• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    FAREDON
    FAREDON --- ---
    CHOROBA: Já pokaždé, když udělám změnu v syslog.conf, tak dám service syslog restart a nepomáhá to.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    pac kdyz logger startuje, tak podle me nemas primounteny disky
    FAREDON
    FAREDON --- ---
    GILHAD: To jsem zkoušel, ale nějak se mi tam logy neukládají. Mám správně nastavené share/permissions, protože pokusný script v tomto adresáři vytvořil soubor s výstupem toho scriptu. V syslog.conf mám nastaveno např.:
    authpriv.* /var/log/secure
    authpriv.* /mnt/home/fs/log/secure
    Ten první je lokální, funguje. Ten druhý jsem původně dal za ten první, který jsem ukončil ; ale nic, ani takto nic...

    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FAREDON: nektere pady systemu ti ani syslog nezachyti...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    asi tak, nastav si logger mimo stroj na NASku. korat tibude muset pozdejc startovat asi
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    A nasdilet ten adresar na NAS a nechat to tam cpat primo loggerem?
    FAREDON
    FAREDON --- ---
    GILHAD: To se obávám, že také nestačí, protože pokud dojde k chybě, která má za následek pád systému, tak se tam nemusí zapsat ty log zprávy, které by pomohly analyzovat problém. Požadavek je bohužel v reálném čase.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    faredon: A ukladat to jednou za minutu pomoci CRON nestaci?
    FAREDON
    FAREDON --- ---
    Ahoj, mám otázečku. Víte prosím o nějakém freeware programu, který dokáže ukládat v reálném čase výpisy ( vytvoření /scripts/logcopy.sh, který kopíruje logy do //NAS/share_syslog a vytváří z nich txt soubory jednou za hodinu pomocí CRONu bohužel nestačí ) ze služby syslogd? Výsledky by se ukládaly do adresáře na NAS.
    Děkuji.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TOMINO_I: Zkusit můžu, ale tuším komplikace. Já mám na čtečce sice Linux, ale nikoliv roota, soubory systému ani (kromě pár! konfiguráků) ani nevidím, o instalačních nástrojích ani nemluvě. Proto sháním něco soběstačného.
    PULKA
    PULKA --- ---
    KAERO: nevím, kouknu na to, začátečník na linuxu = umím s ním, akorát je střídám je to pro mne něco jako všechny možné verze windows, terminál naštěstí funguje všude stejně (ale nechci dělat vše v terminálu)

    Musím to zkusit, akorát mi to nechce bootovat z sd karty, musím se na to ještě podívat.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Hledám portable browser pro linux. Ten co mám ve čtečce je hodně osekaný a chtěl bych zkusit napřed tuto cestu. Bohužel stále narážím jen na portable pro win.
    KAERO
    KAERO --- ---
    QWWERTY: myslis ze je pro zacatecnika debian dobry?

    CHOROBA: cha, moje oblibene - instalace winxp ve virtualu je rychlejsi, nez instalace winxp na ten samy pocitac naprimo. overeno na 3 ruznych pocitacich :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    no a esli ma procesor v notesu podporu virtualizace, tak si skoro v klidu...
    nebo me teda sedmicky jedou pod virtualem na linuchu snad rychlejs nez normalne
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    PULKA: v tom případě jeden tip
    můžeš do virtualboxu namapovat fyzický disk, takže kvůli drobnostem stačí spustit VBox a na náročnější práci pak přímo nabootovat

    jinak nevím, jestli klony Ubuntu jsou vhodný - přijde mi, že je to plný přebytečnýho balastu .. co takhle Debian s xfce?
    PULKA
    PULKA --- ---
    KAERO: ok, tak nějak jsem to čekala. pracovat s ním uživatelsky umím, ale všude máme různé a přijde mi to dost stejné. chtěla jsem to jenom z důvodu instalace na tu sd kartu - aby to nebylo zbytečně velký

    CHOROBA: to sice jde, ale já převážně nechávám počítač zpracovávat data, takže virtuální instalace je velká ztráta výkonu a paměti pro počítání
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    PULKA: nebude jednodussi si pustit virtualbox pod widlema a v nich si pustit linux?
    KAERO
    KAERO --- ---
    PULKA: tak na tohle ti staci skoro jakakoliv distribuce. takze si vyber graficke rozhrani (lxde, kde, gnomeshell, mate) a podle toho si vyber distribuci. hadam ze o linuxu moc nevis, takze doporucuju nejaky klon ubuntu (kubuntu, lubuntu, xubuntu, Mint atd.)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ZUZU: Na takové věci +jako záchranou používám Puppy delší dobu umí i deb=Ubuntu balíčky.
    Puppy Linux News
    http://puppylinuxnews.org/
    Puppy Linux Community Home - Getting Started
    http://puppylinux.org/main/Overview%20and%20Getting%20Started.htm
    PULKA
    PULKA --- ---
    Ahoj, sháním nějakou verzi linuxu, která bude fungovat na: programování v perlu /pytonu, potřebuju spouštět programy ala firefox, nějakého průzkumníka, dezipper, pdf a libreoffice. nic jiného v zásadě nechci.

    Moje vize je taková, že to nainstaluju jednou na jednu flashku (možná lépe SD,protože mi netrčí ven z notebooku) a budu ho tam mít, když potřebuju k práci nějaká rozšíření, co pod winama neběhaj.

    Takže ideálně něco co nejmenšího, grafické rozhraní ano, ale ne takové to nové ubuntí. Filmy, hudba a další nesmysly, co žerou hromadu místa mne vůbec nezajímají. Idálně přiměřeně blbuvzdorné, chci to kvůli programování,normálně pracuju jenom s win a linux jsou mi bohužel k ničemu.

    Nějaký tip?

    Případně jak to nastavit, aby když bude SD v ntb tak mi naběhnul rovnou linux a ne win7?

    Díky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam