• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PETER_PANsadba a pěstovaní stromů, i starost o ně
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    v knize "Šumava umírající a romantická" pise Vachal o poslednich jedincich "smrku liskovce", ktere v te dobe (cca pred 100 lety) na Sumave rostli. Nedokazal jsem takovy druh dohledat, jen ze "liskovec" je druh kresby dreva, ktera se u smrku muze vyskytovat. Vi nekdo vic?
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    CERMI_FOX: to je zamodrani, ke kteremu doslo az po smrti. V kure jsou dirky po kurovci, jestli dobre vidim.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    ahoj,
    chcípla nám na zahradě malá borovice vejmutovka. Když jsem ji posekal, tak v řezu kmene měla takové divné skvrny (viz obrázek). Netuší někdo, prosím, co to mohlo být a jestli to nemá nějakou spojitost s tím, že chcípla?



    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    PETER_PAN: Ahoj,
    děkuju za zprávu. Máme na zahradě stále málo stínu, takže pokud ten strom neni nemocnej a nemůže nakazit jiné, nechal bych ho dožít a píchnul vedle novej, co myslíš?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PETER_PAN: Kazdopadne ja jsem spis zastance malych kmenu (od palmety, pres zakrsky az po kotlovitou koruna). Obecne kratsi produkcni cyklu, ale s vyssi urovni kontroly a nenutnosti nekde silet na zebriku v 15m.

    Ale zase pro koncepcni veci je to jina. U ruznych kombinovaych agrotechnicky celku typu - pristinena pastvina s ovocnymi stromy jsou vysokokmeny cesta. Cesta jak snizit vysychani, sjednotit tu niku z hlediska mikroklimatu atd. Takze to nezatracuju obecne, jen pro malou zahradku par set m2 u domecku je IMHO lepsi jit cestou tech mensich stromu.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Ekologické ovocnářství na vyšších kmenných tvarech [ISBN 978-80-904174-9-6], 1.vydani 2019
    https://aa.ecn.cz/img_upload/410697af7dfcb092dfd4e3937dd69e3f/vysokokmeny_ez.pdf
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    AQUALOCO: Nechci tady bejt za pesimistu obecne, ale takhle poskozene stromy jsem vzycky pokacel. Nekdo ti bude radit ruzne lecebne postupy, ale ztratis jen dalsich nekolik let (treba 3, nebo 5 let).

    U takovehleho poskozeni. Ted v zime bych je porazil, na jara vykopal koreny a pripravil dostatecnou jamu. Pri nove (jarni) vysadbe bych podporil substratem a podsypem, rovnou zavedl tak 30-60cm pod konec korenoveho balu* novych stromu zavlahove ukonceni (nejaka tenci KG trubka, nebo drenazni trubka). Prvni roky bych zavlazoval povrchove, pak presel na zavlahu pres tu trubku, nebo kombinace od zacatku.

    Kdyz koupis dobre stromky na dobre podnozi, jses za 5 let mnohem dal nez se dalsich 5 let snazit o zachranu takovyhle ktere pak stejne pujdou do kelu.

    Tohle plati i pro poskozeni vysokou zveri po zime. Od urcite urovne poskozeni kury je to zbytecny stres.

    Navic dle fotky to neni zalozene jako vysokokmen, pak je i produkcni cyklus rekneme 20 let (zalezi jak u ceho, nechytat za slovicko). Kdyz mas v 20 letem cyklu 5 let nabeh produkce, je to 25% casu. Takze dalsi argument pro to jit cestou odznovu a netrati cas.

    Kdyby to bylo zalozeno jako vysokomen, treba s planem cyklu 50 let, pak bych jeste spis sel do noveho. 50 let se nedozije a to hloubkove poskozeni dreva bude horsi a horsi a stejne se to pak bude resit pokacenim.

    Jediny argument proc nechat je ze jses z nejakeho duvodu na vrcholu produkcniho cyklu (z fotek to nevypada, ale perspektiva meritko muzou klamat) a pak si reknes ze to jeste 3-4 roky nechas. Ale ja osobne bych to tak neudelal.

    -- -- --
    * Tady je dobre zminit ze rada i dlouhovekych zalozeni koreni relativne melce. Velmi stare svestky (40+ let) klidne koreni (masivne) jen kolem 50 cm. Zalezi na podnozi i na pude, ale obecne tady to chce volit individualne.
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    zdravim ve spolek!
    mám takovou potíž, trochu se nám po zahradě přehnala nějaká vysychací potvora (odešla třešen, jedlej kaštan, švestka) a zdá se jakoby to lízlo i tuhle ringly. Jak je patrný z obrázků, kůra se odchlypuje, loni jsem musel jednu větší větev užíznout. Někdo mi říkal, že je to nedostatkem živin. Jsme na jílu na kopci, ornice 20cm, 410m.n.m.. Často bývá půda dost suchá poslední 2 roky.. Nevíte, jak tomu stromu pomoct? Jde to tu ztuha, než se skutečně ubytujou a dorostou..




    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    KOCOURR: Dobrý je povrch pojezdit bránami, či podobně mírně nakypřit a stromy se pak vysemení samy. Stromy ze semen jsou odolnější než sázené.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    PETER_PAN: Jasně, na zahradě to mám stejně, co neoplotím, to srnci rozmlátěj parůžky nebo zajíci okoušou, tak to prostě je. S tím volným výsevem v lese to i tak zkusím a uvidím co se stane, on se tam místy nějakej "nálet" chytá už teď, občas je tam smrk ze semenáčku, nějakej jeřáb ptačí, nebo kde je vlhčeji tak olše. Bohužel v těsný blízkosti chybí letitej buk, co by mi tam nasel bukvice, ale zbytek listnáčů podle mě přijde sám (kolik přežije tlak zvěře pokud nebudu plotit, je otázka).
    Nedávno jsem v jedné knize četl dobrou radu, že je dobré sledovat výskyt bylin a trav které zvěři chutnají a nechutnají, pokud jsou na pozemku i ty co zvěři chutnají, tak má volný výsev smysl, pač zvěř vše nespase, pokud tam jsou jen rostliny co zvěři nechutnají, tak je to ztracená energie a nezbývá než oplocenka...
    No jakmile začne sezona náprstníku, atp., začnu víc sledovat co se děje v terénu ;)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    KOCOURR: Listnaci kvuli vysoke zveri nemaji naprosto sanci na vetsine myslitelneho volneho uzemi. Musi se to predpestovat a po vysadbe chranit. Ochrana semenacku se v case meni, ale jsou postupy zname uz z 19.stoleti a mozna jeste drive. Mam reference vc. jedne od meho velmi dobreho kamarada ze pri vysadbe ve smisenych oblastech ze semenacku neprezil ani jeden z mnoha tisic (vysadba 90.leta) - tehdy proste dostalo par mladych kluku naprosto nesmyslne propozice od lesaku. V CR jsou firmy specializujici se na predpestovavani i listnacu. Je to beh na dlouhou trat a punkove to nejde. Jo kdyz se prochazis krajinou naleznes spoustu listnacu, ale to neni systematicka vysadba, nahrada ploch, zmena te niky.
    Jednou jsem vysadil hrusen 20m od baraku (100+cm stromek) a nezakrytoval a vysoka to za 1. zimu pocuchala tak ze napresrok jsem ji rovnou seknul.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, hele máte někdo zkušenost s pěstováním stromů ze semínek přímo na konečném stanovišti? Mám na mysli klasické lesní stromy, buk, jedli, ale i třeba břízu a olši, zkoušel jste to někdo? Mám totiž víc než hektar lesa, kde je to borovico-smrková tragedie, 90% borovic jsou polámané po minulé zimě a na smrk pomalu začíná útočit kůrovec, ale je to na Vysočině (cca 600 m nad mořem), takže se většina smrků zatím drží. Každopádně až všechno polámané a napadené dám pryč, tak tam zbudou dost velké plochy bez ničeho. Na sázení nemám čas (navíc bez přesazování budou ty stromy stabilnější, pač zapustí kořeny hlouběji), takže bych raději vysel, ale momentálně se zabývám tím, jak nejlépe se do toho pustit, aby z toho něco vzešlo.
    PETD
    PETD --- ---
    Našel by se tu někdo, kdo by mi pomohl za úplatu s prořezem jabloní na chatě v Černošicích, je to celkem 13 zákrsků a čtvrt kmenů? Počasí vypadá, že by to mělo ještě tenhle víkend jít.
    TROGLODYT
    TROGLODYT --- ---
    THEO_PHIL: Dik, uz jsem si to vyjasnil s clovekem ktery se mi nabidl do posty.
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    TROGLODYT: Ty se prorezavaj po sklizni...
    TROGLODYT
    TROGLODYT --- ---
    Hledam sadare, ktery by v praze na zahrade pomohl s prorezem 2 stromu - tresen a merunka .... obe spise neudrzovane, ale ne prilis stare..... idealne nekoho kdo to ma jako zivnost a bude moci odvezt prostrihane vetve.
    ZBYNDA
    ZBYNDA --- ---
    WRANIMIR: McIntosh Red? Na chatě (300mnm, mechovitá půda) cca 20 let bez problému a postřiků, chuťově mi to připadá jako něco mezi Starkinsonem a Sparťanem.
    WRANIMIR
    WRANIMIR --- ---
    Zdravím vespolek, mám dotaz ohledně jabloní.

    Sháním něco, co by ideálně chuťově připomínalo Red Chief, Starkrimson, Red Delicious či Gloster, nemusel jsem kolem toho každý týden běhat s jiným postřikem (mám to daleko) a přežilo to pohodlně v následujících podmínkách:

    440 m n.m.
    cca 800 mm srážek
    cca 6 C průměrná roční teplota, v zimě i přes metr sněhu
    půda fluvizem, jemnější štěrkopísek s cca 15-20 cm humusového horizontu nahoře, původně říční naplavenina.
    Niva, potenc. záplavová zóna, cca 2 m nad řekou, podhůří Krušných hor
    Částečné zastínění ze západní strany, jinak celý den slunce
    Vítr mírný, nebo žádný, je to ďolík mezi lesy

    Nějaká doporučení na odolnou a dobrou odrůdu na podobné místo?
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    nejspíš mi tu zbydou 1-2 rouby suprový třešně, zatím s roubováním čekám na teplo a květ okolních třešní, takže spíš pro nějaký horaly z okolí Turnova či Liberce ;) ozvěte se, jestli máte nějakou podnož..
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    BODY_SUIT: Řezat švestky můžeš od květu a až do léta dokud má listy.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam