• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    SATAI
    SATAI --- ---
    ZZGERO: když to chceš používat, tak Ubuntu nebo Open SuSE. když se učit, tak Arch. Všecho pěkně zdokumentované.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ZZGERO: Ubuntu byvalo (nevim jak ted) dobre dokumentovany, takze sis mohl nacist, jak se to naklikany dela ze shellu; to je docela pricetny zpusob, jak se leccos naucit: delas to, co uz nejak umis dosahnout.
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    DELVIT: No pouzivat to chci hlavne na programovani javy a veci kolem ni - Eclipse, Java EE, javi frameworks, databaze atd (coz me momentalne zivi), dale pak na studium linuxu, siti, ethnical hackingu a penetracnich testu - cimz se zabyvam ve volnem case (kdyz teda nejaky je)
    VYHULENY_UFO: no driv jsem mel ubuntu, tam jde ale skoro vsechno naklikat...kali je trosku jinna kava..
    DANIELSOFT: tenhle link uplne super na info - dokonce sem se dozvedel i par zcela novych informaci a utridil a zopakoval ty stare.
    kazdopadne bych chtel dal svoje znalosti linuxu rozvijet a dozvedet se nejake dalsi informace - napr.: jak se vyznat v logs, nastaveni logu, moznost si nechat posilat logy na dalsi stroje v siti, administrace linuxu - nastaveni prav pro skupiny, jednotlive uzivatele atd....nema nekdo nejakou dalsi literaturu na doporuceni - level asi nejakej pokrocili zacatecnik az pokrocili...cestina/anglictina. linux documentation project? diky
    SUK
    SUK --- ---
    VYHULENY_UFO: Nedelal bych si iluze o tom, ze se nekdo rozhodl hakovat wifiny a docet' se, ze na to je nejlepsi Kali :D
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ZZGERO: to sis zrovna jako zacatecnik vybral dobrou distribuci... zacinat penetracnima testama.. cool.. :P
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ZZGERO: Obecně má CHOROBA: pravdu. Jsou principy v linuxu, které se nemení a lze je použit všude.

    Doporučuji si, ale něco přečíst ke každé distribuci, která tě bude zajímat, jaké jsou zvyklosti, jaké jsou přednosti či nevýhody distribuce, atd. informace najdeš například na(nástěnka): http://distrowatch.com/.

    Je dobré vědět k čemu to chceš používat (server, desktop, studium linuxu, programování, kompozice hudby, atd.) předtím, než začneš studovat specifika té či oné distribuce.

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    to je uplne jedno s jakym linuxem zacnes. furt je to linux
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    jeste sem zapomnel rict docela dulezitou vec, ze by to mel byt Debian. Mam distribuci Kali, ktera je odvezena od Debianu (Wheezy)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ZZGERO: ze zdejší nástěnky: http://usl.wraith.cz/usl.html
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ZZGERO: nahod si na kompu virtual a nasleduj:
    Gentoo Linux x86 Handbook: Installing Gentoo - Gentoo Wiki
    https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:X86/Full/Installation

    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    jsem s linuxem docela zacatecnik. doporucili byste nekdo nejakou dobrou ebook, kde jsou popsanymi zaklady + prikazy co a jak? cestina/anglictina
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    a kdybys nahodou este chtel pouzivat Putty pres seriak bez roota
    sudo usermod -a -G dialout $USER
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    omg

    $ sudo dpkg-reconfigure wireshark-common
    $ sudo usermod -a -G wireshark $USER

    logout/login nebo reboot
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ZZGERO: tady bys měl použít příkaz sudo, který způsobí to, že daná aplikace je spuštěná s vyššími právy.

    Musíš editovat soubor /etc/sudoers a to se dělá pouze pomocí programu visudo.
    Některé distribuce se jemně liší, ale můžeš se podívat např. na http://mixeduperic.com/ubuntu/how-to-setup-a-user-or-group-with-sudo-privileges-on-ubuntu.html.
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    mam nainstalovany Wireshark a EtherApe, ale podari me nastavit interface pro zachytavani dat pouze pod rootem, pod normalnim userem zadny zachytavani nejde. Jak nastavit uzivatele, aby to slo pod normalnim userem - dat ho do jake skupiny? nebo to musim spoustet pod rootem ??
    do nedavna jsem delal vsechno pod rootem, ale bylo mi receno, ze bych pod nim nemel pracovat...
    nekdo nejaky napad? dik!
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    si dej este

    sudo dmesg | grep iwl

    esli objevis nejaky chybovy hlasky, ona to bude nejaka podobna legrace
    LEFTY
    LEFTY --- ---
    CHOROBA: díky, je to dobrej start. Bohužel tam mám intel 7260 a bude to asi problém firmwaru. Zatím jsem se dostal k vypnutí power managementu, tak uvidím, jeslti to pomůže.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    LEFTY: t430s, obcas stejny problemy. se odivej co tam je za kartu a pripadne nasleduj link
    sudo lspci | grep Network
    03:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak] (rev 34)
    sudo lsmod | grep iwl

    iwldvm 232285 0
    mac80211 630653 1 iwldvm
    iwlwifi 169932 1 iwldvm
    cfg80211 484040 3 iwlwifi,mac80211,iwldvm




    Ubuntu 14.04 - Fix Intel Centrino 6235 freeze & dramatically slow speed
    http://bernaerts.dyndns.org/linux/74-ubuntu/322-ubuntu-trusty-intel-centrino-6235-slow-freeze


    LEFTY
    LEFTY --- ---
    mám laptop lenovo thinkpad t440s. Sladkej kousek hw. Zkouším na tom provozovat xubuntu, a mám trable s wifi - jede velmi pomalu a po čase "uhnije" a často musím vypnout/zapnout wifi, aby se znovu začala přenášet data. Poradíte začátečníkovi, kterým směrem se vydat v diagnostice/identifikaci wifi chipu/updatu ovladače? Je tpo neskutečně iritující, že takovej krásnej kousek hw kulhá jak mrzák :-)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam