• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    DICK85
    DICK85 --- ---
    DELVIT: už jsem děkoval ,ale rád poděkuji znova. Ano rady plus nákup knihy samba od R.Ecksteina,.... prvotní problém vyřešil. Opravdu jsem to napsal jak prase.
    Nicméně ano dále samba. Teď mám v sambě vytvořené sdílené složky s neomezeným přístupem. Po zadani : chmod 770 + cesta k adresáři. nemají členové dané skupiny ani přístup k cílovému adresáři. A docílit jsem chtěl toho aby vlastník i skupina měli právo čtení i zápisu v adresáři a ostaní se do něj ani nedostali.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    DICK85: Trochu štábní kultůry by nezaškodilo.
    Řešíš stále tu sambu? Je to jiný problém, pokročil si s tím přechozím nebo rady za nic nestály nebo jinak? (poděkování také udělá divy (obecně .))
    DICK85
    DICK85 --- ---
    Ahoj po zadaní root: chmod 770 /x/y/z : bych očekávál já jako vlastník adresáře můžu cokoliv,skupina to samé a ostaní nic. Ačkoliv ve skupině mám administratora a dva uživatele tak se do složky nikdo znás ani nepodívá. Skupina se jmenuje stejně jako cílová složka při zadávání příkazu.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RAGUN: hmm mam od ESI @July a slape skvele. S touhle nemam zkusnesoti.
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    kurva, ted jsem upgradnul iptables na 1.4.3.2
    a chodi ten NAT aspon jednosmerne - preklada se provoz smerem z venku dovnitr, ale zpet odchazi bez prekladu;/
    RAGUN
    RAGUN --- ---
    HARVIE: a o to prave slo, jako muzikant se nebudu skrabat pravou rukou za levym uchem, nebudu si psat ovladace a rozchazet pracne (a nejspise bez uspechu) vsechno pod linuxem, kdyz muzu pnp delat hudbu rovnou... that's it //sorry vsem za flejm
    RAGUN
    RAGUN --- ---
    HARVIE: o linuxy se staram v praci, doma delam muziku a ne linux;-)
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    VLASTIS: nikdo nepouziva?
    kam bych se mel zamerit na hledani chyby?

    pokud nezavedu sekundarni adresu, tak system na ARP dotaz 10.10.10.221 nereaguje
    pokud zavedu sekundarni adresu, tak system na ARP dotaz 10.10.10.221 odpovi, ale odpovida sam, neNATuje to za sebe

    bezi mi tu
    Jadro 2.6.27.5-117.fc10.i686 #1 SMP Tue Nov 18 12:19:59 EST 2008 i686 i686 i386 GNU/Linux s podporou IPX

    iptables v1.4.1.1
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    RAGUN: jinak jak na to koukam, tak tam maj drivery na OS X, kterej je zalozenej na BSD, takze kdyz vysomrujes zdrojaky, tak mas s podporou na Linuxu napul vyhrano... (uz jenom zaridit aby se zdrojaky dostaly nekomu kdo je zvladne naportovat a kdo bude mit zajem to udelat)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    RAGUN: tak to proste je, welcome to linux :-) A bud rad, ze te neslysel Linus, vim co by ti rek... :-)
    Do you pine for the days when men were men and wrote their own device drivers?
    RAGUN: EHM... Asi zkus nejaky windows forum :-)
    RAGUN
    RAGUN --- ---
    nechcete nekdo profi zvukovku? pridal bych i par syntaku, protoze k nim nejsou editacni programy pro linux...
    //konec flejm....
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    RIVA: BTW slysel si o flashcache? Nevim jestli to bude vyhovovat tvejm potrebam, ale je mozny udelat si MD nebo LVM na normalnim disku a nad tim flashcache na SSD. Vyhoda je samozrejme, ze to nestoji tolik jako SSD v odpovidajici kapacite. Na tom SSD se pak cachujou hodne pouzivany veci pro cteni i zapis a mas tak vlastne softwarovej hybridni disk. Pro tebe je dulezity, ze ta flashcache si samozrejme umi sama TRIMovat podle potreby. Ale jestli ses si jistej, ze to chces mit komplet na SSD, tak to je samozrejme blbost. Je to spis alternativa, kdybys delal nejaky triky jako LVM hybridni disk s primarnim ulozistem na SSD a mirroring na normalni HD... Ale rozhodne slusnej IO performance boost a pouziva se to hlavne v clusterech serveru s hodne vytizenejma diskama (databaze, nekolik virtualnich serveru na jednom disku, atd...).

    RAGUN: to si ale uplne prevratil naruby co sem rikal. Ja rikam at se vyseres na http://www.esi-audio.com/products/wr192x/ a najdes si vhodnou alternativu se kterou ma nekdo dobry zkusenosti. pokud sis to uz koupil, tak to je trochu smula - i kdyz se to da vzdycky za nejakou nejasnou cenu prodat.
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    ahoj,
    tak problem NAT se vratil jako bumerang
    nakonec nani potreba MASkARAdA, ale NAT 1:1

    podle diskuzi, ktere jsem procetl by to ImhO melo byt takto

    iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.9.172 -j NETMAP --to 10.10.10.221
    iptables -t nat -A POSTROUTING -d 10.10.10.221 -j NETMAP --to 192.168.9.172

    a sekundarni adresa 10.10.10.221 na stroji, ktery dela NAT

    ALE opet mi to nebeha:/
    RIVA
    RIVA --- ---
    Zda se ze se mi nakonec povedlo nalezt definitivni odpoved na me otazky tykajici se funkcnosti TRIM povelu na LVM partition. Vice zde.
    RAGUN
    RAGUN --- ---
    a ten midi bazmek co mam ma problemy i pod woknama... proste se to aplikovat na profi praci se zvukem, grafikou atp neda....
    RAGUN
    RAGUN --- ---
    HARVIE: http://www.esi-audio.com/products/wr192x/
    shanim na to ovladace leta.... tohle jedine mi brani prejit na rosegarden a linux....
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    RAGUN: hele pro muzikanty a grafiky se to da aplikovat taky... mam tablet wacom a funguje uplne genialne s gimpem, sensory na kalibraci monitoru jsem taky videl pro linux, USB zvukovky absolutne bez problemu, MIDI mi taky fungovalo out-of-box. debilni sou treba fotaky co nemaj mass-storage, ale taky se to da. i kdyz ja osobne proste vyndam kartu (kde je stejne FATka) a strcim ji do ctecky...

    co muze bejt este za problemy?

    DELVIT: Ono taky nemusi bej vzdycky problem v SW.. Ja sem si na noseni do skoly vysmelil na aukru za hodne fajn cenu MSI Wind U100, kterej ma mit dobrou podporu na Linuxu (a taky ma). Pak sem ale hrozne zapolil s nefunkcni web kamerou, flashoval sem ruzny verze biosu, zkousel ruzny ovladace, az sem nakonec zjistil, ze je tam proste pretrzenej ten kabel co vede pantem do vika k ty kamere... :-) Zjistil sem to, ze kamera zacala fungovat kdyz sem na to viko trochu zatlacil...
    RAGUN
    RAGUN --- ---
    jinak se tim ridim taky dost let, ale neco proste neslo;-)
    RAGUN
    RAGUN --- ---
    HARVIE: rikej to mne, co ma zvukovku za x hodne penez, sice uz pres 10 let stara, pak mam syntaky propojeny pres nejaky midi srace...
    tim chci rici jen to, ze by se tam hodil bod 7) muzikanti a grafici bezte s vasima problemama do riti....
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    HARVIE: hehe zvazim a zkusim zakomponovat :). Ja se tihmle ridim uz roky ;) a posledni komp chodi prakticky bez problemu.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    WILL: pokud chces knihu http://www.amazon.com/Red-Hat-Linux-Fedora-Dummies/dp/076454232X .
    Pokud ti staci chm najdes to pod red-hat-linux-fedora-for-dummies-2004-chm na ulozto.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam