• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    AXTHEB: jasný, rebootnul, píše to:

    eth0 Link encap:Ethernet HWadr b4:99:ba:ea:37:79
    VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
    Přijato bajtů: 0 (0.0 B) Odesláno bajtů: 0 (0.0 B)
    Přerušení:20 Paměť:d4700000-d4720000
    lo
    Link encap:Místní smyčka
    inet adr:127.0.0.1 Maska:255.0.0.0
    inet6-adr: ::1/128 Rozsah:Počítač
    AKTIVOVÁNO SMYČKA BĚŽÍ MTU:65536 Metrika:1
    RX packets:745 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:745 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:0
    Přijato bajtů: 66711 (66.7 KB) Odesláno bajtů: 66711 (66.7 KB)

    wlan0 Link encap:Ethernet HWadr 18:3d:a2:5c:55:90
    VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
    Přijato bajtů: 0 (0.0 B) Odesláno bajtů: 0 (0.0 B)

    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: A rebootnul si po ty reinstalaci? Ukaž co ti píše ifconfig -a
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    KECAM: wicd mi bez netu nainstalovat nejde. ať stáhnu jakejkoliv balík a zkouším instalovat offline, vždycky to hodí chybu, že nejsem připojenej

    AXTHEB: zkusil ale bez výsledku. teď jsem zkusil ještě network manager odinstalovat s tim, že ho z balíku nainstaluju znovu. to jsem udělal a v terminálu je vidět, že je nainstalovanej, ale ničemu to nepomohlo a akorát mi ještě zmizela ikona "připojení k síti" v nastavení systému...asi chybí ještě nějaký knihovny, ale nevim co všechno k tomu patří.

    napadlo mě ještě udělat upgrade z cd na vyšší verzi (16.04), je to možné udělat offline, tak aby se jen z cd nainstalovalo a reinstalovalo vše co potřebuju?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: A po startu toho n-m si zkusil spustit nm-applet?
    KECAM
    KECAM --- ---
    ATROPYN: zkus nainstalovat wicd .
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    AXTHEB: píše to "network-manager stop/waiting"
    když pak zkoušim "start network-manager" píše to "network-manager start/running, process 8404" ale nic se neděje...."service network-manager restart" též bez výsledku
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: co ti řekne "service network-manager status"?
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    ahoj, přestal mi v ubuntu (14.04) fungovat net, jednak z panelu úplně zmizela ikona wifi, ale net nefunguje ani když připojím natvrdo přes DSL kabel. problém v hardwaru asi můžu vyloučit, protože mam dualboot s Win7 a tam funguje wifi i pevné připojení bez problému. čili problém bude v ubuntu, při zapínání/vypínání manuálního tlačítka wifi na notebooku se nic neděje, systém vůbec nereaguje ani při onom připojení kabelu. v nastavení připojení k síti nelze žádnou síť přidat (všechny karty a jejich možnosti jsou neaktivní), zkoušel jsem příkaz nm-applet a následně něco dalšího, co jsem googlil, ale bez výsledku. nevím co s tím, když možnost nějakého updatu je bez netu vyloučena...poraďte prosím co třeba zkusit udělat?? díky moc!
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ještě jsem se tu pral s nefunkčním lockováním desktopu, light-locker dělal to, že (1) často ignoroval vstupy z externí myši a klávesnice a musel jsem odklopit víko ntb aby "zabral" (2) po odemknutí zmizel kurzor a muselo se dát ctrl+alt+f1 a pak ctrl+alt+f7 aby se objevil
    (to druhé je "known bug" https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-intel/+bug/1568604 )

    nakonec jsem to vyřešil sám, ale postnu to sem, kdyby to někoho taky trápilo: řešením bylo nahradit light-locker xscreensaverem, který funguje normálně

    sudo apt-get purge light-locker
    sudo apt-get install xscreensaver
    + relogout/relogin

    nechápu, proč do LTS verze dávají v defaultu zabugovaný SW, když existuje nezabugovaná alternativa
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    kdyz probiha update, tak je cache locknuta, neudelas ani prd. to samy, kdyz mas pusteny update pres omalovanky a v kozoli das apt-get update
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    DANIELSOFT: A nebo v klasické instalaci probíhal zrovna automatický update, kdy si na pozadí systém zjišťuje novinky v repozitářích a aktualizuje databázi a když má otevřené nějaké soubory a ty se mu z terminálu do toho snažíš šťourat jinou aplikací, tak se o to poperou a pak to může hlásit nějaké chyby. Měl by ses rozhodnout, co budeš používat, jestli příkazovou řádku a aktualizovat ručně, tak si vypni všechny ty automatické kontroly ať se ti to nehádá a nebo to nech na tom co se ti nainstalovalo a nastavilo s distribucí a používej ty výchozí klikací nástroje.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    DANIELSOFT: možná si narazil na okamžik kdy se ten repozitář právě aktualizoval a odmítl spolupracovat z tohoto důvodu. Podle mě by to mělo být v pořádku.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    KECAM: napsalo to normalni "nechybove" vypisy, ze se podarilo stahnout metadata z danych repozitaru - a pak tohle

    nicmene, zkusil jsem updatovat system pres xubunti klikaci tool (protoze se mi nabidl) a tento update probehl bez chyb, tak snad dobry

    zavislosti by mely byt OK, tohle je vicemene cista instalace, jen jsem tam (normalne apt-get install) pridaval programy ktery jsem chtel pouzivat z defaultniho repozitare, nepouzivam (zatim) zadny ppa nebo neoficialni repozitare nebo tak.

    po tom updatu jsem zkusil znovu zadat apt-get update a uz tam ta chyba nevybehla.
    KECAM
    KECAM --- ---
    DANIELSOFT: Zalezi. Muze to byt tim, ze se apt nedobouchal na nejakou repository ale muze to byt taky tim, ze mas nekde rozbite zavislosti a je jich moc. Zkusil bych nejdrive apt-get check, ktery ti zkontroluje zavislosti.
    A to ti to nenapsalo zadnou chybu ?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    a teď něco jiného:

    mám v práci nové xubuntu 16.04, jsem nováček co se týče deb-based systémů

    "sudo apt-get update" mi poupdatovalo metadata a na konci hodilo

    "AppStream cache update completed, but some metadata was ignored due to errors."

    z googlení nejsem moc moudrý: můžu to ignorovat? dá se za této situace v pohodě dát apt-get upgrade?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    tak jsem ještě vygooglil, že se to dá nastavit programem xdg-mime a už jsem byl tak nasranej, že jsem použil i strace(1) a zjistil jsem, že to v tom tečkovým adresáři vytváří ještě "defaults.list" kromě "mimeapps.list" a právě tento palemoon čte. ovšem čte ho nějak blbě, že když ho tam mám, tak mně to nabídne jenom xpdf a ne acroread - a syntaxi mám správně

    tak jsem skončil u toho, co říká SUK: když v browseru jednou zvolím xpdf, tak si to naštěstí pamatuje a nabídne mi to jako první, i když je "default" acroread.
    SUK
    SUK --- ---
    DANIELSOFT: Tohle jsem taky resil a je to pro me zatim takovej linuxovej vridek, neb jsem to vyresil tak, ze to nastavuju primo v browseru...
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Arch Linux. Nepoužívám DE, ale "pouze" window managera (icewm). Jako defaultní browser používám palemoon.

    Když natrefím na netu na PDF, chtěl bych ho otevřít buď v xpdf, nebo v acroreadu, podle situace (tj. podle toho, jak si to určím). Defaultně mi to tam cpalo gv (což je kravina, která nemůže fungovat) a dělalo podobné nesmysly. Tak jsem nastudoval toto: https://wiki.archlinux.org/index.php/default_applications

    vytvořil jsem ~/.local/share/applications/acroread.desktop a ~/.local/share/applications/xpdf.desktop

    potom jsem dal update-desktop-database ~/.local/share/applications/

    Opravdu to nyní asociuje s xpdf a acroreadem, hurá! Ovšem zbýval problém v tom, že acroread je nastavený bůhvíproč jako default - a já chci default xpdf, protože se rychleji spouští a žere méně prostředků.

    Tak jsem přidal do ~/.local/share/applications/mimeapps.list

    [Default Applications]
    application/pdf=xpdf.desktop

    znovu přegeneroval cache ( update-desktop-database ~/.local/share/applications/ )

    ovšem tohlencto jedno poslední nastavení mi to nechce žrát a je tam furt default acroread: co s tím?

    zlatej Tux Commander, tam se asociace nastavují daleko uživatelsky přátelštěji a logičtěji.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Zdar, dovolim si mirne spam, navic puvodne psany pro Ostravskou pobocku OKIN[u] a tudiz pro OVA audit, nicmene mame i Prazkou vetev sidlici primo naproti Hiltonu, takze kdyz by nekdo mel zajem....
    [copy and paste o Ova auditu]

    nabizim praci:
    Tuhle nabidku asi vsichni znate, ale pokud by nahodou ne, tak shanime do Okinu de casti Cloud lidi, ktery bavi:
    - Site - firewally, loadbalancery jako hlavni cast
    - Virtualizace - predevsim VMWare, planuje se OpenStack, KVM, nekde je jeste asi k videni XEN [ale malo]
    - Linux - predevsim RHEL, na urovni tier I je to vcelku rutina, Tier II uz ma obcas zajimavosti a sciptuje se tam, do budoucna moznost lvl. architect, coz neni uplne jen navrh ale pak taky implementace reseni zakazniku [zatim neni otevrene jako pozice, ale in-progress, mmchodem to je to co delam ja, resp delam obdobu Tier III]
    - Widle - tak tady asi neni co dodat

    Specifika prace:
    - L1 je na smeny, L2 vetsinou taky - vychytavka je, ze clovek ma po 3x2 smenach 4 dny volno, coz v dobre kombinaci s dovolenou nebo svatkem je vcelku vychytavka [8:30/day]
    - L3 neboli ACE [assigned customer engineer] je normalne 8:30/day
    - podivnost je to, ze se maka v "secure zone" coz znamena - zadna osobni elektronika uvnitr, potencionalne security check detektorem - zas takove nestesti to neni, clovek ma na stole telefon, a pred sebou pocitac, takze co uz

    bonusy:
    - dobre platej, nicmene je potreba si o dobre zaplaceni rict v zakladu, priplatky za smeny jsou z meho pohledu smesne [tedy zakonne]
    - 5tydu dovolene a tyhlencty veci

    muj pohled:
    - neni to extrem vychytana prace, zvlast na nizkejch tierech je to casto rutina, ale zas se tam da neco naucit
    - docela v pohode je, ze OKIN pomerne vstricne pristupuje ke skolenim, tzn. pro sitare ruzny CISCA nejsou problem, pro ostatni az na vyssich tierech, ale ani tam pak neni problem dostat se k original nebo "neoriginal" skolenim od VMWare, Rhatu atd.
    - pokud se clovek dostane na Tier III/Architect uz je prace vylozene pohoda a dela si jak chce a jak umi, nicmene hodne sobestacne, tam uz neni moc zadne veleni, prace primo se zakaznikem, docela zasadni zodpovednost; obcas je to napinavy jak maly trenky, prescasy jsou docela normalni, ale zas jako zadna hruza [zalezi jak si to clovek zaridi]
    - rozhodne by se mi hodil koleka Linuxar na vysokem tieru [i kdyz i na jednicce by se schopny clovek navic hodil jak sul]
    - existuje jista suma za to, kdyz nekoho naberou prezeme [nesmi uz ale makat pro OKIN a jen prestupovat mezi teamama]; jsem ochotnej se nejak domluvit na jejim podeleni se

    jo, zapomel jsem dodat, ze treba Linux/Windows prace obsahuje PowerShell, resp v Linuxu BASH nebo v cem chces, ale neni to prace programatorska, ani k HW si clovek moc necuchne. Jedna se o support; tzn. padaj tickety, ktery ruzne horej a clovek je chyta jak kdyz vlk chytal vajicka do kosicku, akorat cim je clovek na vyssi urovni skillu, tim ma na vyreseni vajicka vic casu, ale tim je to taky vetsinou vetsi mrdka
    Kdyztak posta...

    TZN. pokud cloveku uplne nevadi, ze dela pro treti nejvetsi korporaci v USA [a asi tak patou na svete], tedy pro Verizon; pokud mu nevadi, ze do prace se chodi trosku jako na letadlo a pokud mu nevadej smeny, nebo je uz dost dobrej, aby smeny nemel, tak na Ostravu dost dobre placena prace [z meho pohledu +-10% oproti Praze, zalezi na pozici a domluve; tohle jsem nenapsal, kdyz by se nekdo ptal ;] ---> CV do posty


    jo jeste jedna vec: ANGLICTINA 8h denne, tzn. bez fluent asi nema vubec cenu zkouset;
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    R3S3T
    R3S3T --- ---
    uz z toho asi blbnu

    pouzivam syslog-ng , potrebuji zavolat externi skript (to uz mam) , potrebuji do nej poslat patemetr MESSAGE ,
    jak na to?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam