• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    PUNKREASS: hmmm, tak to sem si nabehl jako svine tvl.
    nainstaloval sem to - sudo apt-get install gufw
    spustil sem to pres terminal sudo gufw
    chvilku sem si s tim hral - zakazal sem veskerou komunikaci - reject
    pak sem chtel nastavit pravidla, ale jelikoz sem byl linej, tak sem si rekl, ze to udelam pozdeji, takze sem zadny pravidlo nenastavil a chtel vypnout aplikaci - sel do terminalu kde sem to vyvolal a Ctr + C sem to chtel vypnout, to se nepodarilo, tak se GUI vypnul rucne, s tim, ze po vypnuti firewallu by firewall se mel deaktivovat
    nestalo se tak. firewall porad byl zapnutej.
    tak se to resrtoval. firewall porad zaply
    tak se to odnistaloval - sudo apt-get remove gufw
    firewall porad blokuje veskerou komunikaci
    restart - porad stejne
    prepnuti se na root - porad firewall jede...

    CO TO JE ZA SRACE ??? respektive jak se toho zbavit?? nekdo nejakej napad pls..dik!
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    nekdo nejakej tip na dobrej GUI firewall pro distribuce odvozene od Debiana ? dik
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    DELVIT: No a právě proto, když porovnáváš původní a změněné soubory a najdeš instrukci
    "seznam manželku s milenkou a vše pošli na facebug" ... :-)
    Ostatně nic nebrání upravit si výsledek podle svého.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ERGOSUM: Aha, tak to jsme si skutečně nerozumněli. Porovnávání funční vs. nefunkční je velmi efektnivní postup.

    Tento postup samozřejmě dává smysl. Otázkou je pokud ta utilka mění jenom to co měnit má a nemění třeba soubory na disku k nějakému jinému účelu, což člověku který to zrovna nehledá či nečeká může utéct.
    SATAI
    SATAI --- ---
    Pri tehle prilezitosti bych jako bonus k moc pekne rade od ERGOSUM doporucil knihu http://debuggingrules.com/
    Je prima i z hlediska "ne-IT", protoze cast pribehu se toci i kolem zalezitosti typu "nefunguje mi bojler" a "auto nejede".
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    DELVIT: Aha. Tady si nerozumíme. Navrhuji postup:
    1) Uložit nefunkční nefunkční konfiguraci
    2) Použít utilitu
    3) Uložit opravený/funkční stav
    4) Porovnat změněné soubory, zjistit co utilita provedla a kromě efektivního vyřešení problému tak zjistit co bylo špatně a co je třeba udělat. Prostě koukáš pod ruce někomu kdo to umí spravit. Pokud má utilita log, kde vypisuje co provedla, tím líp.

    Postup má výhodu, že už víš co hledáš, snáze pochopíš, proč to bylo uděláno, příště budeš vědět na co se zaměřit, ...
    Někdy je prostě lepší problém vyřešit a pak hledat příčiny. Rozdíly?
    a) Nestrávíš hodiny hledáním problému tam kde není.
    b) Zjistíš kde problém nebyl (nic se tam nezměnilo).
    c) I když chybu nenajdeš, máš opraveno.
    d) Programu neunikne špatně napsaný znak tak snadno jako tobě.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ERGOSUM: Když je stav původní, který má fungovat, tak ho stačí obnovit a nemusí se s ničím porovnávat. Pokud stav počítače už je jiný než původní a nevyhovuje uložené konfiguraci, tak není co porovnávat (může tam být navíc disk, jinak partition atd.). Vždy je nejlepší tomu rozumnět, jak věci fungují a pak se to dá opravit.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    RUTHAN: Sourceforge - nebrat, to jsou šiřiči spywaru! Kdoví, co do toho nacpali (jo, jo, _zatím_ byli _přistiženi_ jen při šíření windowsích spywarů, vím). Doporučil bych tu utilitu nainstalovat do čistýho LiveCD, třeba viz tady: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    DELVIT: Doporučím uložit si starý stav a porovnat s novým.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RUTHAN: jediná nevýhoda tohoto přístupu je, že člověk neví, jak to opravit když se mu to stane příště, např. když nepůjde internet atd.. Když to pochopí, jak to opravit přímo v grubu, tak se mu to vrátí v tom, že to je universální řešení použitelné vě většině situacích.

    Navíc co to skutečně dělá pod tím tlačítkem za věci by bylo dobré vědět, což většina lidí samozřejmě nezjišťuje.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    P19: Nebo si stahni tohle a klepni na repair, nemas tam nic specialniho, takze to na 99% zafunguje.
    http://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    insmod ext2
    set root='(hd1,msdos1)'
    najdi si spravnej vmlinuz a initrd pomoci ls (hd1,msdos1)/
    linux /vmlinuz- root=/dev/sdb1
    initrd /initrd.img-2.6.32.30-server
    boot

    kdyz ti to nabehne, tak zkus grub-install
    P19
    P19 --- ---
    SUK: No mám to live cd Fedory, ze kterého jsem to instaloval. Co je prosím os-prober? To jsou parametry?

    Díky
    SUK
    SUK --- ---
    Podle
    > error: no such device: 58ABF29C..

    soudim, ze mas v configu spatne UUID disku, z ktereho to ma boootovat. Doporucuju pouzit grub-mkconfig s os-prober, treba z nejakyho livka, pokud to ted nenabootis...
    P19
    P19 --- ---
    Zdravim.
    Hral jsem si a ted nemuzu nabootovat :/
    Mam na pocitaci Windows 8.1 (sda) a k tomu dualboot Ubuntu (sdb). Tohle chodilo perfektne.
    Ubuntu jsem zrusil (kompletne smazal pri instalaci) a nahradil jej nejnovejsi Fedorou.
    Nicmene pri zapnuti pocitace dostavam:

    > error: no such device: 58ABF29C...
    grub rescue>

    grub rescue> ls
    vrati tohle:
    (hd0) Filesystem is unknown
    (hd0,msdos5) ext2
    (hd0,msdos2) Filesystem is unknown
    (hd0,msdos1) Filesystem is unknown
    (hd1) Filesystem is unknown
    (hd1,msdos3) ext2
    (hd1,msdos2) Filesystem is unknown
    (hd1,msdos1) ext2

    Predpokladam, ze bude akorat spatne nastaveny grub2, nebo celkove bootovaci disk, ale vubec netusim, co s tim, jsem v tom docela amater.

    Diky za kazdou radu.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    LEFTY: Jen se může stát, že si dongle neporadí se (slabým) šifrováním WEP prostě ho jako zastaralé často nepodporují. WPA/WPA2 mají.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    LEFTY: Není to úplně USB wifi dongle, ale k nejrůznějším účelům používám něco takového
    Specifikace TP-Link TL-WA850RE - Heureka.cz
    http://access-pointy.heureka.cz/tp-link-tl-wa850re/specifikace/#section
    Pracuje se síťovým kabelem tj. bezproblémově a umí toho spoustu, takže ho použiješ i po servisu(já ho například používám často jako NAS + WiFi router abych nemusel řešit nastavení WiFi když u někoho nejde nebo není). Jen se neobejde bez zásuvky.
    jinak
    Let me google that for you
    http://lmgtfy.com/?q=USB+WiFi+DONGLE+linux
    LEFTY
    LEFTY --- ---
    ach jo. Poradíte někdo vyzkoušenej USB wifi dongle? Než mi updatujou firmware pro interní adaptér? Zkoušel jsem googlit, ale dostal jsem se jenom k tabulkám, kterým úplně nerozumím :-(
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    HONZAF: a nebo tohle?



    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam