr zahraničí Heiko Maas. Evropská sedmadvacítka iniciativou navazuje na nedávné přísliby skupiny ekonomicky vyspělých států G7, které se shodly na nutnosti čelit rostoucímu vlivu Pekingu.

    EU se postaví Číňanům. Chce vlastní Hedvábnou stezku - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/eu-se-postavi-cinanum-chce-vlastni-hedvabnou-stezku-40365979#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=PCjarsFISYy-202107122052&dop_id=40365979&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    Brexit ‘divorce bill’ higher than UK’s forecasts, Brussels estimates | Brexit | The Guardian
    https://www.theguardian.com/politics/2021/jul/08/brexit-divorce-bill-higher-than-uks-forecasts-brussels-estimates
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Evropská komise navrhuje zdanit letecká paliva. Podpoří tak své klimatické závazky | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/ekonomika/evropska-unie-evropska-komise-klimaticky-zavazek-klima-letectvi-paliva-letecke_2107072126_hyh
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Solange je tu zase, a tentokrat to nevypada na dobry konec
    European Commission declares war on German arrogance – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/european-commission-declares-war-on-german-arrogance-eu-court-of-justice-karlsruhe/
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Od prvního funguje EPPO alias Evropský veřejný žalobce
    Fact sheet zde.
    Jo a první kauza je naše :)
    Czech prime minister may be among first in crosshairs of new European prosecutor | Reuters
    https://www.reuters.com/article/us-czech-babis-idUSKCN2DE2CH
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Pokusy o navázání bližších vazeb mezi EU a Švýcarskem po sedmi letech skončily neúspěchem. Rozhovory ukončila vláda v Bernu kvůli nepřeklenutelným rozporům v pohledu na imigraci a mzdy. Na švýcarské hospodářství to podle všeho bude mít poměrně citelný dopad.

    Switzerland pulls out of negotiations to redefine relationship with EU over free movement directive | Euronews
    https://www.euronews.com/2021/05/26/switzerland-pulls-out-of-negotiations-to-redefine-relationship-with-eu-over-free-movement-

    Swiss reject framework agreement deal with EU - SWI swissinfo.ch
    https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-reject-framework-agreement-deal-with-eu/46651454
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    XCHAOS: To je jenom doporuceni, Komise to stejne protlaci :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    a dalsi nevyhra:

    Companies operating in freeports being launched under Boris Johnson’s post-Brexit levelling up agenda will not get the full benefits of the new tax efficient zones if they export to some countries, the government has admitted.

    Post-Brexit trade deals mean firms will miss out on freeport benefits | Manufacturing sector | The Guardian
    https://www.theguardian.com/business/2021/may/10/post-brexit-trade-deals-mean-firms-will-miss-out-on-freeport-benefits
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    jen tak btw:

    HMS Severn - The ship was decommissioned in 2017, but the Government decided to recommission her as part of Brexit preparedness, and the ship was therefore refitted in 2020.
    HMS Severn (P282) | Royal Navy
    https://www.royalnavy.mod.uk/our-organisation/the-fighting-arms/surface-fleet/patrol/river-class/hms-severn
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    SCHWEPZ: dnes uz druha nevyhra UK. gratulujeme. (pozn. Francii se podarilo zablokovat Jersey harbour i pres pritomnost HMS Severn a HMS Tamar tamtez)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam