• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    systemd se mi původně nelíbilo, ale naštěstí jsem s tím nikdy neměl problém a vedlejší efekt je, že se nemusím učit startup skripty, které každá distribuce měla samo jiné.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    SUK: zatim nic, ale casem si poridim kulomet
    SUK
    SUK --- ---
    Co mate proti nazvuk sitovek? Pripada mi to jako super napad. Proste vim, ze wlp8s0 je to, co to je a ne jednou to a podruhy neco jinyho. Stejne jako pouziju UUID a nemusim resit, jestli to je zrovna sdd, sde nebo co.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RATTKIN: nezacinej se systemd. ale chapu ze se ti libi pokud jedes opensuse...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jako oboje se da vyresit easy...ale sere me to ;-)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    CHOROBA: nazvy sitovek jsou sileny, ale nainstaluj si net-tools a budes jako doma.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    DELVIT: to tam hod i termius

    https://www.termius.com/
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    PISKVOR: dám link na home. Díky za něj.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    a co je teda nove misto netstat -pln ?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    tak to se mi zase líbilo, v Debian 9 je plno věcí jako v opensuse. pro mě první kladná věc systemd!
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tyve debian9.
    sbohem ifconfig, sbohem netstat, sbohem route. Ahoj kretensky nazvy sitovek...achjo ;)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RATTKIN:
    tak ono je suse stejne jako windows (napr xp) takove to ready-to-go distro. vsehno bezi a bezi toho spousta. po instalaci vypinas funkce a sluzby. Debian (a verim ze servery obecne) to maji obracene, musis veci zapnout.
    Pred viry nechrani a nechranil nikdy firewall ten te chrani pred zneuzitim zranitelnosti sluzeb bezicich verejne na siti coz muzou a nemusi viry pouzivat.
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    RATTKIN: a ja prave ze stejneho duvodu utekl od Redhat/Suse utekl, protoze po instalaci se zaplo tolik sluzeb ze me nabavilo pokazde zkoumat proc neco nejde. Vetsina jich byla uzitecnych, ale tim zlomovym byl konkretne SELinux. Pokazde instalaci to znamenalo dve hodiny zabiteho casu googlovani a vypinanim. Dnes je treba kolem SELinux dobry ekosystem a dostatek ruznych navodu, ale v dobe kdy to zapli by default tomu nikdo nerozumnel, nebylo kde hledat...
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    RATTKIN: Firewall tě před viry neochrání, zejména ne na čerstvě nainstalovaném serveru na kterém neběží žádné služby
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    RAINBOF: dělám deset let opensuse, tak mě zarazily tyhle rozdíly, jako že si to musím zabezpečit sám po instalaci.
    za starých časů na Windows XP SP2 se mi tam dostal vir dřív, než jsem stihnul firewall zapnout, tak jsem z toho nervózní.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RATTKIN:
    klid.
    default login tam neni.
    myslenka debianu je ze si vse nastavis sam. pokud to nevis neni to tak uplne chyba debianu.
    vetsina sw v debianu neni ale musis si ho dotahnout podobne jako u windows kdyz chces zapnout nejakou server roli.
    prikazem apt-get install neco.
    firewallu je hned nekolik ufw napriklad.
    pokud bys chtel utahnout srouby primo aplikacim je tu jmenovany selinux. pokud si chces vic hrat s chovanim vnejsiho sveta k aplikacim je tu fail2ban (takovy to ze 3x se blbe prihlasis na ssh a mas na 10min ban/ip) od vetsiny programu najdes konfiguraky v /etc/aplikace/
    tak a ted si to poradne vyzkousej :)

    informace o danem programu a jeho konfiguraci ziskas bud
    info program
    nebo
    man program
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Ted zkousim neovim embeded terminal emulator. Zkusim dat exit a zakysne to :(.
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    RATTKIN: a co by tam jako melo byt? nastaveny firewall? nastaveny selinux? ne. debian je cista distribuce kterou si nastavis tak jak potrebujes.

    RATTKIN: defaultne je tam vi, kompatibilni s verzi z roku 1978 :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RATTKIN: :-D
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Debian nedělá firma, firewallu je v něm dost
    Indexy bezpečnost nedělají
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam