• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    ERGOSUM: ještě upřesnění. já vlastně sháním program pro dvě činnosti, čili proto to můžou bejt programy dva:

    a) pouštění hudby v hospodě. jednoduchý rozhraní, začnu psát jméno písničky, objeví se mi, přetáhnu si jí do playlistu, sama se prolne s předchozí crossfadem. je tam realtime normalizace. nějaká jendoduchá knihovna médií ("watched" složky + možnost natáhnutí mp3 z flashky apod.). blbuvzdorné. (ovládají barmani a opilci :) )

    b) pouštění hudby při divadelním představení. nutnost ovládat klávesovýma zkratkama (definovatelnýma) (aspoň pause, play, next, previous). schopnost přehrát i video, a to tak, aby na jednom monitoru bylo vidět ovládací rozhraní s playlistem (abych věděl co mi hraje) a na druhý monitor to posílalo jen obraz videa (projektor na jevišti). v případě audiosouboru nic (definovatelnou barvu - černou).

    k úkolu a) se mi zatím jeví trochu použitelně ten rhythmbox, až na to, že je strašně pomalý (hlavně vyhledávání v tisících mp3, je to řádově pomalejší než ten winamp) a zatím se mi nepodařilo do něj najít plugin na tu normalizaci (gůgl a diskuse tvrdí, že to, u mp3 bez replay gain, je "nerealizovatelný" - jakto že to ale skoro každej videoplayer nebo ten winamp umí?). lxmusic neumí crossfade (a normalizaci) nebo jsem na to nepřišel. standardní ubuntu (11.04) přehrávač banshee rovněž.

    k úkolu b) z tebou doporučovaných totem a mplayer není vhodný ani jeden, páč právě neumí zobrazovat video na samostatnym monitoru a ovládací prvky+playlist na druhém, anebo jsem nepřišel na to, jak. ale vzpomněl jsem si na VLC a to vypadá nadějně. až na drobnost, že to to video posílá vždy na ten monitor, kde je myš, nepodařilo se mi ho natvrdo přesvědčit, na kterej, ale asi to půjde, vypadá to dost konfigurovatelně.
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    ERGOSUM: mě se to taky prohledávat nechce, proto jsem vznesl dotaz na něco osvědčenýho, jerstli někdo víte, že něco takový funkce má, než se na to vrhnu. :) ...právě abych netrávil měsíc instalováním a zkoumáním stovek polofunkčních programů... .)
    ...nějaký tipy jsem dostal, řešení moc ne, takže - jako dycky - vyhradím si na to o prázdninách týden dva (jako předloni), a nakonec zase skončim u toho trapnýho winampu a zavirovanejch windows... :( ...to mě mrzí, že v 90 procentech dostanu na všechno vždycky odpověď "jo určitě to jde nějak ale jak konkrétně to vlastně nevim". to je zbytečný řikat, to vim taky, že to nějak jde... :) ale neber to jako prudu...

    co se týče vyrovnávání hlasitosti - ano, jde to ošetřit předem, ale pro nasazení, jaké plánuju pro tuhle funkci (pouštění hudby v baru, kdy si často někdo přinese svoje věci a chce je hned pustit atd. je nemyslitelné nutit lidi pouštět nějaký skript na normalizaci apod., navíc na tak málo výkonném stroji, jaký tam je, a že to v reálném čased třeba není úplně super kvalitní je jedno, neni to nějaká hifiposluchárna vážný hudby), to prostě není vhodné, vím co chci - "realtime" normalizaci (gate, komrpesor nebo tak něco)...

    co se týče monitorů - překvapivě vím, že linux může mít víc ploch, dokonce že i umí využívat dva monitory (i když často s velkými obtížemi danými kartou a ovladači, ale to už jsem po pár týdnech rozchodil), ale jde mi o to, že jsem zatím na linuxu nepotkal (ale je pravda, že taky zatím nijak intenzivně nehledal, to jsem chtěl začít dělat, až po tom, co tady dostanu tipy na nějaké osvědčené) video přehrávač, který umí na jeden monitor (do jednoho okna) posílat obraz a na jinej monitor (v druhym okně např.) ukazovat ovládací prvky+playlist. většinou má obraz "integrovaný" ve svym ovládacím okně a umí maximálně fullscreen na monitor, na kterym právě běží (některý se nepochopitelně naopak "fullscreenujou" na jinej, resp. primární), ale to zase skryje ovládání... využití: jeden monitor pro ovládajícího (aby viděl co pouští), druhej jako výstup na projektor "pro lidi"...

    a co se licencí týče - neboj - pořešený to mám, platíme ose tak nehorázný částky i za hudbu, co si složim sám, že je to na blití...
    ale hlavně to vůbec nesouvisí s mým dotazem. :/
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ZUZU: Monitory neřeší videopřehrávač. Prostě (mluvím-li např o Ubuntu v systému>předvolby>monitory rozhodneš na kterou plochu, či její část se má monitor dívat (ano Linux standardně umí ploch kolik potřebuješ). Hudební kolekce a jejich přehrávání umí např. Rythmbox, LXMusic a další. Vyrovnávání úrovně skladeb bych řešil před jejich začleněním do kolekce, zvlášť při plánovaném využití. Jednoúčelový soft na vyrovnávání úrovně si najdi sám. Já osobně na práci se zvukem používám Audacity, ale ten je, pouze na toto, zbytečně rozsáhlý. Je lepší to udělalat jednou pořádně než pokaždé znovu. Jenom pro zvuk a video mi samotné Ubuntu nabízí zdarma přes 290 programů připravených k instalaci. další tuny jsou na netu. Vážně se mi to nechce prohledávat. Videopřehrávače jsem také nějaké psal.

    Nezapoměň si pořešit licence k hudbě a videu pro komerční využití. To žes je legálně koupil naprosto nestačí.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    JIRRA: `sudo nvidia-xconfig` a pak restart
    a priste az budes instalovat neco jinyho nez je v repozitarich a neumis to, tak si nejdriv najdi nejakej HOWTO postup a delej to podle nej
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    ERGOSUM: jasně. akorát já je neznám. z tvý rady jsem se konkrétně dozvěděl pouze o rythmboxu, a pak o "softu na hudební kolekce" a o "os a programech na jeho obsluhu" (cimz si nejsem tak uplne jisty protoze mnoho videoprehravacu, co znam z windows, neumeji video posilat na jeden monitor a na jinem mit ovladaci rozhrani, ale treba je situace u prehravacu v linuxu jina)...? ale kouknu na rythmbox a uvidím, co to umí.,..
    WIL_M
    WIL_M --- ---
    včera jsem narazil na zvláštní problém -

    upravoval jsem pomocí editoru konfigurák pulse serveru v /etc a systém přestal z ničeho nic reagovat, dalo se hýbat pouze myší, nedostal jsem se ani z X, tak jsem natvrdo restartoval. po něm se mi skrz gdm nešlo přihlásit, zkusil jsem to tedy přes konzoli a tam mi systém napsal, že nemám přístup do svého home. skrz roota a chown -R user.group jsem nastavil práva na celý adresář a zkusil se přihlásit znova, se stejným výsledkem, opět nemám práva na adresář. přitom cd /home/user/kamkoliv se zdaří, můžu tam dělat cokoliv. to samé, když jsem udělal obnovu starého home, i jiný uživatel má stejný problém. smazal jsem uživatele, vytvořil znova, nechal vytvořit nový home, vše v pohodě. zkusil mu tedy podstrčit starý home, opět na něj nastavil práva a stále to stejné - nejsou práva na home adresář. /etc/password a /etc/group překontrolováno asi stokrát. má někdo tušení, co může být za problém? je jasné, že je problém s home, ale kromě úprav v konfigu pulse serveru jsem nic v systému nedělal a že by to udělalo takovou paseku, se mi nechce věřit.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ZUZU: Zapoměl jsem dodat, že všechny potřebné programy najdeš v základní instalaci Ubuntu, takže, už jsi to tam mohl mít. Ano mě by taková věc trvala kratší dobu nežli zodpovězení tvého dotazu. Takže pokud ti jde jen o rychlost nasazení, nemusíš hledat dál.
    KAERO
    KAERO --- ---
    JIRRA: muzu ti poradit drivery ktere ti doda samotne ubuntu. v canonicalu ty drivery obvykle ozkousi nez je predhodi uzivatelum.
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    ERGOSUM: no a zapomněl jsem dodat, že bych nechtěl strávit konfigurováním a rozbíháním té věci víc než hodinu... .)
    JIRRA
    JIRRA --- ---
    tak problem se software centrem jsem vyresil,ale mam tu novou fatalitu,stah jsem si drivery na grafiku (primo originalni nvidia,konkretne se jedna o chip GeForce GTS 450) a vubec se mi nespusti X server,poradi nekdo nejake jine drivery ?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ZUZU: Je toho docela dost, třeba Rythmbox je docela rozšířený, nebo různé varianty s XMMS.
    3) nevím jak umějí, ale to by mela řešit ta hudební kolekce. Soft na to je.
    7) Co se kde bude zobrazovat neřeší přehrávač hudby, ale OS a programy pro jeho obsluhu. U notebooků s externím monitorem i jinde běžně používané. Programy pro přehrávání videa jsou třeba Totem nebo Mplayer ty umějí i zvuk.
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    zdravím, v jednom z vedlejších klubů jsem vznesl dotaz na specifický audiopřehrávač pro linux, se kterým by mi někdo z vás možná taky pomohl:
    [ ZUZU @ Přehrávače hudby a videa - Winamp!, AIMP Classic!, jet audio! ,Musicmatch Jukebox ,VLC player,bsp player,gom player atd. ]
    PUPU
    PUPU --- ---
    PUPU: aha, zajimave. pokud UID na serveru neexistuje, premapuje se na 'nobody'. pokud se UID prida, nic se nezmeni - az pote, co se share premountuje. nemam pocit, ze tomu chci rozumet; hlavne ze to funguje
    PUPU
    PUPU --- ---
    mam nfs4 mount, exportovany s parametry no_root_squash,no_all_squash. kdyz si ho pripojim na klienta a vytvorim tam soubor rekneme s uid a gid 500, na lokalnim filesystemu serveru ma skutecne uid a gid 500. na klientovi se mi ovsem zobrazi, jako by mel uid a gid 99 (nobody). co delam spatne?
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    DEII: PREROUTING Ti nastavuje komunikaci vnější port -> vnitřní virtuální server (+ port),
    POSTROUTING zase obráceně .. tj překládá vnitřní adresy na vnější interface za použití parametrů -o jméno_odchozího_interface a buď:
    1) -j MASQUERADE (se doporučuje při dial-up připojení nebo tzv. netrvalém připojení)
    2) -j SNAT (při trvalém připojení)

    PS: nejde jen o tu jednu konkrétní stránku, jsou tam i další a příklady, podle toho jsem se to kdysi naučil taky, takže nevidím problém v tom, proč bys to neměl zvládnout taky, není potřeba k tomu žádné "speciální" znalosti, krom toho, abys rozuměl tomu, co je interface (síťová karta), ip adresa a topologie (schema tvé sítě, tj. odku kam a přes co..)

    pokud Ti to nepůjde, napiš do pošty..
    DEII
    DEII --- ---
    STEFAN: fajn - precetl jsem si to. Na jakou otazku mi to dava odpoved? Nerikej ze na vsechny. Je nutne, abych se ucil sitovou komunikaci, jeji konfiguraci a konfiguraci zarizeni a procesu s tim spojenych?
    Ja jsem z toho stale nepochopil, jestli je ta komunikace oboustrana - nebo jde jen o konfiguraci spojeni navazanych z venku?
    Je treba pro virtualni rozhrani/IP nakonfigurovat gateway, nebo staci jen IP a maska?

    Takhle to mam nakonfigurovane ted:

    iface eth0 inet dhcp
    iface eth0:0 inet static
    address 127.0.0.10
    netmask 255.0.0.0
    iface eth0:1 inet static
    address 127.0.0.11
    netmask 255.0.0.0
    DEII
    DEII --- ---
    DEII: jak mam nakonfigurovat tu virtualni IP aby se z ni dostal server ven?
    DEII
    DEII --- ---
    DEII: zadnou dalsi odpoved uz nedostanu? :)
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    VYHULENY_UFO: a ip_forward=1 :) Jasne, pokud tam ma neco slozitejsiho, tak to musi patricne 'orulovat'
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ADMIX: mozna bych si jeste dal pozor na chain FORWARD

    INET_IP=verejna adresa respektive adresa vnejsiho interfejsu
    eth0 v mem v pripade vnejsi interfejs, eth1 interfejs do vnitrni site

    iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp --dport 110 -d $INET_IP -j DNAT --to 10.0.0.15:110

    iptables -A FORWARD -i eth0 -o eth1 -p tcp -d 10.0.0.15 --dport 110 -j ACCEPT
    DEII
    DEII --- ---
    ADMIX:
    vypada to podobne jako zde: http://superuser.com/questions/136948/how-map-forward-port-under-ubuntu-for-other-machine-localhost-555-192-168-0
    jen jsem si nebyl jisty jestli pujde navazat spojeni z te virtualni IP ven - jak ma byt nakonfigurovana?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam