• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    GILHAD: dej vědet jak to šlo.

    DELVIT: ehm, ten Transcoder (encoder) se jmenuje: HandBrake. Vše dávám na home.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DELVIT: ten openshot uz instaluju, jsem zvedavy, jestli to s nim zvladnu :) Podle https://www.linuxexpres.cz/software/openshot-videoeditor-pro-kazdeho to vypada docela nadejne, ze to tam jen nejak nahazu a ono to docela samo :)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    GILHAD: Na editování videa bych zkusil openshot, cinelerra nebo pitivi. Pokud třeba umíš trochu s blenderem tak se dá upravovat i tam. Pokud chceš encodovat, tak solidní výsledky má Handbreak.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Na stary kolena jsem zblbnul a chci nahravat videa na youtube. Videem jsem se zatim nezabyval (krome prehravani filmu). Mam kamerku, ze ktere pada MOV v uchazejici kvalite obrazu i zvuku, potreboval bych to ale upravit/nastrihat (bez viditelne ztraty kvality!!) takto:

    1. vystrihnout blok video+zvuk (napr.) od 00:01:20 do 00:02:37 a ulozit ho do zvlastniho souboru 001.XXX
    1.1 takto si rozstriham cele video na zajimave kusy a nadale pouzivam pouze tyto (001.XXX - 999.XXX)
    [:
    2. soubor 002.XXX rozdelit na video (002.VVV) a zvuk (002.ZZZ)
    3. soubor 003.XXX prehrat (asi tak) 10x rychleji (timelapse, video i zvuk) do souboru 0004.XXX
    4. soubor 005.VVV (video) a soubor 006.ZZZ (zvuk) spojit do 007.XXX
    4.1 007.XXX bude mit delku podle videa, bude-li zvuk kratsi, doplni se tichem, bude-li delsi, proste se urizne
    5. spojit soubory 008.XXX + 009.XXX +010.XXX za sebe do souboru 011.XXX
    :]
    6. k souboru 012.XXX pridat titulky z 013.SRT (nebo jineho jednoducheho textoveho formatu) a vysledek zkonvertovat na neco, co youtube sezere bez protestu a co mplayer bude schopny prehravat bez problemu a fragmenu pri preskakovani dopredu/dozadu (a muze byt i jiny vysledny format pro youtube a jiny pro mplayer)

    Vyhodou by samozrejme bylo, kdyby to slo delat z prikazove radky (a tedy skriptem, ktery bych postupne vyladil)

    Soubory budou relativne kratke (cele hotove video tak 5-10 minut), takze na rychlosti zpracovani a velikosti mezisouboru az tak moc nesejde, na disku je mista celkem dost.

    Zkousel jsem ruzne variace s mencoderem, ale vetsinou jsem nekde narazil bud na udesnou ztratu kvality (citelny text se zmenil v sede ctverecky), nebo neslo sekovat, nebo pri libovolnem skoku ve vysledku se obraz totalne rozsypal na fragmenty a opravil se az po dlouhe dobe a vetsinou pokusy stejne skoncily hlaskou, ze nedokaze spojit ruzne formaty, nebo video se zvukem s videem bez zvuku, nebo ze mam pomaly pocitac (tak at to proboha pocita dele, nemusi to dekodovat/enkodovat v realnem case na ukor kvality/pouzitelnosti)

    Dal jsem tomu dva dny a nedosahl uspokojiveho vysledku, tak se obracim s zadosti o radu, jak na to spravne (a jake zvolit meziformaty XXX,VVV,ZZZ,SRT a vysledny format). Nemusi to byt prez mencoder, jen me nic lepsiho nenapadlo.

    Timelapsovani zvuku neni podminkou, jen bonusem.

    Plan je natocit si videa pro instuctables, dlouhe nudne pasaze - kde dratuju breadboard k 16 bitove sbernici uz po desate - proste zrychlit, jen aby tam bylo videt, ze jsem to udelal, pripadne komentare ke zrychlenym pasazim namluvit pozdeji do dalsiho videa a zmixovat to z toho (at je stejna zvukova hladina a pozadi) a do titulku dat lidsky citelnou anglickou verzi toho co rikam (moje mluvena anglictina pokulhava a i u dobre anglictiny autogenerovane titulky jsou obcas katastrofalni, zvlast kdyz jde o typova cisla (SN74HC00) , protokoly (I2C), technicke pojmy (data bus x database) a tak podobne), pripadne i ceskou verzi tehoz (nikoli strojovy preklad ale prevypraveni)


    Tohle leze z te kamerky:

    MPlayer 1.3.0-4.9.3 (C) 2000-2016 MPlayer Team
    
    Playing 2018.02.12-pokracovani_1.mov.
    libavformat version 57.41.100 (external)
    libavformat file format detected.
    [mov,mp4,m4a,3gp,3g2,mj2 @ 0x7f7c81753100]Protocol name not provided, cannot determine if input is local or a network protocol, buffers and access patterns cannot be configured optimally without knowing the protocol
    [lavf] stream 0: video (h264), -vid 0
    [lavf] stream 1: audio (pcm_s16le), -aid 0, -alang eng
    VIDEO:  [H264]  1920x1080  24bpp  30.000 fps  12094.3 kbps (1476.4 kbyte/s)
    [vdpau] Error when calling vdp_device_create_x11: 1
    ==========================================================================
    Opening video decoder: [ffmpeg] FFmpeg's libavcodec codec family
    libavcodec version 57.48.101 (external)
    Selected video codec: [ffh264] vfm: ffmpeg (FFmpeg H.264)
    ==========================================================================
    Clip info:
     major_brand: qt  
     minor_version: 0
     compatible_brands: qt  
     creation_time: 2018-02-12 12:29:35
    Load subtitles in ./
    ==========================================================================
    Opening audio decoder: [pcm] Uncompressed PCM audio decoder
    AUDIO: 48000 Hz, 1 ch, s16le, 768.0 kbit/100.00% (ratio: 96000->96000)
    Selected audio codec: [pcm] afm: pcm (Uncompressed PCM)
    ==========================================================================
    AO: [alsa] 44100Hz 1ch s16le (2 bytes per sample)
    Starting playback...
    Movie-Aspect is undefined - no prescaling applied.
    VO: [xv] 1920x1080 => 1920x1080 Planar YV12 
    A:   0.1 V:   0.1 A-V:  0.020 ct:  0.000   0/  0 ??% ??% ??,?% 0 0 
    [h264 @ 0x7f7c80e3b340]Increasing reorder buffer to 1
    A:   3.0 V:   3.0 A-V:  0.000 ct: -0.033   0/  0 48%  1%  0.4% 2 0 
    
    Exiting... (Quit)
    
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KAERO: Hangouts. nebo micosip si umí volat navzájem bez serveru, prý to na video dobré
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KAERO: A zmínit se, že video je hlavním požadavkem. To není úplně samozřejmé.
    KAERO
    KAERO --- ---
    RATTKIN: mel jsem zduraznit ze to ma byt z pocitace na pocitac. velky displej aby dedeckove/babicky dobre videli vnoucata. proto mluvim o nahrade skypu. volani mobil/mobil uz dneska financne neni problem, ale neni to video na velkem displeji.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: "No ten QRcode bych mohl pouzivat pro prenos jen do telefonu." Nebo NTB. ;-)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    ERGOSUM:
    No ten QRcode bych mohl pouzivat pro prenos jen do telefonu.
    Delat to zkrz soubor je docela nepohodlny a je riziko ze ten file nekde zustane. Ale dik za napad.
    Nastesti pass to umi poslat krz ssh.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RAGNAROK: "Je nejaka cesta jak ho jednorazove (rychle, bezpecne) prenest do widli, bez toho abych ho musel datlovat?"
    Co třeba QR code? Nebo si to poslat šifrovaným mailem. To jen v rychlosti.
    Jinak samozřejmě co je možné opsat na klávesnici, uložíš do souboru.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Prechazim ted z keepass2 na pass https://www.passwordstore.org/ a je to parada. Akorat se obavam ze az budu potrebovat nejaky heslo na widlich tak se k nemu nedostanu bez virtualu.

    Pomoci pass najdu heslo temer okamzte a bud ho nactu nebo ho muzu pipovat. Jak ale zadavat pohodlne ty dlouhy vygenerovany hesla kdyz moznost pipovani neni? Jako treba prenos na widle nebo na androidu?

    Pro prenos hesla na android muzu vyuzit na linuxu grencode a androidi grctecku.
    Je nejaka cesta jak ho jednorazove (rychle, bezpecne) prenest do widli, bez toho abych ho musel datlovat? Mozna OpenID pro online sluzby, ale tam se obavam dat neco dulezityho.

    Maj ty dlouhy vygenerovany hesla vubec smysl pro ruzny onlie sluzby? Predpokladam ze "fail to ban" je vsude standard.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RATTKIN: Dnes vypadá pevná takhle:
    VoIP telefony - Heureka.cz
    https://voip-telefony.heureka.cz/
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RATTKIN: To jo. Ale babička pak musí stejně volat přes SIP(být u Odoriku a volat přez něj, nebo volá za normální hovorné. Tj. Opět SIP / VOIP aplikace. Co jde přes GSM stojí peníze. Když to nejde přes GSM, potřebuješ aplikaci.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ERGOSUM: volal bys jim normálně na jejích mobil. nebo na pevnou, to by bylo ještě levnější
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RATTKIN: Obecně dobrá rada, ale na hodinové debaty babiček to není. Ale jako doplněk, proč ne.
    Na čem to budou dědečkové / babičky provozovat?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KAERO: pokud chceš volat levně odkudkoli do Česka, udělej si Odorik účet a volej přes SIP na jejich mobil. babička uvidí tvoje obvyklé mobilní číslo a ty budeš platit 0.6 Kč za minutu
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    KAERO: já zkoušel Ring - P2P šifrované, bez serverů atp... ale víc lidí je na Discordu, který se mi teď líbí víc - sdílení plochy nebo videa jede pěkně, můžeš tam i omezovat datový tok, aby ti to nesosalo moc atp ...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    KAERO: s rodinou používáme Hangout. Ve firmě na to také přešli, business verze.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Uprimne Discord je pristi generace techto komunikatoru - integrace medii, pratel a skupin pripomina dobu s IRC.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    KAERO: teamspeak? :D
    KAERO
    KAERO --- ---
    pokud jste nekdo nahradili skype, cim?
    potrebuju to pro volani babickam/dedeckum, a posledni verze vykazuji znacne problemy - hovory vypadavaji, hodne spatna kvalita atd. (pri predchozich verzich to jakztakz fungovalo, takze chyba nebude na strane rychlosti pripojeni a pocitace). pozadavky jsou:
    cesky
    projde to skrz routery.

    skusil jsem nejprv 2 klienty toxu, ale jeden padal pri pokusu o pristupu na kameru a druhy se ani nespustil (chyba v pythonu, dal jsem neresil)
    pak jsem zkusil ekiga, ale jak jsem zjistil SIP potrebuje forwardovane porty na routerech ale na jeden O2 router nemam pristup.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ERGOSUM: já si tyhle benchmarky dělám ze zvědavosti vždycky po přechodu na novější OS, tentokrát mě to dost překvapilo, ale ještě zkusím nainstalovat starší verzi toho benchmarku, jestli tam náhodou nemají chybu oni...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam