• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    PEPSIN
    PEPSIN --- ---
    PEPSIN: jinak pokud myslis jestli radic je nekde v linuchu, tak nevi kde ho hledat....
    PEPSIN
    PEPSIN --- ---
    lspci ani dmesg bohuzel v tto ranne fazi instalace nemam k dispozici. v PC ho vadim, kdyz nebootuju z instalacky OMV, zkusi mi z disku za radicem nabehnout Wokna
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    PEPSIN: a ten radic v pc vidis? Co rika lspci pripadne dmesg?
    PEPSIN
    PEPSIN --- ---
    PEPSIN: a ktery vlastne potrebuju?
    PEPSIN
    PEPSIN --- ---
    shani radu od zkusenych linuxaku
    Ja (windowsar) si instaluji open media vault (http://www.openmediavault.org/) A dostal jsem se do situace, ze za PCIe radicem (AXAGO PCIe http://www.czc.cz/axago-pcie-radic-2x-int-sataiii-ata133-raid/109105/produkt) mam disk na ktery bych to chtel nainstalovat. Debian tvrdi ze nenasel zadny disk na ktery se nainstalovat a co ze potrebuju za drivery, a nabizi diskove. Co s tim? jak naloadovat drivery?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    PANSTEJK: Tady podle toho http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1476007&page=10 to vypadá, že v novějších kernelech už by to mělo být podporovaný. Zkus si nainstalovat aktuálnější kernel, třeba podle tohodle:
    http://askubuntu.com/a/83275
    PANSTEJK
    PANSTEJK --- ---
    PISKVOR: log jsem ulozil to textaku, je docela dlouhej...



    PANSTEJK
    PANSTEJK --- ---
    ERGOSUM: tohleto m nezafungovalo, myslim, ze to problem neresi, uz jsem zkousel nejaky podobny veci v grafickym prostredi, v terminalu se bohuzel tolik neorientuju
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    ROOT pristup dostanes zadanim prikazu
    su -
    eventualne
    sudo bash

    cdrom namountujes (pokud to za tebe neudela nejaky demon) treba tak, ze zjistis, co je to za device (cili vlozis cd do mechaniky, chvili pockas, az se to usadi)
    dmesg|tail -n 100
    ( objevi se spousta radku a mezi nima neco jako
    [ 5.437164] sr0: scsi3-mmc drive: 24x/24x writer dvd-ram cd/rw xa/form2 cdda tray
    to sr0 je to co hledas)
    mount /dev/sr0 /mnt/nejaky_vhodny_adresar
    LAUZER
    LAUZER --- ---
    jak namountuju cd-rom v linux mint? jak dostanu ROOT přístup?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: ADD: mám to tak v Lubuntu a většinou nic nevybírám, jen chodím a ono samo. Prostě se připojím, tam kde zrovna jsem. Známé sítě, které moc nenavštěvuju(kvůli rychlosti a výběru je nemám automaticky), volím výběrem.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    PANSTEJK: jdi do upravit - připojení sítě - zabezpečení wifi, vyplň heslo a pro pár nejčastěji užívaných dej v obecných automaticky připojit. Než tě pustí do úprav sítě, bude chtít admina.
    Pro povolení nové wifi to chce vždycky admina, teprve pak případně heslo k wifi.
    PANSTEJK
    PANSTEJK --- ---
    zvlastni je,ze napriklad ve skole na free siti se to pripoji na poprvy
    PANSTEJK
    PANSTEJK --- ---
    ERGOSUM: vyberu sit, dam pripojit.... cekam.... vyskoci znovu okno pro zadani hesla, dam pripojit, vypnu, zapnu a zkousim znovu.... nekdy se pripoji na poprvy, ale to po chvili vetsinou zase vypadne ale napodruhy nepada... prednedavnem jsem presel na easypeasy z ubuntu 12.04... moc velkej rozdil to ale neni
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    PANSTEJK: Po jak dlouhé době začínáš odpojovat a připojovat? Před časem jsem řešil podobný problém uživatele s hudbou na CD a několika programy. Stačilo počkat.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    PANSTEJK: V pohode - neni to uplne intuitivni. Otevri si pred zacatkem pripojovani terminal, a dej tam
    tail -f /var/log/syslog
    to vypisuje systemovy log od te chvile. Cokoli s "warning" nebo "error" je podezrele, asi te zajimaji hlavne "kernel" a "networkmanager"
    PANSTEJK
    PANSTEJK --- ---
    Linux a-laptop 2.6.32-55-generic #117-Ubuntu SMP Tue Dec 3 17:34:52 UTC 2013 i686 GNU/Linux
    promin asi jsem natvrdlej.. jak se dostanu k logu z pripojovani? zapnuti/vypnuti znamena ze na notebooku vypnu a zapnu wifi pomoci funkce a prislusnyho tlacitka ( Fn+wifi zap/vyp )
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    PANSTEJK: 10.04? Co tam máš za kernel? ( spusť v konzoli uname -a ) Můj první tip by byl "starej kernel, nějaký problém s ovladačem". Ukáže se během úspěšného/neúspěšného připojování něco relevantního v logu? ( /var/log/syslog ) Zapnutí/vypnutí znamená kliknutím v NetworkManageru, nebo fyzicky?
    PANSTEJK
    PANSTEJK --- ---
    ahoj, mam problem v easypeasy, ubuntu 10.04... kdyz se chci pripojit k wifi siti, tak se skoro nikdy nepripojim napoprve, vzdycky musim nekolikrat zapnout a vypnout wifi... nevite jakby se to dalo vyresit.. na fedore mi to fungovalo normalne..
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    HARVIE: oboji je mozne - zalezi na harddisku, zakladni desce
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    HARVIE: Spíš asi kabelem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam