• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WELES: ADD nemáš to zobrazení vypnuté?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WELES: batmon?
    WELES
    WELES --- ---
    Zdar lidi,

    nějak mi v aktuálním ubuntu (unity) zmizela ikona o stavu baterky. Při hledání na internetu jsem narazil akorát na tip, který tvrdil, že po změne grafického tématu tam a zpět se ikona objeví, což se u mě nestalo. Máte někdo jinej nápad?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ROENICK: Neni zac. Vzdycky je cesta pres virtualizaci ;), asi to bude rychlejsi nez vypinat a zapina (tj. kdybys nenasel).
    ROENICK
    ROENICK --- ---
    DELVIT: ok dik za tipy, prubnu to. Zbavit se win (aspon mit jen jako nouzove dualboot sedmicky) me fakt laka...ale pripojuju se denne no
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ROENICK: Jasně. No pokud hledáš, aby ekvivalent dělal přesně tohle, tak to podle mého nenajdeš. Hlavně to kopírování služby, to by tam už museli mít nejspíše něco nainstalovaného, jako vnc server http://www.realvnc.com/products/vnc/ a to byste pak vzdáleně ovládali (možná byt to šlo nějak naskriptovat, více jsem to nestudoval.)

    Další možnost je vyzkoušet, jak jsem psal dříve tu novou 4kovou řadu od nomachine. Která přidává možnost kontroly nad windows i macos.

    Poslední řešení co mě napadá je netop remote control, co jsem kdysi používal, které taky podporuje heterogenní prostředí a umí toho opravdu dost. Je to ale už nějaká doba co jsem ho používal. Na to, jak vám vyhovuje či ne se budeš muset kouknout sám.


    BLOODRAT: musíš tam doinstalovat nvidia drivers, bez toho se video samo bude trhat, když tam bude něco generického. Puppy linux je pod mě nejrychlejší distro pro starší počítače. Samo je to poznat hlavně na starých PII nebo podobném. Holt tam musíš dát ty ovladače, pak to bude šlapat.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    BLOODRAT: zdravim Budejce ;) udelej image zalohu treba v Parted Magic na samostatny disk a pak to v tamtez muzes zvetsit, kdyz to nevyjde, das zalohu zpet. Dobry cviceni je zkusit zalohu nejdriv obnovit a rozjet, pokud mas doma prebytecny disky.
    Behem par vterin muzes prijit o vsechno, tak rozmysli, nakolik si dummy, nez zacnes.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    BLOODRAT: ja bych pro uzivatele typu "muj otec" doporucoval nejakou distribuci s delsi podporou, tj Ubuntu LTS nebo treba CentOS. Preinstalovavat to kazdej rok a pul ho taky nebude bavit (protoze XP prece vydrzely 10 let).
    ad. disk - pokud tam mas LVM, muzes ty objemy sloucit, ale zvetsovat partition bych si asi rozmyslel.
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    ERGOSUM: Lubuntu vypadají zajímavě, ještě je zkusím a uvidím. Chybu bych viděl nakonec v ovladačích Nvidie a ještě jsem při googlení sebral nějaké info, že Ubuntu si nerozumí s athlonem 2200xp. Už hlavně nemám moc času, otec je nasrán, že je bez compa takovou dobu, a každej den tam má jinej systém napůl fungující, takže last try :o)

    Ještě jeden dotaz bych měl, se kterým mi google nepomáhá. Při prvotní instalaci jsem netušil, že se mi Ubuntu zalíbí natolik, že je budu chtít jako primární pracovní systém, a tak jsem jim přidělil jen 30gb z 500gb disku. To je mi teď samozřejmě málo. Pomocí Gparted jsem odetnul z Windows části (v linuxu vedený prostě jako "Souborový systém") nějakých 90gb volného místa, ale už se mi nepodařilo je připojit k části, kterou linux používá (tuším dev/sda4/extended - ještě pořád v tom mám guláš) jako svůj odkládací prostor.
    Nějaký návod "how to for dummies" bych opravdu ocenil :o)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BLOODRAT: Já používám Lubuntu. Lehčí, rychlejší, pro přechod z Widli dobrá volba. Ozkoušej, uvidíš.
    KAERO
    KAERO --- ---
    BLOODRAT: spis zkus jinou distribuci, fedora, opensuse. v desktopovem prostredi problem nebude, spis v ovladaci te grafiky. ale jestli si ses jist, ze mas nainstalovany nvidiacky oficialni ovladac, tak to bude spis chyba nekde v nem. to ti pak asi nic moc nepomuze.
    GRIGORIJ
    GRIGORIJ --- ---
    BLOODRAT: zkus jinej desktop, jestli to bude delat taky... xfce, kde,...
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    DELVIT: Zprubnul jsem, na Puppy zase trhaj videa...

    Uff, už jsem tím zabil moc času..ještě zkusím starší verzi Ubuntu a pak se na to vyseru a nahraju tam sedmičky.
    ROENICK
    ROENICK --- ---
    DELVIT: jo potrebujem aby to videl aby to ty bystrejsi pochopili a uz neotravovali znova, kdyz je to naka blbost :)

    a taky nektery veci jdou jen pod jejich uctem, ja do spousty aplikaci nemam pristup

    ted je to tak, ze:

    1) zavolam, dovolim se ze se muzu pripojit

    2) pripojim se (dameware tam nakopiruje sluzbu a pusti)

    3) udelam co potrebuju

    4) odpojim se, dam zastavit a odebrat sluzbu, uzivatel dal maka

    (jinak na naky spionaze to pouzit nejde, uzivateli vyskoci ikona u hodin a upozorneni, kdo se pripojil)

    jo musim byt clenem skupiny, ktera je na vsech kompech clenem administrators
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ROENICK:
    DELVIT: mozna by ti pomohla 4kova rada nx nomachine (ale je to zatim v preview 6).
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    BLOODRAT: dej si tam puppy linux a bude ti to litat dost rychle.


    ROENICK: Muzes nejak podrobneji napsat, jaky mechanismus si predstavujes? Clovek sedi u kompu a ty se mu v nem budes hrabat a clovek to uvidi nebo ne? Pak se chces odhlasit a on bude vesele pokracovat?
    ROENICK
    ROENICK --- ---
    KAERO: cilem jsou XP kompy
    KAERO
    KAERO --- ---
    ROENICK: a nemas aspon pristup pres ssh? ze bys vnc nainstaloval z konzole pres ssh?
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    Jo a přepnul jsem celé Unity do 2D - to taky nepomohlo.
    Kua....teď koukám, že v "Nastavení systému" - "Podrobnosti" - Grafika to píše "Ovladač neznámý".
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    V Compizu jsem povypínal co šlo, je to furt pomalý.
    Ale jako koukám, že to výrazně zpomalí když jede najednou třeba Centrum softwaru a FF.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    na pritelkyni aceru s nvidii to dela to samy. a dela to compiz
    ramka v klidu
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    na abclinuxu nekdo rikal, ze mu to hodilo /tmp do tmpfs v RAMCE a kvuli nedostatku ramky to bylo pomale az hruza a zrychlilo se to, kdyz dal /tmp na pevny disk
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam