• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    jinak pokud mas USB 1.0 tak jsi flash spálil. ma 12v
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    EKIM: kontrolní otázka jak jsi tu flash vytvořil...
    EKIM
    EKIM --- ---
    ERGOSUM: nimlich to samý, po konci startu biosu, nastane poblikávající bílý kurzor, na černé obrazovce... žádné chybové hlášení, flashka bliká. Už jsem to nechával jednou přez noc, a nic. jediný výsledek byl ten nesmysl, co se oběvil hned po vytáhnutí té flashky. ...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    EKIM: Bootovat by to mělo i z mnohem pomalejší diskety. V téhle chvíli bych zkusil
    Puppy Linux
    http://www.puppylinux.com/
    Live distribuce, která funguje snad na všem. Když nastartuje, máme se od čeho odpíchnout.
    BTW má flashka nastaveno, že je bootovací? Jak vlastně postupuješ a co se při tom děje?
    EKIM
    EKIM --- ---
    ERGOSUM: všechno jede podle plánu až do chvíle, po dvou min. přestane poblikávat dioda hdd, tak nevim jestli to není tou přenosovu rychlostí usbéčka, a celou dobu to natýká do ramek, nebo se sekne hadr? ve vyjmečném případě dostanu šifrovanou zprávu :))



    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    EKIM: To není záhada. Flashka bliká, když se jí PC pokouší číst. Znamená to, že o ní ví(něco je zasunuto v USB), nic jiného.
    Když flashka bliká, něco dělá. Když ani nebliká, nedělá nic.
    EKIM
    EKIM --- ---
    ERGOSUM: Další záhada, flashka bliká ikdyž na ní není vůbec nic? :(
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: ADD Není vyloučeno, že PC neumí velké USB i když už spíš bude umět.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    EKIM: Zjistil jsem, že je často pro boot z flashky / karty třeba dát boot z disku a teprve ve výběru z kterého dát to USB. Tedy že se flashka hlásí jako pevný disk. Možná to bude tvůj případ.
    Že to nedělá usb 1.0 zjistíš, když bliká flashka.
    EKIM
    EKIM --- ---
    pic instaluji lubuntu, do stroje pomocí USB, pokaždý naběhne jen černá obrazovka s blikající pomlčkou v levonahoře, po 20ti minutách beze změny. Je možné že by za můj nezdar mohlo usb 1.0? jedná se o desktop hp e-pc 42, P-4 1,7Gh, 512sdram, 40Gb hdd, v biosu usb boot, tak fakt nevim co dělám špatně
    DETER
    DETER --- ---
    Super, opet diky obema za vysvetleni.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DETER: Velmi povrchne podobny - to je snad jedina vec, kterou to ma spolecnou s rourama: ten vnitrni prikaz se provede kompletne, a pak teprve se jeho vystupem nahradi to $(...), a spusti se s tim ten vnejsi; pri pouziti roury bezi prikazy na obou stranach roury paralelne (takze "tar ... | gzip | ssh ..." bude balit, komprimovat i odesilat data prubezne, nebude cekat, az skonci jedno, aby mohl zacit s druhym).
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DETER: roura ti presmeruje vystup do vstupu. $( ) ti presmeruje vystup do prikazove radky/parametru
    DETER
    DETER --- ---
    Aha, takže to můžu chápat tak trochu jako roury, kde se výstup z jednoho příkazu předává dalšímu? Teda aspoň v tom kontextu předávání výstupu dál.

    I když asi ne, teď si zkouším nějaký příklady a chová se to odlišně. Prostuduju si ten manual, když už aspoň vím, jak se tomu říká.

    Díky oběma.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    DETER: klíčové je: ls -tr
    To ti samo vypíše soubory(ls) řazené podle editace(t) od nejstaršího(r(reverzně)). Ten zbytek je další zpracování.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DETER: http://tldp.org/LDP/Bash-Beginners-Guide/html/sect_03_04.html#sect_03_04_04

    Prostě to v tom $( ... ) spustí, a nacpe tam výsledek.
    Pokud "find * -type f" by vrátilo soubory foo.txt bar.txt baz.jpg , tak po první substituci by výsledek byl

    stat --printf="%y %n\n" $(ls -tr foo.txt bar.txt baz.jpg)

    a pak by to udělalo totéž s tou vnější, čili bys je dostal ven setříděný podle času sestupně, třeba takhle:

    stat --printf="%y %n\n" bar.txt foo.txt baz.jpg

    načež už se na to vrhne stat, a vypíše datum změn%y a %název
    DETER
    DETER --- ---
    čaute,

    hledal jsem možnost, jak vypsat soubory ve složce seřazené dle data poslední editace. Vygooglil jsem toto
    stat --printf="%y %n\n" $(ls -tr $(find * -type f))

    Což funguje, ale rád bych tomu rozuměl, ne jen dělal copy&paste.
    ls a find tak nějak znám, zajímají mě předevšm ty závorky (i ten dolar) $( .. ( .. ) ) , jakou tam mají funkci.

    Jestli bude někdo od tý dobroty a vysvětlí mi to, případně alespoň odkáže na nějaký konkrétní The Fucking Manual, abych si ho mohl Readnout .)
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    KACHITA: ad1) bude potreba nabootovat live cd ubuntu a preinstalovat bootloader.
    ad2) pokud si v linuxu, tak z viru obavy mit nemusis, windows na vedlejsim disku nehraje zadnou roli.
    ad3) na dalku asi nedovedu poradit, leda by se ti chtelo dotahnout notebook abych se na to mrknul :)
    KACHITA
    KACHITA --- ---
    ahoj, prosím vás o rady. Včera jsem nainstalovala na noťas ubuntu (12.04.4 LTS)... a mám tři dotazy. A předem prosím omluvte mou lamáckost:)
    1) linux jsem nainstalovala vedle windowsů, po restartu mi to ale nenabídlo co chci za systém a byla jsem opět ve wind. Našla jsem jakýsi návod, po opravě už mi po restartu nabídlo linux (asi ve třech variantách).. a windowsy nikde. Linux se mi ale líbí a widlí se klidně vzdám, ale jak? :)
    2) souvisí s výše. Dočetla jsem se, že v případě linuxu není nějaká extra obava z virů, že viry by se do systému mohly dostat spíš přes windowsy. Byl by problém, mít oba sysémy, ale wind. nevyužívat? Pak by mě nic nemělo ohrozit, nebo se pletu? (noťas používám pouze na net, filmy,hudbu...).
    3) v linuxu mi nejde čtečka sd karty. Našla jsem nějaké příkazy na zjištění HW, prošla fórum a přišla jsem akorát tak na to, že nejspíš nemám ovladač. Ale vůbec se neyvznám ve výpise z HW a ovladač nechápu, jak nainstalovat, to už je vyšší linux :( Je to notebook Asus x551CA.

    pokud by se tu našel někdo, kdo by mi dokázal poradit, byla bych moc vděčná :)

    Prozatím díky :)
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    TBC: mrkni do /var/log/audit.log, na jaky pravidlo to narazilo... pripadne
    ausearch -m avc
    by mohl napovedet, momentalne moc selinux zazitej nevim, takze nevim, ktera z nasledujicich moznosti je lepsi:
    1. zmenit default context /var/www/html/* tak, aby do nej slo zapisovat
    2. zmenit kontext, ve kterym bezi ftp klient
    3. povolit jenom konkretni operace vytvorenim vlastni politiky (to bych asi udelal ja)

    podrobnosti v dokumentaci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam