• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MRNOBODY: Hele, takhle já s Linuxem zápasil, když mě k němu dotlačily Visty (takže nebylo kam se vrátit - a kupodivu i tehdy jsem měl víc problémů s Vistama než s Linuxem); a po překonání podobných začátečnických problémů už bych se k woknům nevrátil.

    GHOSTDOG32: Dneska navíc se dá odpověď na spoustu věcí najít třeba na české Ubuntu wiki; v angličtině buď obdobně, nebo na askubuntu.com.

    Jinak to chce zkusit různé distribuce - já jsem po nějakém hledání (Fedora,Suse,Mint,[X|L|K|]Ubuntu) zakotvil u Kubuntu.
    MRNOBODY
    MRNOBODY --- ---
    GHOSTDOG32: Me lubuntu taky moc nesedi. Ja si nasel lepsi alternativu v Xubuntu. Ma prijemny vzhled, na starych PC slape bez problemu, novejsi verze uz jsou konecne stabilnejsi a xfce graficky prostredi je pro me ze vsech moznych asi to nejlepsi. Mam vzdy otevrenych spoustu oken a programu a ten rolovaci system u oken ti pomerne usnadni praci a kontrolu nad tim, co delas. Jinak jak te tu tak ctu, tak s tim linuxem zatim docela zapasis.-) Ja rikam kazdymu, komu linux nesedne, at se radsi vrati k windowsum.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    CHOROBA: No nevím, za poslední rok jsem na Ubuntu s Flashem problém neměl (možná mám kliku?); uznávám, že ve verzi 9 to bylo utrpení a ve verzi 10 střídavě oblačno.
    LUDO
    LUDO --- ---
    GHOSTDOG32: normalne nainstaluj balik flashplugin-nonfree
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    premejslim esli sem nekdy v zivote videl llinux, na kterym by flash fungoval normalne
    KAERO
    KAERO --- ---
    GHOSTDOG32: nojo, to je chyba google chrome, ktery ma v sobe vlastni flash. s tim ti pomuze leda google :)
    muzes zkusit, jestli ti to dela firefox.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GHOSTDOG32: Hmmm...to vypadá jako nějaký problém s flashem (nebo samotným chromákem). Co v tom máš za grafickou kartu?
    KAERO
    KAERO --- ---
    GHOSTDOG32: dropbox je bohuzel integrovany jen do jedineho linuxoveho spravce souboru (toho co je v ubuntu), protoze firma dropbox jinde integraci neudelala a hlavne zakazala dobrovolnou iniciativu lidi, kteri delali integraci do jinych spravcu.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GHOSTDOG32: Lubuntu je v tomhle směru méně komfortní (ale zase jede svižně i na starších strojích). Možná zkus pogooglit, jak si do Lubuntu nastavit jako file manager Nautilus - ten má právě tu integraci s Dropboxem (z hlavy nevím).
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GHOSTDOG32: Má. Pokud máš Ubuntu nebo Debian, zkus si otevřít terminál a vypiš si /var/log/syslog (například toto:

    tail -F /var/log/syslog

    bude vypisovat nově zapsané zprávy v logu; k zobrazení předchozích lze použít třeba

    less /var/log/syslog

    a potom zmáčknout "G" k přesunu na konec logu (příp. PgUp a PgDn))

    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GHOSTDOG32: Divný. Já mám pro sebe a spravuju pro jiné různý linuxy (povětšinou [X|L|K|]Ubuntu), a dělám na tom všelijaký psí kusy - ale podobnou situaci jsem naposled viděl před mnoha a mnoha lety...

    Pochopitelně z "když dělám něco (nevím přesně co), tak to dost často udělá nějakej error (nevím přesně jakej)" toho moc nevyčtu ;)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GHOSTDOG32: Není to vůbec běžný - jakou __konkrétně__ chybovou hlášku?
    AHARAZ
    AHARAZ --- ---
    AHARAZ: Tak to jsme se jen prepsal v tom regexpu asi ted to na nekolik pruchodu dam a bude to asi nejjednodusi.

    Dekuji
    AHARAZ
    AHARAZ --- ---
    ADMIX: rename jsme si nechal do zalohy ono mi to prislo nejak narocnejsi kdyz jsem chtel tu cestinu zachranit a nazvy jsou v UTF-8...
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    AHARAZ: Jako nouzovku pro pripad, ze vsechno selze, muzes pouzit 'rename' - tomu se podhodi perlovy regular a seznam souboru k prejmenovani. (regular napr. s/[^0-9a-zA-Z_\-\.]/_/g, tj. vsechny znaky jine nez vyjmenovane nahrad podtrzitkem)
    AHARAZ
    AHARAZ --- ---
    PISKVOR: jj tam jsem to nasel, mel jsem 1.12...

    Jen to stejne asi neumim pouzit:

    convmv --fixdouble -f utf8 -t latin2 12©ol2010_©alomová.doc
    Starting a dry run without changes...
    No changes to your files done. Use --notest to finally rename the files.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    AHARAZ: Hmm...asi stará verze? 1.15 by to mělo mít: http://www.j3e.de/linux/convmv/man/
    AHARAZ
    AHARAZ --- ---
    AHARAZ: Hmm ale nekde jsme ho nasel v manu na internetu, tak se podivam proc...
    AHARAZ
    AHARAZ --- ---
    PISKVOR: nevím co přesně máš na mysli můj convmv fixdouble jako parametr nezná...

    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    AHARAZ: --fixdouble nepomůže?
    AHARAZ
    AHARAZ --- ---
    Zdravim,
    jaky je doporuceny postup pro opravu ceskych nazvu souboru, kdyz jsem je prekopiroval z prostredi s kodovanim ISO 8859-2 do UTF-8 aniz bych nazvy konvertoval?
    Takze mam ted nazvy jako 12©ol2010_©alomová.doc kde © je Š, ale uz jsou v UTF-8. Takze convmv z toho dela jen horsi veci...

    Spravny postup byl asi to konvertovat pomoci convmv z iso8859-2 na utf-8 v puvodnim umisteni a az kopirovat, ale na to je ted pozde...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam