• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RIVA
    RIVA --- ---
    DELVIT: jak to spustim? v prikazech jsem uplne novej
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RIVA: ted me secvalklo, ze mozna memtest86+ ti ukaze casovani... Tak to zkus.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RIVA: lshw je program co ti vypise pouze seznam zeleza. Nevim jak latenci ale info o pametech muzes ziskat pomoci dmidecode
    napr. `dmidecode -d /dev/mem` proc celek, nebo treba pro nejaky detail - `dmidecode --type 17`. Vice man dmidecode


    Docela by me zajimalo, proc to potrebujes :)
    RIVA
    RIVA --- ---
    RIVA: lshw jsem zkousel...
    RIVA
    RIVA --- ---
    Nevite prosim nekdo jak by se dala otestovat RAM case latency na Ubuntu 10.10?
    BOD1E
    BOD1E --- ---
    MACKIEE: Ja bych mrknul do logu toho routeru. Tam by se mozna nasla odpoved proc nechce IP adresu vydat. Popr. (asi pitomost) nemaji pridelovani IP adres vazane na MAC adresu. Pouziva se pro bezdratove site, ja vim ale...
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    DELVIT: ve switchi to nebude, jiny pocitac na stejnem portu i kabelu fungoval. Az zase pojedu za pritulkyni tak to budu zase zkouset i kdyz tedy nevim co vlastne delat. Napadlo mne vzit si s sebou switch a dat ho za to.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MACKIEE: no switch taky muze odejit ;). Kazdopadne bych doporucil bud tcpdump nebo wireshark a kdouknout co se tma opravdu deje.
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    DELVIT: Tak moje sitovka funguje ok, protoze ted jsem se prestehoval zase domu a tady trvalo dratove pripojeni 5 (slovy pet) vterin! Chyba je asi v tom switchi nebo v tom, ze linux si s tim neumi povidat.

    No nic, dekuji vsem za rady, jsem rad, ze jsem z toho vyjimecne nevysel jako uplna lama ;)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MACKIEE: tak to vypada na sitovku nahodou pcmcia sitovku nemas co? :) na vyzkouseni
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    MACKIEE: tak live cd jsem vyzkousel, ale bez uspechu, take se nepripoji :(

    Pripojeni je pres switch Repotec RP1708M a modem je od UPC Scientific Atlanta 2203.
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    MR_DAN: jak jsem psal, doma mi to fungovalo v pohode rok, nyni na navsteve bohuzel ne. Uz stahuji live CD, vyzkousim jestli pojede pod nim.

    INDIAN: Ano tim by to byt mohlo, ale wicd mi doma fungoval ok. Zkusil jsem killnout vsechny wicd processy, milionkrat experimentoval z interfaces souborem (vzdy cetne restartu eth0), ale to nezabralo. Wifi mam vypnutou, ale porad nic.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    MACKIEE: nevim jak to spravne zformulovat, ale ten wicd ti muze "blokovat" to dratovy pripojeni v momente, kdy najde nakou bezdratovou sit a snazi se k ni pripojit. samej probleù sem resil nedavno na kamosky notasu s ubuntu. nebyl to teda asi wicd, ale naka ten proprietalni wireless utilita, kterou tam cpou s gnome.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    MACKIEE: no jestli blika, tak je to propojeny...
    k jinymu routeru se pripoji? nahod presny typ routeru i sitovky..
    a v neposledni rade bych zkusil nabootovat nejaky live CD, jestli se pripoji z nej (coz by znamenalo, ze je problem u tebe v konfiguraci)
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    MR_DAN: moc diky za snahu! Profouknuti bohuzel nepomohlo :( Sviti zelene a pod tim blika oranzove.

    Mozna se proste sitovka po..la, mas kontakt na nejakeho linux exorcistu, platim hotove :))))
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    MACKIEE: pripadne zkus to ty LAN diry v notebooku poradne fouknout :-)) treba tam mas nejakej bordel..
    blika ta sitovka, kdyz se snazi pripojit?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    MACKIEE: ja se teda v sitich az zas tak super nevyznam, ale co vim, tak DHCP klient nejdriv broadcastuje po siti DHCPDISCOVER a hleda stroj, ktery mu na to odpovi, tomu pak posle DHCPREQUEST a dostane IP adresu...
    pokud to porad dokola discoveruje, tak nefunguje uz ta prvotni komunikace - asi jako kazdy, bych rekl, ze je budto problem nekde na drate (kabel, RJ45 zasuvka, ..) nebo ze ho router ignoruje z duvodu nize
    jestli to neni nic z toho, tak se obavam, ze se ti povedlo si to nejak rozesrat (napr wicd je podle me uz zbytecny pocin, network manager funguje skvele, pripadne rucni editace /etc/network/interfaces imho taky neni uplne nutna) a jestli si myslis, ze sis to nerozesral, tak bych shanel kontakt na nejakeho exorcistu, pripadne spanelskou inkvizici :-))
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    MR_DAN: To me taky napadlo, ale to je router v pocitacove laicke domacnosti, kde by se takove nastaveni moc neuplatnilo. Mistni rika, ze uz tady pripojovali asi tri ruzne notebooky bez jakychkoli nastaveni.

    A co mas na mysli velikosti poolu? Rozsah pridelovanych ip adres? To bych se divil, bezne tu frci dva-tri pocitace, ted momentalne jen dva, takze rezeva by byt mela. Restartovat router jsem zkousel.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    MACKIEE: nemas na tom routeru zapnutou filtraci MAC adres? nedostatecnou velikost poolu?
    zjevne ti tu IPinu nechce vydat...
    MACKIEE
    MACKIEE --- ---
    DELVIT: Ano, kabely tu mam dva, pres jeden jsem zkousel i ty windows na jinem nb a ty funguji...

    Tady je vypis ifup eth0:

    mackiee:/home/mackiee# ifup eth0
    Internet Systems Consortium DHCP Client V3.1.1
    Copyright 2004-2008 Internet Systems Consortium.
    All rights reserved.
    For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/

    Listening on LPF/eth0/00:16:d3:23:c8:4d
    Sending on LPF/eth0/00:16:d3:23:c8:4d
    Sending on Socket/fallback
    DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 5
    DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 13
    DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 18
    DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 15
    DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 10
    No DHCPOFFERS received.
    No working leases in persistent database - sleeping.

    A tady je vypis ifdown:

    mackiee:/home/mackiee# ifdown eth0
    RTNETLINK answers: No such process
    Internet Systems Consortium DHCP Client V3.1.1
    Copyright 2004-2008 Internet Systems Consortium.
    All rights reserved.
    For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/

    Listening on LPF/eth0/00:16:d3:23:c8:4d
    Sending on LPF/eth0/00:16:d3:23:c8:4d
    Sending on Socket/fallback
    DHCPRELEASE on eth0 to 192.169.1.1 port 67
    send_packet: Network is unreachable
    send_packet: please consult README file regarding broadcast address.

    Je zajiimave, ze odpojuje ip adresu, na ktere bezim doma, prestoze se tady s tim morduju uz od vcerejska...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MACKIEE: zkusil si i jiny kabel? A kdyz das if up eth0, tak se ti tam objevi?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam