• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PETER_PANsadba a pěstovaní stromů, i starost o ně
    .. mam privatni diskuzi s timto nazvem ("sadba a pěstovaní stromů, i starost o ně") .. rad bych aby byla verejna
    rozbalit záhlaví
    TROGLODYT
    TROGLODYT --- ---
    THEO_PHIL: Dik, uz jsem si to vyjasnil s clovekem ktery se mi nabidl do posty.
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    TROGLODYT: Ty se prorezavaj po sklizni...
    TROGLODYT
    TROGLODYT --- ---
    Hledam sadare, ktery by v praze na zahrade pomohl s prorezem 2 stromu - tresen a merunka .... obe spise neudrzovane, ale ne prilis stare..... idealne nekoho kdo to ma jako zivnost a bude moci odvezt prostrihane vetve.
    ZBYNDA
    ZBYNDA --- ---
    WRANIMIR: McIntosh Red? Na chatě (300mnm, mechovitá půda) cca 20 let bez problému a postřiků, chuťově mi to připadá jako něco mezi Starkinsonem a Sparťanem.
    WRANIMIR
    WRANIMIR --- ---
    Zdravím vespolek, mám dotaz ohledně jabloní.

    Sháním něco, co by ideálně chuťově připomínalo Red Chief, Starkrimson, Red Delicious či Gloster, nemusel jsem kolem toho každý týden běhat s jiným postřikem (mám to daleko) a přežilo to pohodlně v následujících podmínkách:

    440 m n.m.
    cca 800 mm srážek
    cca 6 C průměrná roční teplota, v zimě i přes metr sněhu
    půda fluvizem, jemnější štěrkopísek s cca 15-20 cm humusového horizontu nahoře, původně říční naplavenina.
    Niva, potenc. záplavová zóna, cca 2 m nad řekou, podhůří Krušných hor
    Částečné zastínění ze západní strany, jinak celý den slunce
    Vítr mírný, nebo žádný, je to ďolík mezi lesy

    Nějaká doporučení na odolnou a dobrou odrůdu na podobné místo?
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    nejspíš mi tu zbydou 1-2 rouby suprový třešně, zatím s roubováním čekám na teplo a květ okolních třešní, takže spíš pro nějaký horaly z okolí Turnova či Liberce ;) ozvěte se, jestli máte nějakou podnož..
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    BODY_SUIT: Řezat švestky můžeš od květu a až do léta dokud má listy.
    HOUMAN
    HOUMAN --- ---
    v sade skviiiii se jaaaraa kveeet
    4JANE
    4JANE --- ---
    Ahoj, mohl by mi nekdo poradit, cim hnojit olivovniky a cim fikovniky?
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    KVINKUNX: Co mně to nejvíc přineslo je fakt, že pokud sadař stromky nestříhá, tak stárnou. Možná je lepší je stromky stříhat víc než vůbec :-))
    KVINKUNX
    KVINKUNX --- ---
    Díky všem za rady. :)
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    KVINKUNX: Cim vic toho prozkoumas, tim lepsi budes mit predstavu. Kazdopadne, to co jsi cetl je docela dobre. V podstate se muzes u vetsiny stromu ridit obrazkama ze str.11 toho pdf.
    Nečasova kniha je, ale v tuhle chvili asi nejlepsi co je k sehnani.
    Ale jedna vec je potreba si uvedomit. Ty stromy nebyli zapestovany, ani rezany moc dobre. Sam se staram o nekolik takovych jabloni, uz 3-4 rok. Jedna uz je uspokojiva, jedna je na odpis, proste rez ji nepomaha a treti "vlci" po kazdem rezu jak muze...
    Takze ziskej co nejvic informaci, pokacej ty co jsou na tom opravdu nejhur, a zkus zapestit zbyle a treba i neco noveho vysadit. A pozoruj reakce.
    Kazdopadne "oprava" bude urcite na par let.


    AQUALOCO: Jedine roub. Z pecky ti vyroste podnoz. Takze nejspis ptacnice.
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    DOTAZ KE TŘEŠNI,
    prosím Vás, rád bych nějakým způsobem získal "nový strom" z jedné staré třešně, ze které v létě ochutnávám asi ty nejlepší třešně, co jsem kdy jedl. Bohužel mě zatím nenapadá jak to udělat. Jedinou variantou se mi zdá být naroubování na nějakou podnož (což není problém), ale blbý je, že jednoletý přírůstky mají max. 20cm a jsou tenký (odhaduju kolem 5mm) a navíc až na špici stromu (s tim bych si asi taky poradil.
    - chytne se takhle tenký roub nebo Vás napadá ještě nějaká jiná varianta krom zkoušení od pecky? :)

    dík!
    KVINKUNX
    KVINKUNX --- ---
    AKHIBARA: Ze zde uvedených odkazů jsem pročetl především tyto:

    http://www.ulozto.cz/xTA3MiL/rez-ovocnych-stromku-a-keru-pdf
    https://krajanci.wordpress.com/2014/11/15/biologicka-podstata-rezu-ovocnych-stromu/

    Tam to rozkreslené je a dávalo mi to smysl. Měl bych přesto ještě sáhnout po té knize od Tomáše Nečase?
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    KVINKUNX: Byt tebou, nez se do cehokoli pustim, prectu si nejakou peknou knihu o rezu ovocnych drevin s nakresy, abys mel predstavu jak vypada spatne zapestovana korunka a jak dobre a co se s tim da delat. A az pak se pustit do rezu. Rez jabloni muzes provest i v lete. Sice prijdes o pripadnou sklizen, ale pokud jsou ve spatnem stavu tak je lepsi s nima neco udelat.

    Doporucuju tohle:
    http://www.kosmas.cz/knihy/160842/rez-ovocnych-drevin/

    Mozna se daji nejaky srovnani najit i na netu. Lepsi je to videt na obrazku, nez jen cist text.
    Podle fotek bych se pak i zamyslel nad tim jestli ma smysl vsechny stromy nechavat. Nektery mi prijdou, ze to smysl nema...
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    KVINKUNX: Já jsem zaslechl radu, že ty neplodící stromy by se mohly přihnojit a uvidí se.
    KVINKUNX
    KVINKUNX --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Rozumím-li tomu správně, tak terminál je horní konec středního výhonu. Jeden. Ne shluk výhonků na špičce.

    Mám tedy zatím jen věnovat péči této části stromu?
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    KVINKUNX: Uff... Co na to říct. Zatím dvojí, pozdě není a zjistit si na začátek, co to je terminál. Nic víc u Tvých stromů zatím vědět nepotřebuješ. Až to pořádně vstřebáš a uplatníš na své stromy, ptej se dál. ;-)
    KVINKUNX
    KVINKUNX --- ---
    Zdar všem, ujal jsem se péče o jabloně na naší zahradě, nicméně jsem v tom naprostý nováček.
    Je ještě ok se pustit do prostřihu? Přes den je už docela teplo a v noci už to pod nulu jde málokdy. Leda v neděli by se ještě mělo ochladit na nějakých 8 stupňů přes den.

    Načetl jsem si návody, které jste tu linkovali. Nicméně budu podle fotek vděčný za radu znalců, jak o ně pečovat.

    Všechny stromy jsou zasazené cca 1998, měl bych mít správné názvy odrůd. Zkusím laicky okomentovat, ať je vidět, že se nad tím snažím přemýšlet.

    1) Discovery, neplodí.
    Přijde mi, že není vybudovaný spodek koruny, nejširší je někde uprostřed a hlavní větve nejsou vedené vodorovně, jsou křivolaké. Střední výhon vzatý moc u huby a trčí na něm spousta kandidátních vlků.

    2) Coxova reneta, neplodí.
    Nechvalně známé stříhání "na ježka"? Přijde mi, že při takhle silných hlavních větvích by už na sobě měly mít víc rozvětveno. Pozoruju tam "hnízda", kde zřejmě několik let po sobě byly odstřihnuty výhonky a strom se je tam zřejmě snažil další rok vyrašit znova. Střední výhon opět sejmutý.

    3) Melba, plodí.
    Moc to nestříhat, jen decentně pomoct rozvinout spodní hlavní větve a zvolit vlka pro střední výhon a půlku ostatních odstřihnout?

    4) Matčino, plodí.
    Moc to nestříhat, jen decentně pomoct rozvinout spodní hlavní větve a zvolit vlka pro střední výhon a půlku ostatních odstřihnout?

    5) Ontario, neplodí.
    Základ (kotlovité?) koruny během prvních pár let vybudoval odborník, bylo mi řečeno. Poté si myslím, že bylo stříháno příliš, proto současný dav vlků.

    6) Idared, neplodí.
    Tentýž případ, myslím. Moc stříháno, výsledek dav vlků. Jinak hlavní větve mi nepřijdou rozložené zle? Snad jen mohly začít níž a mohlo jich být trochu víc.

    7) Gloster, plodí.
    Také myslím moc stříháno a v reakci halda vlků. Ale vzásadě mi přijde, že hlavní větve přijatelně formují jádro koruny a je tam i náznak nějakého větvení z nich vycházejícího, nejen vlčího.



    Suma sumárum, myslím si, že většina stromů hodně trpí nadměrným stříháním, mají sotva tak energii se fotosyntézou uživit a vyhánět další vlky, natož, aby plodily. Nepotřebujeme, aby z toho byly kvanta jablek, spíš budeme mít radost, pokud se aspoň pár jablek urodí na stromě, který předtím nerodil, jako známka toho, že se mu daří líp. :)

    Díky.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    KEIKIN: Ondra Dovala je určitě jeden z největších znalců řezu v ČR. Vřele doporučuji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam