• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    Tenhle klub je určený diskusi o poruchách pozornosti, řešení problémů, výměnu zkušeností, atd.
    Laik nechť se zeptá a nejlépe si o tom něco přečte (online jsem toho našel dost, ale většinou anglicky), pokud sem zavítá odborník, budu moc rád za jakékoliv rady a připomínky.

    ADD resp. ADHD jsou zkratky pro anglické termíny Attention-Deficit Disorder resp. to samé s "Hyperactivity", dříve se pro toto používalo označení LMD (Lehká Mozková Dysfunkce).

    Pokud nevíte o co se jedná, ale zaujalo vás to, zkuste si něco málo přečíst...nechci sem opisovat ani základní popis, protože je toho docela dost, ale následujících pár odkazů by mohlo aspoň pro začátek pomoct:
    Příznaky (symptomy) [anglicky]
    Portál o AD(H)D na about.com [anglicky]
    Wikipedie [česky]
    Wikipedie [anglicky]


    http://www.nepozornidospeli.cz/

    Průběžně bych chtěl doplňovat odkazy a moudra na nástěnku, ale ne vždy mám čas (a jsem chaotik ;-) ) takže se hlaste o práva pokud se chcete realizovat :-)
    rozbalit záhlaví
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    VON_GILOTINE: Jak som pisala, setrit chrbat.

    Mam doma nedotiahnutu mensiu reorganizaciu nabytka. Samozrejme v celom byte naraz, aby to nebola nuda, ked som na to sama. Ze sa to najprv kvoli zdraviu a tak kvoli umrtiam v rodine vlecie uz cca 2 roky, je len mensi detail. Mi na zaciatku totiz uplne nedoslo, ze som prisla o vypomoc zo vsetkych stran a mala by som teda zacat postupne.

    A kedze som si minuly tyzden ku vsetkym problemom este aj blokla chrbat, tak sa snazim to teraz neprehanat. Kam zrovna presun a rozoberanie stareho nabytka uplne nespada. :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    VON_GILOTINE: psala hned na začátku:
    A to boli rano po zobudeni uplne ine plany, s hlavnym cielom setrit bolavy chrbat.

    😀
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    SHARKIE: a co byla ta vec kterou si mela udelat a misto ni udelala vsechno to cos popsala, hh?
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    Jak sa da kruci z 30 min rezervy spravit 15 min meskanie. A zrovna na miesto, kde sa na termin caka fakt dlhe mesiace. Chjo, snad ma vezmu.
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    Ten hyperfocus je obcas moc fajn. Neviem jak, ale podarilo sa mi dnes preskladat polovicu obyvacky, takze zajtra bude miesto na odtiahnutie stola a konecne zavesenie vianocnej knihovny. Rozobrala som cast stareho nabytku, presunula asi milion knih bez domova a dokonca aj nejake krabice, co boli na tom stole snad este od stahovania. A to boli rano po zobudeni uplne ine plany, s hlavnym cielom setrit bolavy chrbat. Zajtra sa teda asi nepohnem, ale stalo to za to.
    WOLFGAR
    WOLFGAR --- ---
    AXTHEB: Ja vim, to bylo mysleno ze pise jinou znacku.
    ELLIE
    ELLIE --- ---
    VON_GILOTINE: Ano! Já jsem vlastně pochopila, že asi potřebuju vyšetřit poté, co jsem si zkusmo vzala synovu medikaci a zjistila, že mám v hlavě úplný ticho. Všechno přestalo, utichlo, a já celý den dělala různý práce v logickým sledu za sebou. WTF. Tak takovej je normální mozek!
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    GQs-TQd-RWAAAay1-Y
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    LAUNCHER: To pocitanie robim, ale staci male vyrusenie, alebo meskam (lebo mi nahle zmizol bohvie kam cas) a hned sa podari nieco vynechat. Hodinky napr. zasadne pred velkymi vyletmi, kde chcem zapinat sledovanie trasy. :)

    Mam na chodbe miesto, kam priebezne hadzem veci, co nechcem zabudnut. Tam ostatne davam hodinky pri sprchovani. Len nie je v dosahu zasuvka, tak tam bohuzial nepojdu nabijat.
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    Mi teda vrazdi posledni mesic ta nutnost smysly furt pretezovat a zaroven jak se mozek furt pretezuje sam tou vnimavosti. Cim dal min tomu paradoxu rozumim. Jedinej klid nastava po pulnoci a tim si dycky rozeseru spani atd..
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    SHARKIE: Super tohle. Přeji ať to vyjde.

    Zapomenutí při odchodu: Pokud jsou to ty stejné věci pokaždé, tak si je spočítám. V mém případě 5 věcí. U mě snadne, 4 nahmatám v kapsách kapsách a k tomu hodinky na ruce.

    Děti jsem poprosil o totéž + mají A4 s obrázky věcí na dveřích (po čase bohužel zvyk / slepota na tohle).

    Problém mi dělá, když mám mít sebou něco mimořádného navíc, to se snažím třeba dát předem do auta a leckdy to ani tak nedopadne...
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    Tak som kupila druhu nabijacku k sluchatkam. Bude napevno v praci a budem ich tam davat vzdy, ked pojdeme na obed. Tym padom nemusim riesit nosenie tej jedinej hore dole.

    Hodinky skusim davat nabijat vzdy, ked budem umyvat vlasy. Stejne idu dole z ruky pri kazdom sprchovani aj ked nemusia. Akurat u toho trochu hrozi, ze odidem z bytu bez nich. Ale skusim si to s tym postupne napevno spojit. Dvere som sa tiez naucila zamykat vedome a nevracat sa ku nim.

    Zbytok by malo stacit kontrolovat/nabijat raz za ten tyzden. Akurat som sa trochu zasekla v tom, ktory den bude na to idealny. Ale zas aspon uz nemusim tych dni riesit viac. :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    WOLFGAR: atomox a strattera jsou ten samý lék (atomoxetin), tj. poznámka "muj treba strateru nepise vubec" není úplně na mistě.
    WOLFGAR
    WOLFGAR --- ---
    SADAKO: Jojo to je taky duvod proc ho nastesti nedetekuji policejni testy na drogy, muj prvni dotaz na doktora byl jeslti po tom nalizam :D

    ALONSY: Zalezi na doktorovi, vetsina nejdriv zkousi atomox/strateru, muj treba strateru nepise vubec, ale do 40 zkousi ten atomox nejdriv, ale me na ferovku rekl, ze v 35 uz je tak 30% sance ze bude ucinkovat tak ze to jen zkusime na sest tydnu kdy by mel byt nejaky efekt uz znat a pokud ne tak prejdeme na stimulanty.

    SHARKIE: Jojo klasickej stimulant, zveda tlak takze pri zvysenem tlaku je omezene davkovani. Stejne tak si musim hlidat kofein treba.
    SADAKO
    SADAKO --- ---
    ALONSY: Ritalin není opiát, ale stimulant; obsahuje IIRC methylfenidát, což je látka příbuzná některým amfetaminům.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    SHARKIE: Jo, to mě potěšilo, tlak mívám spíš nízkej 😅
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    AXTHEB: Aha, tak to by zrovna u mna nevadilo, skor naopak. Ale dobre vediet, az budem raz chciet riesit lieky.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ELLIE: Mám, každý na mně funguje jinak, takže potřebuju obojí.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SHARKIE: Zvedá tlak i tep.
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    SHARKIE: Nemůžu se dočkat, až mě to taky chytne. Jen na taková období nadšení smutně vzpomínám, ale dneska se to trošku pozvedlo, takovej optimistickej den a ten ritalin, celkem fajn.
    Ale práce stále vázne...
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    WOLFGAR: Co robi ritalin s tlakom?
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    WOLFGAR: Sluchatka mam take tie na licnu kost. Normalne su pre mna nepouzitelne, takze zaloha v tomto smere stejne moc nie je mozna. :)

    ALONSY: Mna chytlo fest velke nadsenie vcera. Konecne sa zotavujem, tak uz som pouzitelna aj na lahsiu manualnu pracu a vcera nastala dlho ocakavna moznost spravit aj nieco doma. Nakoniec som si musela prikazat pred pol nocou sadnut, este si precitala kus knihy a stejne mala potom problem zaspat jak hlava sla stale naplno. A dnes uz rano pred 6 som bola zase hore, len som si zakazala vstat, nech si telo aspon trochu este oddychne. Normalne mam problem zacat okolo 9 vnimat aspon trochu okolie. A teraz sa uz zase neviem dockat, kym dorazim vecer domov a budem pokracovat v praci na byte. Pocitam, ze do vikendu to fakt prepisknem a zas lahnem. Ale ta radost mi za to stoji. :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam