• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SUK: prosimte, pokud je skutecne postaveny nad gtk+, tak gtk+ je od vyvojaru Gnome (prosim o opravu, pokud se pletu) a tudiz to mozna bude konfigurovatelny pres gconf-editor, ale ja ti s tim moc neporadim, protoze tyhle veci prilis neresim. pro me dialog jako dialog, i kdyz nektery sou fakt hnusny.
    SUK
    SUK --- ---
    VYHULENY_UFO: Ryze teoreticky by nemuselo bejt vymeneni takovyho dialogu az tak velkej problem a po prekompilovani bych mel normalni dialog ve vsem (krom staticky linkovanych veci), ale kde na to mam brat cas? No, zkusim to v dohledny dobe udelat, zdali to nepujde...
    SUK
    SUK --- ---
    VYHULENY_UFO: Ocekavam, ze to bude pouzivat nejaky takovy framework a tajne doufam, ze uz ta zrudnost nekoho nasrala tolik, ze se o takovou vymenu pokusil :) Bohuzel na googlu nemuzu najit nic, no. A neverim tomu, ze to nekomu vyhovuje...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SUK: snad me nekdo opravi jestli se pletu, ale chromium snad bezi nad gtk (respektive gtk3) a tudiz pouziva dialogy z nej. coz znamena, ze si nejsem jist jestli save/open dialogy pujdou zmenit bez zasahu do kodu.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    reply ERGOSUM|48605795}: to byla prace na tejden ;) ale me to bavilo.
    SUK
    SUK --- ---
    Zdar, nevi nekdo, jestli by se dal jednoduse nahradit open/save file dialog, co ma dnes napriklad Chromium ale i Audacity? Nevim, kdy se to stalo, ale je to proste zrudne :(
    (Jen pro informaci - pri psani to neskace na psanou vec, ale misto toho to vyhledava(!!!), dale kliknuti na jiz vybranou vec je brano jako dvojklik (proboha, proc?), backspace nefunguje, jako driv a jeste to obcas nereaguje na escape. Nemluve o tom, ze neni mozne nikam napsat nebo zkopirovat cestu. Fakt na zastreleni tyhle pokusy o modernizaci :( )
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    ERGOSUM:
    tyjo xev! diky

    xcape umi namapovat capslock aby se choval jako escape pokud se zmackne a pusti a pokud se drzi tak se chova jak control.

    V biosu mi to je jedno tam je to tak na 10 sekund, nemusim tam psat prikazy ani editovat configs/scripty. Pouzivam v prikazove radce 'set -o vi' tam se ten druhej escape hodi a hlavne ve vimu.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    CHOROBA: Na ještě starším jsem měl freedos. :-D
    Teď jsem nekoukal, ale instalace gentoo nebyla pro začátečníka práce na hodinu.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: "Nevim, ale jak na lxde udelat z capslocku escape. xcape nejak nechce makat."
    Tohle není závislé na prostředí. Musíš přemapovat klávesnici.
    Nakopnutí
    Návod: Jak přemapovat funkce kláves na klávesnici? Zahoďte nepotřebný Caps Lock
    https://insmart.cz/zmena-rozlozeni-klavesnice/
    Přemapování vadné klávesnice..
    http://www.abclinuxu.cz/blog/Sladke_nasili/2005/8/premapovani-vadne-klavesnice
    scan kody klavesnice
    http://linux.linux.cz.narkive.com/60bhrD3w/scan-kody-klavesnice

    Jsou na to programy, ale zase to děláš jednou. Že?
    Ovšem to ti nepomůže než nastartuje system.. Takže třeba až polezeš do biosu...
    Nedáš jinou/externí klávesnici?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    TEAPACK: na ultrastarym notesu se 128MB RAM sem mel gentoo + fluxbox, taky to slo :)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Dekuji pekne vsem za rady.

    RAGNAROK:
    Nakonec jsem stejne musel udelat novou instalacku, protoze starej ntb je 32bit. Na potvoru mi jiny flasky nez ta moje puvodni nebootaovali. Se na ty mini flasky s odnimatelnou pameti uz vybodnu.


    DANIELSOFT:
    ERGOSUM:
    Zkousel jsem xfce ale lxde mi prijde o poznani sviznejsi.
    Debian na lxde ma po startu 95 MB RAM. Se spustenym firefoxem 285 MB. Jede to dobre. Uz se ani nestitim na tom neco delat.

    Nevim, ale jak na lxde udelat z capslocku escape. xcape nejak nechce makat. :( Prej xcape na waylandu v deb10 nepude.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    CHOROBA: Já nedávno objevil Q4OS s Trinity a i na ARMovym notesu to jede celkem svižně =) navíc je tam možnost základních schémat vzhledu buď jako XP, iOS nebo Unity...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    SATAI: ssd. gui bylo podivne pomaly. priznam se, ze sem to moc nezkoumal a po par dnech to preliznul Mintem
    SATAI
    SATAI --- ---
    CHOROBA: SSD nebo neSSD?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    THEODORT: na pomalym stroji? ja to hodil na nejaky i3 a bylo to k nesneseni pomaly...
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    me se tedka dost osvedcil elementary linux, je to relativne cista nadstavba ubuntu s jednoduchym elegantnim WM a minimem balastu od kde, gnome ci unity..
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: Rozdíl v tom je, nebo alespoň byl. Puppy jede dobře z flashky, karty, nebo disku, pokud je tam jako live(s konfiguračním souborem) a default programy(má ovšem i dost sestavení podle oblíbenáho prostředí a přednastavených programů).
    V tomhle stavu je i dost nezničitelný. Když ho instaluješ jako normální distribuci s rozbalenou adresářovou strukturou, půvab ztrácí.
    Používám Puppy jako záchranu pro widláky, na velmi slabé stroje a když chce někdo "poštu, web, filmy a telefon".
    Jako pracovní používám Lubuntu(LXDE nebo LXQT).
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAGNAROK: bude to lepsi. kdyz tam das i ssd tak to bude uplne nejlepsi
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    CHOROBA:
    prave to delam kuli firefoxu (furt pada) jinak bych tam nechal xpcka :-) Verze xp se menuje stripped to bone. Tak uvidim jestli to bude k necemu.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAGNAROK: klidne debian, LXDE/XFCE/MATE...ono tu ramku ti stejne sezere chrome
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    RAGNAROK: Já teda místo LXDE používám XFCE, přijde mi komfortnější a paměťové nároky jsou podobné, ale proti gustu žádný dišputát.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam