• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Karel Barták: V EU se schyluje k rozuzlení dilematu, co s Maďarskem | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/karel-bartak-v-eu-se-schyluje-k-rozuzleni-dilematu-co-s-madarskem-8876031

    Už jen pár dní zbývá do konce listopadu, kdy Evropská komise musí učinit dvě rozhodnutí, naprosto zásadní pro postavení Maďarska v EU a také pro jednotu všech zemí unie. Buď vyjde vstříc Viktoru Orbánovi, aspoň formálně uvěří jeho slibům a odblokuje miliardy eur, které dosud kvůli pochybnostem o fungování právního státu jeho zemi nepřiřkla.

    Zachrání tak jednotu v okamžiku, kdy je tváří v tvář ruské invazi na Ukrajině důležitější než kdy dřív. Nebo naopak dospěje k závěru, že Orbán blufuje, že jeho reformy jsou jen „horký vzduch“ a že si za své vydírání nezaslouží nic jiného než společné evropské „ne“.

    Oba přístupy mají své silné stoupence a odpůrce, přičemž jsou si všichni vědomi, ale ani jeden není ale vůbec ideální. Jenže předepsané lhůty se krátí, už není další prostor pro odklady, je třeba rozhodnout. Podle nálady v bruselských úřadovnách nebo anonymních úniků do médií se spíše zdá, že Evropská komise navrhne na konci měsíce přiklepnout Maďarsku konečně její díl peněz z evropského „fondu obnovy“, tedy zhruba šest miliard eur.

    A také že stáhne svou hrozbu nevyplatit 7,5 miliardy eur ze „strukturálních fondů“, které zadržuje kvůli pochybnostem, že je Maďarsko spotřebuje řádně, tedy bez korupce a podvodů. Konečné slovo v obou věcech budou mít vlády členských zemí, konkrétně pak ministři financí pod taktovkou českého Zbyňka Stanjury, a to 6. prosince.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    SCHWEPZ: jako že řešením brexitu bude platit do EU poplatky, přijímat automaticky její legislativu, a nebejt členem? Toje velmi velká vyfikundace!
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Evropská komise navrhla cenový strop u kontraktů na plyn. Jde o „mechanismus poslední záchrany“ — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3545593-evropska-komise-navrhla-cenovy-strop-u-kontraktu-na-plyn-jde-o-mechanismus
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    @mac_puck
    ·
    33m
    Countries that are not part of their nearest trade bloc:

    Panama
    Western Sahara
    Mauritania
    Southern Sudan
    Somalia
    Iran
    Turkmenistan
    Mongolia
    North Korea
    ...
    United Kingdom
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    SCHWEPZ: Farage 20+ let volal po tom, aby UK vystoupilo z EU a zavedlo Swiss style deal, a ted, kldzy se mu to nabizi, tak proti tomu spolu s ostatnima fanatikama z ERG protestuje a trva na necem, co BJ na UK usil jen proto, ze promrhal 3,5 roku vyjednavaci doby a musel to prijmout jako balicek posledni zachrany s vysledekm 5% propadu GDP (misto 10% propadu GDP).
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    UK eurosceptics warn British government against Swiss-style ties with EU | Reuters
    https://www.reuters.com/world/uk/uk-minister-does-not-recognise-report-government-wants-swiss-style-ties-with-eu-2022-11-20/

    Britská vláda s novým premiérem Rishim Sunakem hledá možnosti, jak se po brexitu opět více přiblížit Evropě. Ačkoli to Konzervativní strana navenek popírá, mluví její členové o tom, že by Británie výhledově mohla mít podobný status jako Švýcarsko. Zastánci tvrdého brexitu to ovšem považují za zradu a část konzervativců je kvůli tomu ochotná i v krajním případě shodit vládu.

    O čem se za Borise Johnsona nesmělo ani uvažovat, je průchodné s novým britským premiérem Rishim Sunakem. Vládní konzervativci vidí v jeho nástupu šanci pro změnu směru dosavadní brexitové politiky i možnost bližšího propojení Británie s Evropskou unií.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/britanie-svycarsko-sunak-brexit-johnson.A221120_211626_zahranicni_safaj?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Europe’s odd couple: The dysfunctional relationship at the heart of the EU – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/ursula-von-der-leyen-charles-michel-europe-eu-g20-summit-european-council-commission/

    Dva nejvyšší představitelé Evropské unie místo toho, aby se koordinovali, se spíše navzájem vyhýbají. Až se příští týden sejdou lídři nejmocnějších zemí světa na summitu G20 na Bali, bude velice nepravděpodobné, že EU představí jednotnou frontu. Organizátoři cesty předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a předsedy Evropské rady Charlese Michela se řídí podle přísných pokynů, které mají zabránit jakémukoli překrývání itinerářů. Nefunkční partnerství neovlivňuje pouze legislativní a politickou agendu EU, která závisí na interinstitucionální rovnováze, rovněž také hrozí, že podkope postavení EU ve světě.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TOHLE JE POMĚRNĚ ZAJÍMAVÉ POVÍDÁNÍ, VČ. UKÁZEK RŮZNÝCH DĚL A MYŠLENEK O SJEDNOCENÍ EVROPY

    Sto let Panevropy aneb Sjednocení Evropy jako obrana před Ruskem | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/sto-let-panevropy-aneb-sjednoceni-evropy-jako-obrana-pred-ruskem-8853342

    Čtenáře asi nepřekvapí, že první ucelená představa, jak má vypadat sjednocená Evropa, vzešlá v roce 1922 z pera poběžovického rodáka Richarda Coudenhove-Kalergi v sobě obsahovala nepodkročitelnou podmínku: Má-li sjednocující se Evropa dosáhnout trvalého míru a způsobu řešit vzájemné konflikty cestou dohody, pak musí jít o společenství svobodných a demokratických národů.

    Posluchače možná ale překvapí, že náš krajan z Poběžovic nepovažoval Rusko za součást Evropy. Naopak usoudil, že právě sjednocení Evropy představuje jedinou schůdnou cestu, jak se barbarskému, kulturně zaostalému a imperiálně neustále chtivému Rusku ubránit a odradit je od jeho mocenských a teritoriálních choutek.

    Zdůraznil, že jeho nechuť k Rusku není motivována skutečností, že v zemi moc v rukou právě drží bolševický režim, ale poznáním, že ať v Rusku vládne jakýkoli režim, ať se tváří sebeušlechtileji a mírotvorně, vždy půjde o zaostalé samoděržaví, nebezpečné sobě i svému okolí.

    Věcně uvažující kritici jako třeba tajemník Pražské obchodní a živnostenské komory Rudolf Hotowetz upozornili Kalergiho, že věc zjednodušuje a nedomýšlí stávající závislost Evropy na dodávkách ruských surovin. Nicméně berouce závislost v potaz, přesto ji považují za riziko, jemuž, a v tom dávají Kalergimu za pravdu, lze čelit jen jednotným postojem celé Evropy.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku sedm a půl miliardy eur z fondů EU a je to vůbec poprvé, kdy Evropská komise z pozice exekutivního orgánu předkládá konkrétní návrh, jak zasáhnout vůči neřešení právního státu v Maďarsku pod dominancí Viktora Orbána.

    Jenom tyto peníze představují třetinu maďarského podílu na fondech, které mají podporovat méně vyspělé státy v regionálním rozvoji. A ta částka odpovídá pěti procentům odhadovaného letošního hrubého domácího produktu Maďarska.


    Připomeňme, že on je u moci už čtvrté funkční období za sebou. Konkrétně mu vyčítají neřešené problémy při kontrole dotací a nezavedené opatření proti korupci anebo propojení politiky s byznysem, který je blízký právě premiérovi. Ona napjatá atmosféra houstne už několik měsíců, protože disciplinární řízení trvá od letošního dubna.

    Orbán se nakonec podřídí. Čerpat peníze EU je pro něj výhodné, soudí novinářka | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/vinohradska-12-orban-madarsko-eu_2209260600_pj
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    EL7334: co plánovalo Greenpeace před deseti rokama je dneska stejně jedno, jako tenkrát. Tenkrát halt plány na odstoupení od fosilní energetiky nevycházely jinak, než že všechno vypnem, všude budeme pěstovat topný plodiny na biomasu a taktak to vyjde. Naštěstí se vývoj nezastavil, takže dneska už je to jinak, a než se dostaneme do bodu, kde to začne bejt problém, tak už to bude dávno uplně někde hodně jinde taky.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Bohové malí co je tohle za absenci kognitivních funkcí?
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    GREATDRAKE: Ja myslim, ze Neffovi preskocilo kvuli ty domaci zabijacce.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    EL7334: To je na debatu do jiných klubů (doporučuji Média), ale Besta vystihl nejlépe před deseti lety kolega Vaněk (a od té doby se to jen a jen horší a je z něj čiročirý mašíbl)
    [VANEK @ Domácí zprávy a komentáře - co se stalo, co se děje a co bude dál]

    Neff byl zajímavý na konci devadesátek, když začal vycházet pes. Hlavně proto, že uměl řemeslo a publikoval na internetu, dříve než mnozí jiné vté době a měl širokou základnu čtenářů z řad fandů jeho knih (point self). Nicméně v absolutním měřítku nebyl nikterak extra ani tehdy (ale zas ani extra špatný). Za posledních dvacet let se to hodně zhoršilo a tak kolem 2012-2015 už fakt přestal být zajímavý, přínosný či vůbec čitelný. Je z něj jen umolousanej boomer nadávající na mraky a jeho mentální kapacity už zdaleka nestačí na současnou dobu. Maximálně tak občas naplňuje pořekadlo o rozbitých hodinách.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    EL7334: hystericky antievropsky populismus se spetkou kremlofilni demagogie. bez toho se rada lidi obejde.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    CHORCHE: nikdy nebral. Ostatně Neffa už dekádu také ne.
    CHORCHE
    CHORCHE --- ---
    EL7334: erika b. bere někdo vážně??
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    " k rozpadu centrální moci " To je klíčové.

    Evropská unie měla sloužit ke spolupráci a prosazování společných zájmů. Bohužel se mění v prosazování zájmů některých proti zájmu jiných, O spolupráci jde stále méně.

    "V celé řadě zásadních otázek je nutný souhlas všech zemí evropské sedmadvacítky."

    A to je jedině dobře.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) Jedním z hlavních důvodů kompletního rozkladu polsko-litevské unie (1569–1795) jako státu bylo právo každého poslance Sejmu zastavit jakékoliv usnesení. Takzvané liberum veto přímo vedlo k rozpadu centrální moci a k bizarním desítkám let, kdy neprošlo vůbec nic. A samozřejmě i k tomu, že tyto zastupitele využívaly konkurenční velmoci coby nátlakové nástroje. Naštěstí jsme se od té doby výrazně poučili a…

    Nepoučili. Evropská unie v tuto chvíli jako celek čelí úplně stejnému problému, ale na škále nikoliv polsko-litevské, nýbrž kontinentální. V celé řadě zásadních otázek je nutný souhlas všech zemí evropské sedmadvacítky. A to, co před rokem 2022 mohli vnímat euroskeptici jako pouhé institucionální zdržení a ostatní jako určitý problém, se s příchodem války na Ukrajině stalo naprosto zásadní komplikací, která hluboce narušuje akceschopnost Evropy a její strategické kapacity.

    Můžeme si to jasně ukázat hned na dvou příkladech. Zaprvé, sankce proti Rusku. Okamžitě po Putinově vpádu na Ukrajinu se i jeho tradiční spojenec Viktor Orbán na chvíli pozastavil a svolil k uvalením sankcí. Netrvalo ale dlouho a do dalších a dalších sankčních balíčků začal Orbánův režim vkládat zmírňující požadavky, nebo je zcela blokoval v opozici proti všem. Ve chvíli, kdy každý den chybějících sankcí znamená významné prostředky pro Kreml, se jedná o zásadní reálný problém – a samozřejmě to zcela vyloučilo možnosti ještě tvrdších sankcí. Ropné embargo nakonec prošlo s výjimkami pro Maďarsko a dočasně i pro tři další členské státy (Česko, Bulharsko a Chorvatsko).

    S pokračující krizí a válkou pak Orbán již zcela obrátil rétoriku. Po dřívějších poněkud bizarních útocích na Unii jako celek, finančníka Sorose i ukrajinského prezidenta Zelenského to chvíli vypadalo na ohřátí vztahů, když Maďarsko schválilo udělení kandidátského statusu Ukrajině. V půlce července ale Orbán opět najel do starých kolejí, když vystoupil s tím, že „Unie se střelila sankcemi do plic“ a měla by je stáhnout. Jakákoliv koordinovaná akce proti ruské agresi tak bude na unijní úrovni jenom těžší a těžší, když přiznaný spojenec Putinova režimu může libovolnou akci zarazit a musí být umlouván, aby udělal aspoň něco.

    Achillova pata Západu: Evropské instituce se přežívají, je třeba je reformovat - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/achillova-pata-zapadu-evropske-instituce-se-prezivaji-je-treba-je-reformovat/?#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    tak je to skutečně přesně jako čeština a hanáčtina, až na to, že část Bulharů zkrátka mluví makedonsky :-))
    Yat - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Yat#Bulgarian

    těším se, až konečně díky Evropě regionů budeme mít návody ke spotřební elektronice dostupné i ve fríštině, lužickosrbštině a langedočtině :-) Balkán je inspirativní :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Je rozdíl mezi bulharštinou a makedonštinou aspon tak velký, jako mezi češtinou a hanáčtinou? :-)
    Makedonci kývli na kompromis, jsou o krok blíž vstupu do EU - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/makedonci-kyvli-na-kompromis-jsou-o-krok-bliz-vstupu-do-eu-40403136
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam