• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RAINBOF: Pokud chceš jeden disk, tak by stýlo za úvahu dát linux na usb flasku na nabootování s tím že ten disk měl windows zmenšené o linux partition kterou by sis zapnul pomocí USB klíče a linux na něm.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    no to je pekny ale ja windy proste potrebuju. pres to jak se rika nejede vlak.
    stejne ale potrebuju linuxy a tam je to stejny. peklo. ne ze ne.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    Já už nemám vůbec důvod. Poslední byl soft na wireless survey a tomu už umím dodat hw kartu do virtualu.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Mám naplánováno, udělat instalaci widlí na flashku a v případě potřeby je tam prostě strčit. Ale nějak je stále k ničemu nepotřebuji.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAINBOF: Já to řešil jeden víkend, překopal jsem půlku biosu, než jsem přišel na funkční kombinaci - secure boot, UEFI, MBR/GPT... a nakonec skočily widle ve virtuálce ;) je to mnohem příjemnější, hlavně když ti vyhoděj hlášku: "chcete update celého systému hned nebo za 5 minut?"
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Ono záleží jak je zorganizovaný disk/disky. Já si vždy udržoval data na jednom disku a systém s programy na druhém. V případě dualbootu jeden disk na widle. Když to jsou opravdu fyzické disky, lze to nastavit v biosu, odkud se bude bootovat. Tohle ani widle nedokáží sabotovat(zatím). Zálohování, instalace čistého systému a další pak probíhá ve zcela jiném režimu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    CHOROBA: ne neni to lepsi.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAINBOF: furt lepsi se obcas srat s virtualem, nez permanentne resit debilni w10 a jejich pokusy vylepsit bootloader :-)
    TONAS
    TONAS --- ---
    u woken bylo nejlepsi nechat zapojenej jen disk na kterej nalejes system.
    jinak virtual - aby mb a cpu umely iommu/vt-d, wokna zustanou v sandboxu a ztraty na vykonu be mely byt 3-5 %
    MVEK
    MVEK --- ---
    RAINBOF: Dobrá preventivní rada, to bych radši měl před instalací Linuxu udělat, kdybych náhodou někdy neplánované připojení, nebo ruční bootování z jiné jednotky udělal.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RAGNAROK: bohate staci kdyz ten disk ve windows normalne zakazes pak na nej nepise nic.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    MVEK:
    Akorat je asi potreba davat pozor a nenabootovat widle s pripojenym linux diskem. Widle maj tendenci furt psat nejakej bordel krom page file, recycle bin slozky, i na ostatni disky.
    MVEK
    MVEK --- ---
    RAINBOF: Ještě jsem to neodzkoušel, a týká se to jen stolního počítače, ale chci zkusit přesně z podobných důvodů a lenosti dát Linux na jiný fyzický disk připojení přes šuplík pro snadné vyměňování disků (nebo přes vytažený SATA ven ze skříně) a v biosu nastavit bootování na tohle SATA připojení. Takže např. když bude disk připojený, naběhne Linux, když ne, půjde to na druhý disk v pořadí, a tam budou Win (asi by tak šlo i přehazovat disky).

    Možná brzy zjistím, že to z nějakého důvodu v praxi tak dobře nefunguje, ale dřív mě nikdo z dotázaných od toho neodradil a koupený disk i rámeček už mám, tak mi zbývá jen to zprovoznit.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    to ja ale nechci ve virtualu se mi velmi spatne pracuje s hw. driv existovala moznost modifikovat / pracovat primo se zavadecem windowsu. to uz asi neni coz.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    takova je funkce windows. A proto sly do virtualu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    chci se zeptat da mate nekdo tip na funkcni bezproblemovy reseni dualbootu potrebuj w10 + linux (na ruznych discich) ale windows mi to poprad kurvi.
    TONAS
    TONAS --- ---
    DATEL: antegros/ubuntu s lxde nebo xfce
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    No mimo jiného mám Gvim. Svým minimalistickým gui šetří mé nervy a paměť. A to i když jsem znaven. Používám ho, když potřebuji přečarovat nějaký větší soubor a chovám se k němu s respektem. Pomocí něho dokáži udělat za hodinu víc chyb, než sto programátorů v nanu za sto dní.
    SATAI
    SATAI --- ---
    Neovim na lajně. V GUI pro některé jazyky IntelliJ a další příbuzné z JetBrains. Ale to už je úplně jiný sport.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja pouzivam hodne mcedit, asi sem vadnej.
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    co takhle Anjuta? To neni dobry editor?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam