• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    CHOROBA: no to nejde, protože stažení a reinstalace balíků vyžaduje připojení k netu
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    sudo apt-get install --reinstall network-manager
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    DANIELSOFT: instaloval jsem .deb balíky co jsem si stáhnul tady z repozitáře http://packages.ubuntu.com/trusty/net/
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    AXTHEB: jasný, rebootnul, píše to:

    eth0 Link encap:Ethernet HWadr b4:99:ba:ea:37:79
    VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
    Přijato bajtů: 0 (0.0 B) Odesláno bajtů: 0 (0.0 B)
    Přerušení:20 Paměť:d4700000-d4720000
    lo
    Link encap:Místní smyčka
    inet adr:127.0.0.1 Maska:255.0.0.0
    inet6-adr: ::1/128 Rozsah:Počítač
    AKTIVOVÁNO SMYČKA BĚŽÍ MTU:65536 Metrika:1
    RX packets:745 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:745 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:0
    Přijato bajtů: 66711 (66.7 KB) Odesláno bajtů: 66711 (66.7 KB)

    wlan0 Link encap:Ethernet HWadr 18:3d:a2:5c:55:90
    VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
    Přijato bajtů: 0 (0.0 B) Odesláno bajtů: 0 (0.0 B)

    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ATROPYN: jak ty baliky zkousis instalovat offline? na prikazove radce by melo jit sudo dpkg -i BALIK
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: A rebootnul si po ty reinstalaci? Ukaž co ti píše ifconfig -a
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    KECAM: wicd mi bez netu nainstalovat nejde. ať stáhnu jakejkoliv balík a zkouším instalovat offline, vždycky to hodí chybu, že nejsem připojenej

    AXTHEB: zkusil ale bez výsledku. teď jsem zkusil ještě network manager odinstalovat s tim, že ho z balíku nainstaluju znovu. to jsem udělal a v terminálu je vidět, že je nainstalovanej, ale ničemu to nepomohlo a akorát mi ještě zmizela ikona "připojení k síti" v nastavení systému...asi chybí ještě nějaký knihovny, ale nevim co všechno k tomu patří.

    napadlo mě ještě udělat upgrade z cd na vyšší verzi (16.04), je to možné udělat offline, tak aby se jen z cd nainstalovalo a reinstalovalo vše co potřebuju?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: A po startu toho n-m si zkusil spustit nm-applet?
    KECAM
    KECAM --- ---
    ATROPYN: zkus nainstalovat wicd .
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    AXTHEB: píše to "network-manager stop/waiting"
    když pak zkoušim "start network-manager" píše to "network-manager start/running, process 8404" ale nic se neděje...."service network-manager restart" též bez výsledku
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: co ti řekne "service network-manager status"?
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    ahoj, přestal mi v ubuntu (14.04) fungovat net, jednak z panelu úplně zmizela ikona wifi, ale net nefunguje ani když připojím natvrdo přes DSL kabel. problém v hardwaru asi můžu vyloučit, protože mam dualboot s Win7 a tam funguje wifi i pevné připojení bez problému. čili problém bude v ubuntu, při zapínání/vypínání manuálního tlačítka wifi na notebooku se nic neděje, systém vůbec nereaguje ani při onom připojení kabelu. v nastavení připojení k síti nelze žádnou síť přidat (všechny karty a jejich možnosti jsou neaktivní), zkoušel jsem příkaz nm-applet a následně něco dalšího, co jsem googlil, ale bez výsledku. nevím co s tím, když možnost nějakého updatu je bez netu vyloučena...poraďte prosím co třeba zkusit udělat?? díky moc!
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ještě jsem se tu pral s nefunkčním lockováním desktopu, light-locker dělal to, že (1) často ignoroval vstupy z externí myši a klávesnice a musel jsem odklopit víko ntb aby "zabral" (2) po odemknutí zmizel kurzor a muselo se dát ctrl+alt+f1 a pak ctrl+alt+f7 aby se objevil
    (to druhé je "known bug" https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-intel/+bug/1568604 )

    nakonec jsem to vyřešil sám, ale postnu to sem, kdyby to někoho taky trápilo: řešením bylo nahradit light-locker xscreensaverem, který funguje normálně

    sudo apt-get purge light-locker
    sudo apt-get install xscreensaver
    + relogout/relogin

    nechápu, proč do LTS verze dávají v defaultu zabugovaný SW, když existuje nezabugovaná alternativa
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    kdyz probiha update, tak je cache locknuta, neudelas ani prd. to samy, kdyz mas pusteny update pres omalovanky a v kozoli das apt-get update
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    DANIELSOFT: A nebo v klasické instalaci probíhal zrovna automatický update, kdy si na pozadí systém zjišťuje novinky v repozitářích a aktualizuje databázi a když má otevřené nějaké soubory a ty se mu z terminálu do toho snažíš šťourat jinou aplikací, tak se o to poperou a pak to může hlásit nějaké chyby. Měl by ses rozhodnout, co budeš používat, jestli příkazovou řádku a aktualizovat ručně, tak si vypni všechny ty automatické kontroly ať se ti to nehádá a nebo to nech na tom co se ti nainstalovalo a nastavilo s distribucí a používej ty výchozí klikací nástroje.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    DANIELSOFT: možná si narazil na okamžik kdy se ten repozitář právě aktualizoval a odmítl spolupracovat z tohoto důvodu. Podle mě by to mělo být v pořádku.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    KECAM: napsalo to normalni "nechybove" vypisy, ze se podarilo stahnout metadata z danych repozitaru - a pak tohle

    nicmene, zkusil jsem updatovat system pres xubunti klikaci tool (protoze se mi nabidl) a tento update probehl bez chyb, tak snad dobry

    zavislosti by mely byt OK, tohle je vicemene cista instalace, jen jsem tam (normalne apt-get install) pridaval programy ktery jsem chtel pouzivat z defaultniho repozitare, nepouzivam (zatim) zadny ppa nebo neoficialni repozitare nebo tak.

    po tom updatu jsem zkusil znovu zadat apt-get update a uz tam ta chyba nevybehla.
    KECAM
    KECAM --- ---
    DANIELSOFT: Zalezi. Muze to byt tim, ze se apt nedobouchal na nejakou repository ale muze to byt taky tim, ze mas nekde rozbite zavislosti a je jich moc. Zkusil bych nejdrive apt-get check, ktery ti zkontroluje zavislosti.
    A to ti to nenapsalo zadnou chybu ?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    a teď něco jiného:

    mám v práci nové xubuntu 16.04, jsem nováček co se týče deb-based systémů

    "sudo apt-get update" mi poupdatovalo metadata a na konci hodilo

    "AppStream cache update completed, but some metadata was ignored due to errors."

    z googlení nejsem moc moudrý: můžu to ignorovat? dá se za této situace v pohodě dát apt-get upgrade?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    tak jsem ještě vygooglil, že se to dá nastavit programem xdg-mime a už jsem byl tak nasranej, že jsem použil i strace(1) a zjistil jsem, že to v tom tečkovým adresáři vytváří ještě "defaults.list" kromě "mimeapps.list" a právě tento palemoon čte. ovšem čte ho nějak blbě, že když ho tam mám, tak mně to nabídne jenom xpdf a ne acroread - a syntaxi mám správně

    tak jsem skončil u toho, co říká SUK: když v browseru jednou zvolím xpdf, tak si to naštěstí pamatuje a nabídne mi to jako první, i když je "default" acroread.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam