(...) Jedním z hlavních důvodů kompletního rozkladu polsko-litevské unie (1569–1795) jako státu bylo právo každého poslance Sejmu zastavit jakékoliv usnesení. Takzvané liberum veto přímo vedlo k rozpadu centrální moci a k bizarním desítkám let, kdy neprošlo vůbec nic. A samozřejmě i k tomu, že tyto zastupitele využívaly konkurenční velmoci coby nátlakové nástroje. Naštěstí jsme se od té doby výrazně poučili a…
Nepoučili. Evropská unie v tuto chvíli jako celek čelí úplně stejnému problému, ale na škále nikoliv polsko-litevské, nýbrž kontinentální. V celé řadě zásadních otázek je nutný souhlas všech zemí evropské sedmadvacítky. A to, co před rokem 2022 mohli vnímat euroskeptici jako pouhé institucionální zdržení a ostatní jako určitý problém, se s příchodem války na Ukrajině stalo naprosto zásadní komplikací, která hluboce narušuje akceschopnost Evropy a její strategické kapacity.
Můžeme si to jasně ukázat hned na dvou příkladech. Zaprvé, sankce proti Rusku. Okamžitě po Putinově vpádu na Ukrajinu se i jeho tradiční spojenec Viktor Orbán na chvíli pozastavil a svolil k uvalením sankcí. Netrvalo ale dlouho a do dalších a dalších sankčních balíčků začal Orbánův režim vkládat zmírňující požadavky, nebo je zcela blokoval v opozici proti všem. Ve chvíli, kdy každý den chybějících sankcí znamená významné prostředky pro Kreml, se jedná o zásadní reálný problém – a samozřejmě to zcela vyloučilo možnosti ještě tvrdších sankcí. Ropné embargo nakonec prošlo s výjimkami pro Maďarsko a dočasně i pro tři další členské státy (Česko, Bulharsko a Chorvatsko).
S pokračující krizí a válkou pak Orbán již zcela obrátil rétoriku. Po dřívějších poněkud bizarních útocích na Unii jako celek, finančníka Sorose i ukrajinského prezidenta Zelenského to chvíli vypadalo na ohřátí vztahů, když Maďarsko schválilo udělení kandidátského statusu Ukrajině. V půlce července ale Orbán opět najel do starých kolejí, když vystoupil s tím, že „Unie se střelila sankcemi do plic“ a měla by je stáhnout. Jakákoliv koordinovaná akce proti ruské agresi tak bude na unijní úrovni jenom těžší a těžší, když přiznaný spojenec Putinova režimu může libovolnou akci zarazit a musí být umlouván, aby udělal aspoň něco.
Achillova pata Západu: Evropské instituce se přežívají, je třeba je reformovat - VOXPOT https://www.voxpot.cz/achillova-pata-zapadu-evropske-instituce-se-prezivaji-je-treba-je-reformovat/?#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box