• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    SUK
    SUK --- ---
    RUTHAN: No, ja treba nemuzu. Protoze v roce 2016 pouzivam modernejsi technologie, nez veci z 1980 8-)

    Na reseni tohoto nejdriv do cmd line grubu, vylistovat si seznam disku a pote pouzit toto: https://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Chain_002dloading.html

    Jeste jednodussi zpusob ovsem je pouziti os-prober.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Muzete mi nekdo prosim vykopirovat jak v Grubu 2 startujete Windows 10?

    Se mi to nedari, mam Win 10 na M.2 disky, kdyz ho vyberu primo v Biosu jako prvni zarizeni, tak to bootuje ok, ale kdyz zkopiruju zavadeci sekvence pro Win 7 a zmenim jen volume id, tak to Windows 10 nestaci. Nevim, jestli to ma co delat s tim, ze disk je M.2, grub je normalne na Sata disku.

    Disk s Win 10 je normalni MBR, jsou na nem 2 partice jedna s Win 10 a druhy nejaky recovery oddil, predpokladam, ze se startuje z toho prvniho.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    SKRU: v jednom skriptu pouzivam tuhle konstrukci:
    eval `echo -e $LINE | awk -F\  '{printf "LINEDATE=%s; COL2=%s; COL3=%s; BLOCK=\"%s\"\n", $1, $2, $3, $4}'`

    promennou $LINE to rozparsuje a obsah ulozi do promennejch LINEDATE, COL2, COL3 a BLOCK. Snad ti to pomuze...
    SKRU
    SKRU --- ---
    ne ty skripty jsou vzdy lokalne na prislusnym stroji, pokud teda chapu spravne otazku:)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    hele a to volas remote ssh?
    SKRU
    SKRU --- ---
    a tak jsem vdecny za jakoukoliv pomoc;) NO FLAMES
    pak vam to treba ukazu, uz se mi to rysuje..:) a treba mi to jeste pomuzete sesekat;)
    SKRU
    SKRU --- ---
    RAGNAROK:tee prinejmensim forkuje proces, obecne mi jde o nejaky proces monitoring a nektery jsou ohledne vytizeni, tak bych jako nerad monitoroval procesy ve virtualech pomoci volani N externich programu. to neni na nasazeni jednou, ale tak asi tak 18x ve dvou lokacich na switchover procesech 1x5min 24/7 a ty stroje jsou jeste virtualizovany:) proto to chci mit co nejrychlejsi, co nejcistsi a co mozna nejvic v jedny vrstve:)
    SKRU
    SKRU --- ---
    SKRU: uz to mam..:)
    SKRU
    SKRU --- ---
    SUK: jo, k "prostudovani" toho budu mit jeste hodne.))

    jeste bych poprosil pomoct s timhle, vraci mi to cislo, ktery jeste potrebuju vynasobit 1024 a nejde mi zakomponovat rovnou do tohohle vyrazu, kde definuju tu promennou a nechci pouzit expr
    mem_maxi=$(ps -ef | grep %processname% | grep '\-Xmx'|awk '{print $11}' | sed "s/[^0-9]//g")
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SKRU:
    awk zatim neznam tak nevim jak se chova. Co funkce 'tee'? Nebo by melo jit napsat vlasnti for each bash funkci s optional parametry. (To jde i v socialnim cmd na Win.)
    SUK
    SUK --- ---
    SKRU: Prostuduj jeste promennou IFS a moznost oddelovat jednotlive hodnoty treba nulou ( \0) ;)
    SKRU
    SKRU --- ---
    SUK: no prave mezery a jiny veci jsou pro me jako zacatecnika dost peklo:) asi se zatim spokojim s dvojim volanim:) ale diky za inspiraci, urcite budu jeste casem nejaky podobny veci delat, tak se na to mrknu, jak to funguje:)
    SUK
    SUK --- ---
    SKRU: Samozrejme pozor na mezery a dalsi takovy veci...
    SUK
    SUK --- ---
    SKRU: mohlo by fungovat neco jako awk print $2 $10 | read promenna1 promenna2
    SKRU
    SKRU --- ---
    muzu nejak tohle awk '{print $2,$10}' elegantne presmerovat do dvou promennych, abych nemusel volat awk dvakrat zpusobem?
    promenna1= neco | awk print $2
    promenna2= neco | awk print $10
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    DANIELSOFT: možná dokonce i pod rozlišovací schopnost stroje... :-)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    RAGNAROK: aha, takže vyřešeno... bylo by s podivem, kdyby takhle základní věc nefungovala

    jinak to řazení asi dává smysl v tom, že pak je rychlejší vyhledání daného aliasu (může se hledat půlením intervalu a ne lineárním prohledáváním) i když myslím, že na současných strojích při malém počtu aliasů je tato optimalizace pod rozlišovací schopností uživatele
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    DANIELSOFT:
    Pardon, uz to vidim, oni se ty aliasy pri vypisu radej dle abecedy ne podle poradi v souboru.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    DANIELSOFT:
    bohuzel ani kdyz dam source .bash_aliases. V .bashrc mam odkaz na bash_aliases tak by se to melo spoustet i samo.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    RAGNAROK: co primo source ~/.bash_aliases ?

    kdyz jsem se kouknul do sveho .bashrc, tak tam to sourcnuti .bash_aliases je explicitne udelano, takze to asi nedela sam, pokud mas .bashrc "svuj"
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Pridavam si nejaky aliasy do .bash_aliases. Musim dycky restartovat terminal kdyz ten file zmenim. Zkousim v terminalu command 'source ~/.bashrc', ale neuspesne. Nevedel by nekdo kde je problem, nebo jak ty aliasy loadnout bez restartu? (Chapu ze primarne je problem mezi zidly a klavesnici :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam