• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PETER_PANsadba a pěstovaní stromů, i starost o ně
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    VSOUKOLOHLOR: no ta "klasická" (přesný jméno si teť nevybavuju) roste právě jako strom a dosahuje výšky 10-15 metrů - pro mě nepraktické, zastínilo by mi to zbytečně velký kus zaharady; ta převislá má jednoduše terminál dlouhý cca 2 - 2,5m a z něho rostou dolů šlahouny splívající až na zem - viděl jsem to jen na fotkách a vypadá to krásně a skližeň plodů musí být mnohem pohodlnější než z 10-ti metrového stromu ;) Nevýhoda je, že převislá stojí 800-1000,- kč, kdežto ta "klasická" 100-200,-kč.
    Mimochodem, dnes jsem si obědnal v zahradnictví Kruh moruši, která by podle slov prodejce měla být keřová, tzn. ani převislá, ani 10-ti metrový strom, prostě plodící keř dorůstající 1,5 metru. Tak jsem zvědavej, co mi z toho za pár let vyroste;)
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    KOCOURR: A jaký je rozdíl mezi převislou a klasickou? Ptám se, poněvadž známým roste na chalupě na dvoře jedna patrně normální a oni by jí rádi zastříhli terminál, aby se tolik nehnala do výše (je to hodně mladý strom a už teď má tak cca 5 m), tak zda to čirou náhodou nesouvisí...
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    AKHIBARA: a tu moruši máš klasickou stromovou formu, nebo převislou? Co jsem viděl převislou na fotkách, tak je to nádhera a jestli to opravdu prodí chutné "ostružiny", tak je to ideální do každé zahrady ;)

    Než starkla, tak to si rok počkám a vypěstuju si vlastní ze semínek co najdu v sušený kustovnici co je k dostání v každý zdravý výživě, nějak se mi od starkla z principu nechce nic kupovat. Má to zbytečně předražený a dost lidí si stěžuje na kvalitu :/
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    KOCOURR: jj, s obouma, cernou i bilou, u nas (jsem z Prahy, ale sazeli jsme je i kus mimo Prg) v pohode, sem tam prez zimu namrzne vetyvka. Starsi stromy uz uplne v pohode.


    KOCOURR: zkus starkl, loni je meli
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ještě jeden dotaz, nevíte kde sehnat rostlinky kustovnice čínské? Loni je mělo v nabýdce zahradnictví Kruh, ale letos jsem je u nich zatím nenašel. Díky za případné rady..
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    zdravím ve spolek, nemáte někdo zkušenost s pěstováním moruše?
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    no taak .. nevítě někdo jméno alespon jedný knihy ?


    VSOUKOLOHLOR: btw: dík .. ten článek o ton normálnim borci z dědiny je boží :-)
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    em .. co bude stima postama v tom soukromym klubu ? ... tak trošku se doufám, že se tu dozvím něco o sázení a pěstování stromů ... případně najdu alespoň relevantní odkazy kde se o tom něco dozvim
    AETHER
    AETHER --- ---
    PETER_PAN: nejlepe odzalohovat privatni diskuzi do bloku a sem hodit link;)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    jinak v téhle knize (spíše taková brožura): http://knihy.abz.cz/prodej/rez-ovocnych-stromu-a-keru-1 je spousta užitečných rad a pravidel, podle kterých ovocné stromy řezat a tvarovat a taky kdy je to pro který strom nejvhodnější
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    TRISSIE: hrušeň kterou jsem sázel na jaře mi přes rok povyrostla o cca 10-12 cm, takže výchovný řez jsem nedělal, snad příští rok, když víc povyroste a bude to potřeba

    Jinak jaký máte kdo názor na výchovný řez švestek? Při koupi (letos na jaře) mi bylo porazeno abych na podzim terminál zkrátil o třetinu a boční větve o dvě třetiny jejich délky. Po načtení nějaké té literatury a vstřebání informací z internetu jsem se touto radou víceméně řídil, i když s vědomím, že pamuje rčení, že se řezem zejména u švestky oddaluje plodnost...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    PETER_PAN: netrpělivě čekáme :-)

    Jinak já už mám pro letošek dosázeno. Do jara si budu léčit záda (protože díky uježděnému jílu jsme jámy kopali krumpáčem) a přemýšlet, jak ty stromy sestříhat...

    Mimochodem, jak to máte vy s výchovným řezem? V Jeně mi řekli, že nově zasazené ovocné prořezat až na jaře, v Chládkovi mi ale hrušeň zastříhli rovnou a skoro bez ptaní...
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    .. ted musim prijit na to jak sem presunout prispevky ze sve privatni diskuze :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam