• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CH_IN_AAIX - Z/OS - UNIXy z dilny IBM
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    NELDOR: jasne :)

    jinak dalsi vec, ktera me drazdi je, ze vychozi homedir roota je /
    tohle taky doporucujes nechat?
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    CH_IN_A: Nemyslim. Ale pro jistotu bych to nejdriv zmenil na nejakem non-production stroji a nechal to tak aspon mesic ;-).
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    muzu si zadelat na problem, kdyz rootovi zmenim vychzi shell na bash? ksh me celkem stve
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    NELDOR: mas recht s -y to jede
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    NELDOR: Samozrejme musis vedet aspon jedno PV, na kterem ty datove VG byly, a nazvy tech VG (pac nazvy VG jsou imho jen v ODM a ne na vlastnich PV).
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    CH_IN_A: Pokud me pamet neklame, tak exportvg jen smaze zaznamy o te VG z ODM. Takze pokud jsi to reinstaloval, tak imho muzes rovnou provest importvg.
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    tak jsem si reinstalnul testovaci stroj a neudelal jsem exportvg vg datovych disku - da se nejak naskenovat co tam predtim bylo za vg za sestavit ji znova?

    jak jsem zvykly z linuxu, tak me to nedocvaklo, ze to asi bude treba udelat
    JIRZA
    JIRZA --- ---
    hledám něco, podle čeho by se dalo "rychle" naučit programovat v shellu
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    CH_IN_A: Podle me AIX virtualni konzole neumi vubec. Ono se u AIXovych serveru asi moc nepredpoklada, ze by u nich nekdo fyzicky sedel a pouzival normalni klavesnici a monitor :-). U seriove konzole tohle jit nemuze z principu, a u graficke to neni potreba, pac si otevres vic xtermu...
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    nevite, zdali jde na AIXu 6.1 mit vic konzoli/terminalu - jako je tomu na linuxu, kde se prepinaji alt+F1-F6?

    v inittabu vidim radky, ktere by je teoreticky mohly spustet ale jak je pak prepinat?
    PEEP
    PEEP --- ---
    WASPER: takhle zkoncila vetsina ceskych mf, protoze byly v bankach a po koupeni zahranicnim majitelem se tyhle technologie odmigrovaly do zahranici
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    LUDWIG_: klidne to muzem sdruzit :)
    WASPER
    WASPER --- ---
    LUDWIG_: No my sme meli mf v pojistovne ale bohuzel nekoho napadlo ze kdyz je jeden mf v italii tak ty zbyly dva muzem dat sesrotovat tak asi tak ;(
    LUDWIG_
    LUDWIG_ --- ---
    NELDOR: prave proto by nebylo od veci dve pidi komunity svolat do jedny o neco min pidi :) no tak, priznejte se, kdo si tu krome me taky hraje s mainframama? :)
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    LUDWIG_: Ono tu asi tolik lidi, co maji zkusenosti s mainframama, nebude... Jak to tak vypada, tak ani tech AIXaru tady neni nijak moc ;-).
    LUDWIG_
    LUDWIG_ --- ---
    to me tak napadlo, ze tu neni diskuze o mainframech? coz to tady sdruzit aix a z/os?
    BOD1E
    BOD1E --- ---
    CH_IN_A: Nejmensi stavebni kamen v LVM je Physical partition alias PP. Z PP muzes vytvorit logicky disk - Logical Volume - LV o velikosti 1 nebo vice PP. Pokud si vytvoris jednoduchy LV tak 1 PP = 1 logical partititon - LP.

    Pokud si vytvoris mirrorovany LV (za predpokladu ze mas alespon 2 fyzicke disky alias Physical Volumes - PV) tzn kazdy PP bude existovat 2x na kazdem z tech dvou disku pak 1 LP = 2 PP

    To je ten 1. vyskyt terminu. Logical Partition. ABy se to nepletlo, tak ten 1. ma zkratku LP, zatimco ten 2. virtualizacni ma zkratku LPAR :)
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    tak koukam, ze termin Logical Partition se vyskytuje v AIXu 2x, pricemz prvni v souvislosti s LVM - neco na zpusob raidu a druhy je v oblasti virtualizace

    viz http://www.tablespace.net/quicksheet/aix-quickstart.html hned na zacatku
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    CH_IN_A: Hypervizor je hardware/firmware, toho se nezbavis :-). Takze je to ta druha varianta.
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    NELDOR: lze nainstalovat OS bez vyuziti LPARU, nebo hypervisor je pritomen vzdycky akorat, ze kdyz LPARY nechces, tak tam mas jeden LPAR, ktery ma prostredky rovne celkove kapacite HW?
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    CH_IN_A: Mozna tim chtej rict, ze roli VIO serveru muze do urcite miry zastat i standardni LPAR s AIXem ci Linuxem... Prijde mi divny, ze by VIO server byl jiny stroj, to mi nedava smysl. Tak komunikace virtualnich zarizeni probiha tusim pres DMA v ramci daneho HW, nedovedu si moc predstavit jak by to chteli delat kdyby VIO server byl na jinem fyzickem HW nez ty LPARy.... Ale mozna jsem jen pozadu, uz se tomu rok a pul nevenuju...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam