• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    SILVESTRAGON
    SILVESTRAGON --- ---
    SHINING_KATE: Připojuji se. Zkusil jsem všechno, co bylo v repozitáři, a Kdenlive mi přijde výrazně nejlepší.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SHINING_KATE: já teda skončil u LightWorks ( lwks.com ) - hobby registrace je zadara, umí všechno jako profi verze, ale exportuje jenom do formátu YT (1280p) nebo Vimeo (1920p) a na 17.10 to zatím nejede, ale na 16.04 a 16.10 to mám odzkoušené v pohodě...
    SHINING_KATE
    SHINING_KATE --- ---
    GILHAD: Pokud ti nevadí KDE knihovny, mám skvělé zkušenosti ještě s Kdenlive.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GILHAD: BTW
    LED žárovka také řádkuje. LED světla se používají, ale často s akumulátorem.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DELVIT: Tak snad nějakou cestu najdu, ale hlavně to chci jako zápisník a dokud mě to nebude bavit aspň rok, nebo to neponese jiné významné bebefity, tak do toho nechci vrážet velké peníze za pořádné studium. Ještě otestuju různé lampičky co mám doma a prolítnu nějaká fotofóra, jestli se něco nepodaří třeba odrazem od prostěradla nebo jiným primitivním trikem. A v létě bude občas i slunce, které nebliká :)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    GILHAD: jasně, hlavně, aby tě to bavilo. To víš mě to blikání vadilo i u těch starých televizí a jsem rád, že CRT už jsou historií.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DELVIT: Nojo, halogenka a kamerka běžící na podobné frekvenci ... je to už v originálu.

    Tyhle věci musím nějak poladit v realném světě (osvětlení, obsah, ..., tlustší propisku, nebo fixu ...) to bude ještě na dlouho, ale už i takhle mi to celkem stačí k tomu, abych mohl sdělovat zajímavé věci a kdo jde po obsahu se ho dobere. Zbytek už můžu doladit za pochodu. (Taky čtu dost webkomioxů, kde se léty autor docela vypracoval a vykreslil, tak doufám, že to dám taky)

    (ostatně TV svého času vysílala v podstatně horší kvalitě a sledoval ji celý národ :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GILHAD: Dobrý. S tím se dá pracovat.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    GILHAD: no vidíš dobré, jenom to pruhovaní je tam nepříjemné :).
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DELVIT: ERGOSUM:
    Omluvte sníženou kvalitu autora, jde jen o technologické demo obsahující všechny vyjmenované prvky a zanedlouho ho smažu :)
    http://download.gilhad.cz/Test1.mp4
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    GILHAD: dej vědet jak to šlo.

    DELVIT: ehm, ten Transcoder (encoder) se jmenuje: HandBrake. Vše dávám na home.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GILHAD: S Cinelerrou mám celkem dobré zkušenosti.
    Cinelerra tutorial
    http://cinelerra.org/media
    cinelerra - YouTube
    https://www.youtube.com/results?sp=EgIIBQ%253D%253D&search_query=cinelerra
    O ostatních vím, ale nemám vyzkoušené.
    Na jednodušší věci používám Avidemux, ale ten na tohle nestačí.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DELVIT: ten openshot uz instaluju, jsem zvedavy, jestli to s nim zvladnu :) Podle https://www.linuxexpres.cz/software/openshot-videoeditor-pro-kazdeho to vypada docela nadejne, ze to tam jen nejak nahazu a ono to docela samo :)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    PISKVOR: me na formatu v podstate nesejde, staci mi, kdyz z toho vyleze neco pouzitelneho. Ten pripojeny vystup byl z prehravani souboru v mplayeru, jen kvuli hlavickam toho souboru - original mplayer prehraje bez problemu.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GILHAD: Z nějakýho důvodu to volá ten ffmpeg bez -vcopy -acopy , tj. konvertuje formát.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    GILHAD: Na editování videa bych zkusil openshot, cinelerra nebo pitivi. Pokud třeba umíš trochu s blenderem tak se dá upravovat i tam. Pokud chceš encodovat, tak solidní výsledky má Handbreak.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Na stary kolena jsem zblbnul a chci nahravat videa na youtube. Videem jsem se zatim nezabyval (krome prehravani filmu). Mam kamerku, ze ktere pada MOV v uchazejici kvalite obrazu i zvuku, potreboval bych to ale upravit/nastrihat (bez viditelne ztraty kvality!!) takto:

    1. vystrihnout blok video+zvuk (napr.) od 00:01:20 do 00:02:37 a ulozit ho do zvlastniho souboru 001.XXX
    1.1 takto si rozstriham cele video na zajimave kusy a nadale pouzivam pouze tyto (001.XXX - 999.XXX)
    [:
    2. soubor 002.XXX rozdelit na video (002.VVV) a zvuk (002.ZZZ)
    3. soubor 003.XXX prehrat (asi tak) 10x rychleji (timelapse, video i zvuk) do souboru 0004.XXX
    4. soubor 005.VVV (video) a soubor 006.ZZZ (zvuk) spojit do 007.XXX
    4.1 007.XXX bude mit delku podle videa, bude-li zvuk kratsi, doplni se tichem, bude-li delsi, proste se urizne
    5. spojit soubory 008.XXX + 009.XXX +010.XXX za sebe do souboru 011.XXX
    :]
    6. k souboru 012.XXX pridat titulky z 013.SRT (nebo jineho jednoducheho textoveho formatu) a vysledek zkonvertovat na neco, co youtube sezere bez protestu a co mplayer bude schopny prehravat bez problemu a fragmenu pri preskakovani dopredu/dozadu (a muze byt i jiny vysledny format pro youtube a jiny pro mplayer)

    Vyhodou by samozrejme bylo, kdyby to slo delat z prikazove radky (a tedy skriptem, ktery bych postupne vyladil)

    Soubory budou relativne kratke (cele hotove video tak 5-10 minut), takze na rychlosti zpracovani a velikosti mezisouboru az tak moc nesejde, na disku je mista celkem dost.

    Zkousel jsem ruzne variace s mencoderem, ale vetsinou jsem nekde narazil bud na udesnou ztratu kvality (citelny text se zmenil v sede ctverecky), nebo neslo sekovat, nebo pri libovolnem skoku ve vysledku se obraz totalne rozsypal na fragmenty a opravil se az po dlouhe dobe a vetsinou pokusy stejne skoncily hlaskou, ze nedokaze spojit ruzne formaty, nebo video se zvukem s videem bez zvuku, nebo ze mam pomaly pocitac (tak at to proboha pocita dele, nemusi to dekodovat/enkodovat v realnem case na ukor kvality/pouzitelnosti)

    Dal jsem tomu dva dny a nedosahl uspokojiveho vysledku, tak se obracim s zadosti o radu, jak na to spravne (a jake zvolit meziformaty XXX,VVV,ZZZ,SRT a vysledny format). Nemusi to byt prez mencoder, jen me nic lepsiho nenapadlo.

    Timelapsovani zvuku neni podminkou, jen bonusem.

    Plan je natocit si videa pro instuctables, dlouhe nudne pasaze - kde dratuju breadboard k 16 bitove sbernici uz po desate - proste zrychlit, jen aby tam bylo videt, ze jsem to udelal, pripadne komentare ke zrychlenym pasazim namluvit pozdeji do dalsiho videa a zmixovat to z toho (at je stejna zvukova hladina a pozadi) a do titulku dat lidsky citelnou anglickou verzi toho co rikam (moje mluvena anglictina pokulhava a i u dobre anglictiny autogenerovane titulky jsou obcas katastrofalni, zvlast kdyz jde o typova cisla (SN74HC00) , protokoly (I2C), technicke pojmy (data bus x database) a tak podobne), pripadne i ceskou verzi tehoz (nikoli strojovy preklad ale prevypraveni)


    Tohle leze z te kamerky:

    MPlayer 1.3.0-4.9.3 (C) 2000-2016 MPlayer Team
    
    Playing 2018.02.12-pokracovani_1.mov.
    libavformat version 57.41.100 (external)
    libavformat file format detected.
    [mov,mp4,m4a,3gp,3g2,mj2 @ 0x7f7c81753100]Protocol name not provided, cannot determine if input is local or a network protocol, buffers and access patterns cannot be configured optimally without knowing the protocol
    [lavf] stream 0: video (h264), -vid 0
    [lavf] stream 1: audio (pcm_s16le), -aid 0, -alang eng
    VIDEO:  [H264]  1920x1080  24bpp  30.000 fps  12094.3 kbps (1476.4 kbyte/s)
    [vdpau] Error when calling vdp_device_create_x11: 1
    ==========================================================================
    Opening video decoder: [ffmpeg] FFmpeg's libavcodec codec family
    libavcodec version 57.48.101 (external)
    Selected video codec: [ffh264] vfm: ffmpeg (FFmpeg H.264)
    ==========================================================================
    Clip info:
     major_brand: qt  
     minor_version: 0
     compatible_brands: qt  
     creation_time: 2018-02-12 12:29:35
    Load subtitles in ./
    ==========================================================================
    Opening audio decoder: [pcm] Uncompressed PCM audio decoder
    AUDIO: 48000 Hz, 1 ch, s16le, 768.0 kbit/100.00% (ratio: 96000->96000)
    Selected audio codec: [pcm] afm: pcm (Uncompressed PCM)
    ==========================================================================
    AO: [alsa] 44100Hz 1ch s16le (2 bytes per sample)
    Starting playback...
    Movie-Aspect is undefined - no prescaling applied.
    VO: [xv] 1920x1080 => 1920x1080 Planar YV12 
    A:   0.1 V:   0.1 A-V:  0.020 ct:  0.000   0/  0 ??% ??% ??,?% 0 0 
    [h264 @ 0x7f7c80e3b340]Increasing reorder buffer to 1
    A:   3.0 V:   3.0 A-V:  0.000 ct: -0.033   0/  0 48%  1%  0.4% 2 0 
    
    Exiting... (Quit)
    
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KAERO: Hangouts. nebo micosip si umí volat navzájem bez serveru, prý to na video dobré
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KAERO: A zmínit se, že video je hlavním požadavkem. To není úplně samozřejmé.
    KAERO
    KAERO --- ---
    RATTKIN: mel jsem zduraznit ze to ma byt z pocitace na pocitac. velky displej aby dedeckove/babicky dobre videli vnoucata. proto mluvim o nahrade skypu. volani mobil/mobil uz dneska financne neni problem, ale neni to video na velkem displeji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam