• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  PALEONTOLOG: To je zajímavý, ale lidi říkaj, že jim to zabere za pět týdnů a já měla efekt prakticky okamžitě a dodneška beru "startovací dávku" páč, z tý vyšší už mi teda bylo blbě fest (což by se shodovalo s tvým pozorováním) tak jsem řekla, že to radši zkombinuju s Ritalinem a na tom jsem už skoro tři roky a chrochtam si. Zjevně to každýmu nesedí, jestli ti to třeba vyřeší kafe, asi je to v pohodě, mě se z jednoho hrnečku týden točí hlava a nemůžu vlízt do autobusu, takže zlatá Strattera :D
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  AXTHEB: twe, to by mě asi zabilo :D ale když mám čtvrtku hrníčku, tak to funguje líp než Ritalin :)
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  KOIRA: Mno, já funguju asi nejlíp s ritalinem 1-1-0 a třema až čtyřma kávama denně :)
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  Různý lidi snášejí různé věci různě. Mě to nepřijde divný.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOIRA: ja teda nemohl ani obedvat a ani veceret a bylo to horsi a horsi, nechapz, ze to nekdo snasi dobre. A po pauze jsem si dal mensi davku a vubdc, uz nikdy vic :D
  Funguju normalne, nepotrebuju to.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  KOIRA: Ono jde i o to, že se stimulanty píšou na opiátový recept a je s tím papírování.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  VERONIKA22: Tak ony ty léky nejsou stejné. Strattera je na úplně jiném principu než stimulanty a i ty se mezi sebou liší, i když ne tolik. Samozřejmě když tě to ohrožovalo na životě, tak je na místě opatrnost. Ale když ti nesedí jedno, tak je přeci furt naděje, že ti sedne něco jiného.
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  VERONIKA22: Nevim, mě ze začátku bylo taky blbě každý ráno, což se dost rychle vyřešilo tim, že jsem si to nebrala před snídaní, ale až po ní. Ale popravdě, i ta hodina nevolnosti mi stála za to, že sjem po zbytek dne byla narozdíl od předchozího stavu schopná fungovat. Každej doktor mi naměří vyšší tlak. ale to je souhrnně tak všechno. Jak je zmíněno níž, tak je tu i ten Ritalin, co naběhne hned, vedlejší účinky moc nemá, tim, že to je stimulant tak neni dobrý kombinovat to s kafem (moje osobní zjištění), po pár hodinách se ti odplaví z těla a je to. Akorát dospělým se moc nedává, aby s tím neobchodovali a mají obavu z toho, že s na tom vytvoříš závislost (nevim, beru si ho, když si chci přečíst knížku nebo udělat něco v práci a nejde mi to, jinak si na něj ani nevzdechnu). Samozřejmě ti nic nenutim, ale jestli to chceš řešit, tak moc jiných variant tady asi není.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  VERONIKA22: no jako nevím proč ti nedá klasickej ritalin? to je jeho indikace, když strattera nevyhovuje
  VERONIKA22
  VERONIKA22 --- ---
  KOLLUCHA: čerpám jen z fb skupiny ADHD u dospělých. Tam si na nežádoucí účinky stěžuje snad každý a snad každému je v prvních týdnech hůř než když si šel pro první recept. I to už jsem jednou v životě zažila a už se k tomu nechci nikdy vrátit. V podstatě mě to ohrožovalo na životě a tak už si pro běžné ADHD léky nepůjdu. Fňuk tak tu návštěvu praktické asi vzdám.....když nic neexistuje :-/
  TRISSIE
  TRISSIE --- ---
  KOLLUCHA, CYBERWOLF: jak to bylo vysvětlene mně, tak neurolog má spíš vyloučit jiný podobně se projevující problém, než že by z něčeho to ad(h)d vykoukal...
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  Jako teoreticky adhd do toho neuroněco patří, protože to neurovývojová porucha je, ale prakticky prostě pomůže spíš ten psychiatr, jsme tak kolektivně zjistili :D
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOLLUCHA: já ti k tomu teď nic přesnějšího neřeknu. Až/jestli dostanu termín, tak možná budu vědět víc.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  CYBERWOLF: Aha no kdyby dělal někdo diagnozu mně na základě neuroněco, tak ji nemám ani teď. Protože třeba EEG mám prý "učebnicové". Na MRI jsem byla nedávno a taky to vyšlo normální. Ale nevím, ani jedno to vyšetření v sobě nemá "neuro", tak to možná není neuroněco ;-))
  Teď jsem zvědavá, co za neuroněco to tvoje bylo ;-)
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOLLUCHA: počítám, že mu to mělo pomoct k určení diagnózy. Výsledek byl zhruba takový, že nejsem dement, ale moje výsledky jsou mimo standardní distribuci (tj. normálně to mají lidi tak nějak podobně dobrý nebo špatný a já tam mám všechno od žádná sláva po hodně dobrý) a že by to chtělo udělat ještě to druhý neuroněco.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  CYBERWOLF: A jak dopadlo to první? Co si od něj vlastně psychiatr sliboval? Jestli to teda není příliš soukromé.
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOLLUCHA: vyšetření, tuším že neuropsychologické a pak jsem měl jít ještě na (asi) neurobiolgické, ale to zatím nějak nedopadlo. Ale přesně nevím, všechno se to jmenuje stejně, tak píšu neuroněco.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  CYBERWOLF: Jako jo, mně šlo hlavně o to, že psychofarmaka by měl předepsat psychiatr. Někteří neuroněco taky můžou některé napsat (antidepresiva, benzáky), ale nemají s tím takovou zkušenost a prostě primárně je na tyhle věci zpravidla lepší psychiatr. Proč tě tam vlastně posílal? A o které neuroněco konkrétně šlo? ;-)
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOLLUCHA: mě psychiatr taky posílal na neuroněco, tak to asi není úplně špatný postup.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  Už jsem se dočetl v knize někam kde začínají být rady. Jednou z rad je stabilizovat mozkové vlny pomocí 60bpm muziky. Lozanov používal Barokní hudbu s tím, že volik převážně strunné skladby. Měli lepší výsledky než třeba skladby s dechovými nátroji. Na YouTube jsou playlisty (hledat superlearning 60bpm, Lozanov, 60bpm baroque music apod), které by měli po několika týdnech (max 4 týdny) každodenního poslechu přinést zlepšení kognitovních funkcí a to zejména pro lidi s ADD. Existují i moderní alternativy vylepšené o konkrétní neurostimulační techniky jako jsou binaurální beaty. Na Youtube jsem našel tuhle věc kterou si lidi chválí a mě přijde taky docela fajn (sluchátka ale nutností a hodí se to spíš ke čtení, učení a práci):

  ADHD Relief, Deep Focus Music with Pulsation, ADD Music for Concentration, ADHD Music
  https://www.youtube.com/watch?v=CSgL0qB7DEY


  Ale ta barokní muzika je přeci jenom víc poslechová věc kterou si člověk může pustit třeba při vaření v kuchyni atp. Měla by existovat i moderní poslechová muzika se 60bpm. Až na nějakou dobrou narazím tak ji otestuju a linknu. :)