• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    KAERO
    KAERO --- ---
    MR_DAN: jak to delas kdyz potrebujes pokrocilejsi prava u souboru, ktery je na ntfs?
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    takze ty extended partitiony se nejak jednoduse zbavit neda? btw co ty widle, kdyt ty maj vzdycky i tu system reserved, takze 2 partitiony, ne?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    KRYSTOFF: je prave blby, zes to na zacatku rozpartitionoval spatne (v ty dobe cos to delal to bylo asi dobre, ale potreby se ti jak vidno zmenily) a urcite to v tomhle stavu resitelny je, ale je to jako kdyz stavis dum na nejistych zakladech
    mne se osvedcilo rozlozeni:
    - ntfs (protoze widle jsou rady na 1. partitione)
    - linux / (~30gb, vic neni treba)
    - linux /home
    - swap
    pricemz swap asi uplne nutny neni, ale v tomhle stavu ti nic nechybi - spolecny data obou OS jsou na ntfs kterou si namountujes v linuxu kam chces, mas oddeleny /home na pripadne hrani si, vejdes se do 4 primarnich partisen a nemusis cachrovat s extended
    ale nemusi to byt nutne to nejlepsi rozlozeni co vyhovuje vsem :-)
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    KRYSTOFF: Takze ty NTFS mas na primarnich partisnach, a identifikace jednotlivych paritition mas podle UUID, takze by melo jit smazat ty NTFS partisny zcela bezpecne. Samozrejme doporucuji predtim zalohu aspon tech nejdulezitejsich dat.
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    MR_DAN: no asi to tak udelam kdyz to mam tema windowsama tak rozes*any. tim uzavru pekne kolecko koupe notebooku-pokus o rozpartitionovani HD-totalni zhrouceni-znovunainstalovani w(ktery se mi nikdy nepodarilo znova zlegalizovat) a ubuntu vedle-novy preformatovani-instalace ubuntu cista. dekuji vsem za snahu, zase se ozvu az bude s necim problem
    TOMINO_I
    TOMINO_I --- ---
    +1
    WIL_M
    WIL_M --- ---
    MR_DAN: a já s tím souhlasím, za to laborování by mně to nestálo :)
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    ja bych se na to vykaslal, normalne bych to vsechno smazal a rozformatoval ten disk jako psychicky zdravej clovek :-D (neberte me vazne, mam jen dobrou naladu)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    KRYSTOFF: to zjistis kdyz das konzoli a das prikaz mount. Pokud se na listu objevi ty partitions, tak je mas mount(le).
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ADMIX: jj ;)


    KRYSTOFF: (ten soubor jsem jeste nevidel). Takze extended je tam protoze mas vice partici nez 4 ;) (nemel bych to hulit at je to cokoliv - nejmene ze vseho praci). Takze odzalohujes a normalne smazes sda2 a sda3. Budes muset zvetsit extended (coz je vlastne jenom takovy drzak, pokud chces vice oddilu (partition)). a pak zvetsis ten linux. Coz bude dost prasarna, protoze ti tam zbyde ten prvni oddil (pokud ho nesmazes) a budes tam mit navic extended coz vlastne nebudes potrebovat.

    Osobne bych to zkusil trochu jinak. Zalohoval bych cely disk a pak /dev/sda5 pomoci clonezilly nebo neceho podobneho a i normalni zalohu bych udelal (vice kopii, vetsi jistota). Nasledne bych smazal bych cely disk. Pak bych vytvoril partitions o naprosto stejne velikosti jako mas v extended (pomoci fdisk(u)) t.j. vzniklo by ti
    /dev/sda1 547,024,896 616,951,807 69,926,912 83 Linux
    /dev/sda2 616,953,856 625,141,759 8,187,904 82 Linux swap / Solaris

    Na tu /dev/sda1 bych nahral zpatky ten image ze zalohy /dev/sda5. Ted bych ho rozsiril pomoci gparted na velikost kterou chces a nasledne nainstaloval grub2. Tohle je podle me nejcistejsi reseni.

    ADMIX
    ADMIX --- ---
    Tam zadny lvm neni, proto ti pvdisplay nic neukaze :)
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    jeste dotaz: kdyz spustim LiveCD, je neco mountovanyho? a ty klicky vedle tech partitionu na obrazku znamenaj ze jsou mountovany??
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    pvdisplay mi nevimproc nic neukazuje, fdisk ukaze to co uz je v tom mym souboru:

    Partition Boot Start Sector End Sector # of Sectors Id System

    /dev/sda1 * 2,048 206,847 204,800 7 NTFS / exFAT / HPFS
    /dev/sda2 206,848 123,789,311 123,582,464 7 NTFS / exFAT / HPFS
    /dev/sda3 123,789,312 547,023,898 423,234,587 7 NTFS / exFAT / HPFS
    /dev/sda4 547,024,894 625,141,759 78,116,866 5 Extended
    /dev/sda5 547,024,896 616,951,807 69,926,912 83 Linux
    /dev/sda6 616,953,856 625,141,759 8,187,904 82 Linux swap / Solaris
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    KRYSTOFF: Tak to vypada, ze tam LVM nemas (neni mapper v fstab). Protoze ja Ubuntu vubec nejedu, tak nevim jake vychytavky tam zase maji (pekne je, ze jedou pode UUID, to jsem v archu musel poladit). Zajimalo by me co je to extended, protoze to vypada jako schovanej LVM :)).

    Co ti vypise: `sudo pvdisplay` a `sudo fdisk -l`?


    No ja bych urcite odzalohoval a pak bych jel normalne z live distro. /dev/sda2 a 3 budes moct odstranit bezbolestne. /dev/sda1 je partition, kterou si vyhrazuji windows 7, aby poradne fungovali a tu kdyz odstranis, tak si asi odstranis grub(a). Nevim, jak defaultne funguje instalator Ubuntu, ale predpokladam, ze se grub2 nahraje do mbr a pak odkazuje na disk dale. Urcite nezvetsuj/nezmecuj zadnou partition, kterou mas mountovanou!
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    pridavam jeste vystup z bootinfoscript:
    http://krystoff.sweb.cz/filez/RESULTS.txt
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    DELVIT: bude to spis Grub2 kdyz je to Ubuntu 11.10
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    ERGOSUM: ale to bych nemohl zmenit tu partitionu na ktery je to prave nainstalovany ne??
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    rozlozeni mam nasledujici:




    # /etc/fstab: static file system information.
    #
    # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
    # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
    # that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
    #
    # <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
    proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
    # / was on /dev/sda5 during installation
    UUID=5328307c-f3ca-42a3-b0ba-91c2f27db384 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
    # swap was on /dev/sda6 during installation
    UUID=8bcd9574-4f11-4d10-9f0d-758cf82b1daa none            swap    sw              0       0
    



    /dev/sda mi vratilo:
    Cannot open /dev/sda

    ale jinak jsem v /dev nasel sda a sda1 az sda6
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KRYSTOFF: Při podobných akcích se vyplatí udělat pořádnou zálohu
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KRYSTOFF: Dělal bych to GParted z nainstalovaného Ubuntu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam