• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    MEJLA77: nakonec jsem boot rozběhl s volbou fb1024x768 a s nastavením framebuferovýho okenního manažeru(nesměla to být XVesa) takže nakonec to jde, ale jsem zvědav co to udělá po instalaci na hdd, na tp zatím nebyl čas
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ARAUCARIUS: dsl jsem testoval na notebooku z roku 1999 a rozjel se nakonec jen na volbu framebuffer 800x600 - lepší grafiku mi to neutáhlo - už si to nepamatuju přesně, ale při startu dsl jde vybrat v jakém režimu se má nastartovat... tuším, že mi je tam někde help.)
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    SKRIATOK: díky, vyzkoušim.
    SKRIATOK
    SKRIATOK --- ---
    ARAUCARIUS: jak zelena? (: jinak nechci tu zacinat njake hloupe flamy, ale slackware mi zatim jel na kazdem starem pocitaci, takze bych vyskousel starsi verze slackware (snad njakou 9tku), slaxu a pod. Se starejma masinama budes mit problem v spravne nahozenych moznostech v jadre a taky v loadrech. Je dobre vedet co potrebujes mit v jadre, hlavne na grub bych se u starejch masin vysral a hodil tam lilo.
    COLBEN
    COLBEN --- ---
    ahoj, nevite nekdo jak je to presne s vypalovani bootovacich cd obrazu na dvdcko? muze v tom byt nejaky problem? mam dojem, ze jsem s tim kdysi mel nejaky problem... ted potrebuji nainstalovat debian na kompu kterej neumi bootovat z usb a cdcka nemam, jen dvd... nevite jaka ja nejjistejsi cesta? budu mit jen jedno dvd, tak to musi byt jistotka:)
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    DELVIT: ad DSL, ten naběhl, ale obrazovka byla absolutně nečitelná.. zelená. takže možná bude problém i u grafiky?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ARAUCARIUS: jj to je retro. Muzes zkusit i starsi jadro. Spis me zaujalo, proc ti nenabehl damn small linux


    ARAUCARIUS: tak me napadlo, jestli nemusis vypnout treba z grubu nejake acpi nebo neco podobneho co se to snazi natahnout. Neco jako =noacpi pri bootu
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    WOODMAKER: point taken:-D ale cd-rw nemám zrovna po rucesnažim se vyjít s tím co je
    WOODMAKER
    WOODMAKER --- ---
    KYTT: ono je v Ubuntu už zase epiphany? Výborně, dík za tip.
    ARAUCARIUS: (blbý rejpnutí) cd-rw? Test Virtualboxem ti imho vůbec nic neřekne.
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    DELVIT: ták ani tahle verze puppy retro mi nějak nefunguje buhví proč. napíše to loading kernel modules a tou hláškou to skončí a nepohne se to ani o kousek... asi si to nejdřív budu muset zkoušet na virtualboxu, jestli to poběží nebo ne. takhle už jsem spálil asi 5 cd různým distrem. a doma je k nenalezení disketa na vytvoření bios diskety, všecky co jsem našel to bohužel odmítá.. a do update biosu mi asi nepoběží ani ten linux, tak jdu dál hledat jakoukoli disketu xD
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    MR_DAN: díky, zkusim to
    DELVIT: když už puppy retro, tak tohle? puppy-4.1.2retro-k2.6.21.7-seamonkey.iso ? jenom jestli má cenu to pálit na cd
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    ARAUCARIUS: no tak zkus dat si s tim tu praci a nainstalovat nejakej ubuntu minimal ( https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD )
    a na to nejlip fluxbox, nebo podobny lehky window manager .. budes s tim mit zezacatku asi vic srani, ale vysledek by mohl prijemne prekvapit :-)
    KYTT
    KYTT --- ---
    DELVIT: už sem taky našel...díky :)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    KYTT: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/epiphany-browser/+bug/222256


    ARAUCARIUS: BIOS update neni zadna veda. Jenom je nutne neprerusovat aktualizacni process a nejlepe mit vsechno pod baterii, pro pripad kdyby doslo k vypadku.
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    DELVIT: bios je starej, pravděpodobně to budu muset taky updatovat, ale je mizerie, ze bios jsem jeste nikdy nezkousel updatovat.. takze se do toho nejak vrhnu.. no nejlip mi na tom laptopu jedou ted WIN98 ale vzhledem k tomu, ze sam mam nejradsi asi ubuntu (podpora, je to zadarmo, veskery veci pro programovani nebo upravu fotek k tomu mam taky zadarmo a na dobry urovni, kdyz se neco podela, tak se to da velice rychle spravit bez formatovani celyho disku-ne jako u win.. a navic vzhledem k tomu, ze je to linux, tak si to muzu nastavit kompletne podle sebe), rad bych tam vyzkousel proste nejakej linux.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    GILHAD: to taky jde, provozoval jsem 266MHz PII, ale s distcc a to beze suprove ;))
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    ARAUCARIUS: Ja donedavna provozoval Gentoo na Pentiu 100 MHz, 48 MB RAM. Nerikam, ze by snad bezelo rychle, ale slapalo spolehlive. Ale je to hardcore.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ARAUCARIUS: no zalezi hlavne na biosu. Podle me by se to dalo obejit mit polozku v grub(u) a potom nabootovat z USB. ;)
    KYTT
    KYTT --- ---
    hele mám takovej problém s prohlížečem Epiphany...docela se mi líbí, jednak mám slabost pro nativní GNOME aplikace a jednak je oproti FF ukrutně rychlej, ale má zvláštní problém s velikostí písem na některejch stránkách

    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    DELVIT: díky, zkusím, btw asi mi to nepoběží na USB boot, že?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ARAUCARIUS: no to je tezke poradit ;). To chce vice vyzkouset. Puppy musis vzit tu retro verzi. Mam vyzkouseno puppy linux na podobne konfiguraci, takze to bezi ;).

    Muzes jeste vyzkouset distra jako jsou:
    DeLi Linux (alias ConnochaetOS) - http://www.connochaetos.de/wiki/ (pro opravdove vykopavky)
    Wolvix GNU/Linux http://wolvix.org/

    Jinak graficke prostredi bych doporucil icevm ci window maker.

    A jako office - abiword, gnumeric. Pokud to pujde pomalu muzes zkusit Siag Office - http://siag.nu/.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam