• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    JOPS
    JOPS --- ---
    TEAPACK: jsi me tak trochu dostal... nevim :-D mrknu az dorazim domu
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JOPS: O.o a .Trash je prázdný?
    JOPS
    JOPS --- ---
    TEAPACK: ee, pouzivam to jenom jako filesystem. Nic vic jsem od toho nepozadoval.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JOPS: nemáš nastavené nějaké zálohování/verzování/obnovu dat na disku?
    JOPS
    JOPS --- ---
    hoj lidi,

    moc nevim kam to dat, ale zkusim tady.

    Mam NAS Zyxel NSA325 (zatim s jednim diskem)
    Zyxel Support Center | ZyXEL
    http://www.zyxel.com/support/SupportLandingSR.shtml?c=gb&l=en&kbid=M-00038&md=NSA325


    a problem :)

    je tam 1TB HDD a ted je plnej. Ok, no problem, smazu nejaky blbosti (z Windows 10)a bude to. Smazal jsem cca 15-20GB a nic. Vubec se nezmenila velikost :) soubory nevidim, adresare nevidim, ale velikost porad stejna. Smazal jsem dalsich par giga dat a eh. furt mi to pise, ze je 350MB volneho. Samozrejme jsem to zkousel vypnout a zapnout a problem stejny.

    Kdyz vlezu do nastaveni NASu, tak tam se tvari vse OK.

    NAS mam namapovany pres sambu 2x Windows 10 / 1x raspberry(prehravac filmu)

    kdyz to ve woknech smazu, na rPi uz to neprehraju, protoze film nevidi.

    Nejakej tip ? vsechno co jsem pomoci googleni nasel, tak se tykalo prav. Mne to o pravech nic nepise, mne to proste smaze, ale misto neubyva...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    lol! Ruthan!
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUTHAN: tahle security by obscurity... Kdybys energii místo vymýšlení blbostí věnoval studiu...
    SUK
    SUK --- ---
    A teda, zkusim jednu vec - neni to XY problem? http://xyproblem.info/

    Zkus napsat, ceho chces vlastne docilit a treba zjistime, ze to jde udelat elegantneji, nez neucinne skrejvat heslo ;)
    SUK
    SUK --- ---
    RUTHAN: Rozdil mel byt v tom, ze heslo bude pro uzivatele nedostupny a bude ho moct cist jen specialni binarka.

    Ale to jsem se bohuzel spletl. Heslo neschovas. Nijak.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    SATAI: Ne, nevim co je slozityho pochopit na tom, ze nekdo potrebuje binarku, uvnitr ktery bude heslo k necemu, co uzivatel binarky znat nemusi / nema, ale je to pro pouzivani binarky nutny.. A samozrejme vsude plati, ze lepsi, nejaka ochrana, nez zadna, neni to firemni ucely, kde by se to muselo hrotit.

    KAERO: Nejsem posedlej bezpecnosti jako unixari, ja to exe hacknout neumim a predpokladam, ze kdyz nekdo za takovy utility chce penize, ze to ma poreseny, tak rozumne jak to jen jde, hacknout se da vsechno.

    SUK: Jak nechapu rozdil mezitim co jsem popsal a tim co ty popisujes jako jedinou moznost. Jasne, ze to bude muset byt binarka. Nicmene jestli je linux tak chytrej, ze dokaze prikazy spousteny pres binarku pres jakykoliv wrapper, nejak vylovit, tak je to k nicemu. A budu to muset cely napsat v C/C#/Javě na urovni nejakyho API a tim padem uplne mimo bash.
    SATAI
    SATAI --- ---
    Ja bych pockal, az se RUTHAN vyzvejkne, o co mu jde.
    SUK
    SUK --- ---
    RUTHAN: Napada me jedna moznost - operovani s heslem nechat na binarni aplikaci v Ccku se suid/guid, ktera heslo precte ze souboru dostupneho iba pro roota.
    Pokud jde o neco jako "ssh root:totalsecretpassword@myserver 'do-huge-harm-to-server'", asi by to heslo neslo uplne jednoduse odposlechnout. Reseni je to nicmene takovy vosklivy :)
    SUK
    SUK --- ---
    RUTHAN: Takova vec ma prakticky nulovy vyznam. Muzes tim ukryt algoritmy a vsechno, ale strace | grep | awk a mas prakticky puvodni skript, vcetne hesla...
    KAERO
    KAERO --- ---
    RUTHAN: asi vis ze dostat to heslo z exe nebyl problem? a jinak odpoved zni jako na windowsech. zkompilovat to. ale nejak netusim k cemu by to bylo dobre. a google jsi zkusil? prvni lepsi odkazy:
    scripting - How to compile a linux shell script to be a standalone executable *binary* (i.e. not just e.g. chmod 755)? - Stack Overflow
    http://stackoverflow.com/...to-compile-a-linux-shell-script-to-be-a-standalone-executable-binary-i-e
    How to Encrypt Your Bash Shell Script on Linux Using SHC
    http://www.thegeekstuff.com/2012/05/encrypt-bash-shell-script/?utm_source=tuicool

    jinak ja mam oblibeny encfs
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUTHAN: to heslo se ma zadavat pri spusteni toho selmostroje? A ceho se tim pokousis vlastne dosahnout?
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Dotaz, jak nejsnadneji udelat z *.sh spustitelny soubor, kde bude obsah *.sh zasifrovanej (jde tam heslo v plaintextu)? Na woknech pouzivam bat->exe konvertory.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    SATAI: ano , to je pohodlnejsi reseni.

    MISTERIO: hele ja njakou licenci dostal k laptopu. sice na w10, ale w7 funkujou bez licence a neresim to.
    SATAI
    SATAI --- ---
    MISTERIO: jsem si na to koupil tablet a hned mi je pohodlněji.
    MISTERIO
    MISTERIO --- ---
    CHOROBA: Hmm, jenze to znamena Windows licenci. Doufal jsem, ze to lze nejak vyresit primo pro Ubuntu :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam