• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DO_IT: nekde v tom network manageru by melo byt v nastaveni zapnuty ipv6 a me pomohlo ho vypnout
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    DO_IT: Taky ještě přihoď výstup $ sudo lshw -class network
    DO_IT
    DO_IT --- ---
    zdravim, nainstaloval jsem si na cisty comp ubuntu verzi 16.04 a za boha nemuzu rozchodit wifi ani ethernet. V network manager to nic neukazuje, vse vypada ze jede. S pomoci google-fu jsem zjistil, ze se jedna o casty bug v sestnactkach, ale bohuzel jsem nezjistil co s tim. Nema nekdo nejaky napad?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    nojo, nska si dam na Linuse panaka.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    Linux má 25 let: jak rychle jde vývoj a kdo to platí - Root.cz
    https://www.root.cz/clanky/linux-ma-25-let-jak-rychle-jde-vyvoj-a-kdo-to-plati/
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    TEAPACK: já furt lezl na "keyboard settings" a ne na "properties" toho klikátka...
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    TEAPACK: tisíceré díky, už to tam vidím
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    DANIELSOFT: nastavuje se to přímo v tom klikátku... (Pravym -> vlastnosti -> změnit "pro jednotlivé aplikace" na "globálně" =)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    dotaz: je nějak možné v XFCE (xubuntu 16.04) tím standardním klikátkem, co tam je, nastavit, aby přepínání klávesnice z anglické na českou a zpátky fungovalo naráz pro celé Xy a ne pro každé okno zvlášť? to je jedna z věcí, kterou nemám ještě vyřešenou a nerad bych (zatím) přebíjel ty defaultní nastavení nějakým svým voláním "setxkbmap", aby se to nějak blbě nemotalo do sebe...
    SILVESTRAGON
    SILVESTRAGON --- ---
    WOKURKA: Z mojí zkušenosti je nejvíc friendly Mint
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    suse jsem provozoval v letech 2005 az 2008 a nebylo to spatny
    KECAM
    KECAM --- ---
    RATTKIN: Opensuse mi prijde taky v pohode. Mam v kombinaci lxde a spokojenost. Nejlepsi vec na nem je snapper:)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    já třeba mám suse a dokumentace je taky dobrá, na plnou verzi jsou jednoduché a přehledné návody.
    ať si zkusí pár prohlédnout, aspoň na obrázku. nebo si dát to, co je v práci nebo u kamarádů.
    ADITU
    ADITU --- ---
    WOKURKA: začínala jsem s Kubuntu a byla jsem s ním spokojená. Dneska mám Xubuntu, jsou to menší omalovánky než Kubuntu, ale základ stejný, takže žádná zásadní změna a šlo by to taky.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WOKURKA: Na tvůj dotaz koukám v Lubuntu.
    KECAM
    KECAM --- ---
    RAGUPKI: V tom co pises je kus pravdy, ale me proste prijde, jak uz psal PISKVOR, ze kubuntu a ubuntu toho ma nejvic v default repositories brano jak pro programove vybaveni tak HW.
    Musim se priznat ze nejen ze zacatku, ale i ted v tech repozitarich mam trochu bordel(to je samozrejme ciste moje vina :) ) takze ve smyslu pohodli jsem si rikal ze je lepsi mit preci jenom rozsirenejsi distribuci.....
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    KECAM: Tento argument jsem slyšel, když jsem začínal s Ubuntu, a přijde mi, že už tehdy nebyl tak aktuální. I jiné distribuce mají solidní dokumentaci, komunitu i user-friendly prostředí. Já jsem začínal na Ubuntu s Gnome a pak přešel k Mint Mate a žádný rozdíl v řešení problémů jsem nepozoroval. Spousta problémů je společná, takže to člověk může vygooglit na fórech Ubuntu, a fóra Mintu jsou taky aktivní. U mě vždycky nejvíc času zabere vlastní pátrání po příčině problému, u čehož se většinou něco nového naučím, a asi nikdy jsem se nezasekl na tom, že by mi nikdo neporadil. To už spíš člověk narazí na existující bug report a pak jen čeká, až to někdo opraví.

    Stejně se člověk musí tak jako tak učit, a trpět Ubuntu s Unity jen kvůli víře, že mi na fórech Ubuntu nejlíp poradí s problémy, bych určitě nechtěl. Pokud se bavíme o níže zmíněných distribucích, je to dle mého názoru úplně jedno a člověk by si měl vybírat podle vlastního dojmu z pár minut v systému. Pokud se Wokurce líbí Kubuntu nebo Mint, ať je zkusí.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DANIELSOFT: S tím jsem problém neměl, spíš s repy třetích stran a detekcí verze podle názvu ("jak to, že nejseš lucid, ale romeo? Nemáme, neznáme! ")
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    PISKVOR: taky prej jak je to menší projekt, tak jsou ty repozitáře někdy přetížené (ale to mám jen z druhé ruky)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    KECAM: Jop. S Mintem jsem si dost nerozuměl co do používaných repozitářů, a to jsem nebyl úplně začátečník. Určitě *ubuntu.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    já nyní používám Xubuntu, protože mi KDE přišlo příliš bloat a Unity v klasickém Ubuntu příliš "zjednodušená"

    jsem sice pokročilý uživatel (Linux používám od roku 1998) ale už mě nebaví řešit problémy a mám rád, když věci fungují out of the box, tak jsem nakonec zakotvil u *buntu rodiny distribucí
    KECAM
    KECAM --- ---
    WOKURKA: ja bych byl spise pro kubuntu nebo ciste ubuntu. ma to solidni uzivatelskou zakladnu a lepe se imho resi problemy
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam