• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RATTKIN:
    klid.
    default login tam neni.
    myslenka debianu je ze si vse nastavis sam. pokud to nevis neni to tak uplne chyba debianu.
    vetsina sw v debianu neni ale musis si ho dotahnout podobne jako u windows kdyz chces zapnout nejakou server roli.
    prikazem apt-get install neco.
    firewallu je hned nekolik ufw napriklad.
    pokud bys chtel utahnout srouby primo aplikacim je tu jmenovany selinux. pokud si chces vic hrat s chovanim vnejsiho sveta k aplikacim je tu fail2ban (takovy to ze 3x se blbe prihlasis na ssh a mas na 10min ban/ip) od vetsiny programu najdes konfiguraky v /etc/aplikace/
    tak a ted si to poradne vyzkousej :)

    informace o danem programu a jeho konfiguraci ziskas bud
    info program
    nebo
    man program
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Ted zkousim neovim embeded terminal emulator. Zkusim dat exit a zakysne to :(.
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    RATTKIN: a co by tam jako melo byt? nastaveny firewall? nastaveny selinux? ne. debian je cista distribuce kterou si nastavis tak jak potrebujes.

    RATTKIN: defaultne je tam vi, kompatibilni s verzi z roku 1978 :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RATTKIN: :-D
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Debian nedělá firma, firewallu je v něm dost
    Indexy bezpečnost nedělají
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    debian server zřejmě není v základu vůbec zabezpečený.
    valil jsem bulvy jak véna, když jsem zjistit, že o fireweallu v debilianu, nebo jaká firma to dělá, vůbec neslyšeli. názory jako že to neni potřeba ???
    teď koukám, že v apachi je dfault server a povolené indexy, už je mi z toho blbě.

    prosim vás, řekněte mi, že tam je nebo neni default ssh login typu admin/admin nebo co je tam ještě za chujovinu
    SATAI
    SATAI --- ---
    neovim nekdo?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    CHOROBA: Napíšu vim a pracuji ve Vimu. :-)
    Je to plnohodnotný Vim s volitelnou grafickou nadstavbou. Na dektopu to šetří nervy. Když si nevzpomenu na zkratku tak to oklikám a zrovna se podívám jak měla být. ;-)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ERGOSUM: na co ti bude na serveru gvim?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Ó jak jsem rád, že jsem si nainstaloval Gvim a podobného problému si ani nevšiml. A to ani v terminálu. :-)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    SUK: hmmm, myslím, že jsem se s tím potkal taky, když jsem doma instaloval Xubuntu (které vychází z Debianu) ale nejsem si tím jistý
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    SUK: taky nechápu. vim z busyboxu funguje líp a má dvě mega i s celým busyboxem
    SUK
    SUK --- ---
    RATTKIN: Jo. Defaultne je nainstalovana jakasi krute osekana verze VI(m)u, ktera je naprosto nepouzitelna. To je na debianech naprosty standard a dodnes jsem nepochopil, jaky ma (krom kompatibility s Vimarema z dob velkorimske rise) takova vec smysl ;)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ~# vi --version
    VIM - Vi IMproved 8.0 (2016 Sep 12, compiled Sep 30 2017 18:21:38)
    Small version without GUI.

    ~# apt-get install vim
    The following additional packages will be installed:
    libgpm2 vim-runtime

    ~# vi --version
    VIM - Vi IMproved 8.0 (2016 Sep 12, compiled Sep 30 2017 18:21:38)
    Huge version without GUI.

    najednou všechno funguje jak jsem byl zvyklý, wtf? debian jako má dvě verze vimu, asi.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ad vim:

    :set nocompatible ?

    jinak ze je vi alias na vim, jeste neznamena, ze se musi chovat stejne, muze zapnout kompatibilni rezim se starym vi
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    RATTKIN: Něco máš rozbité, tohle není standardní chování. Testni jestli to blbne i když ho spustíš vim -u NONE
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RATTKIN: nemam widle a v putty mi VI funkuje na debianu normalne...
    napada me akorat nastaveni terminalu v putty
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    vi je alias vim, to jsem zkoušel jako první.
    na putty sice jede celá firma, ale mám možnost mít jiný klient, ale musí být pro windows
    SUK
    SUK --- ---
    A radsi, nez putty, tak nejaky xterm
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam