• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SKAFF: Tak si tam přidej řádek s echem mezi každý příkaz (nebo ještě lépe, na druhý řádek set -x
    Uvidíš, kde to zůstane viset.
    SKAFF
    SKAFF --- ---
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SKAFF: To vypadá, že se neukončí některý z těch skriptů, které to volá - vypíše se "Done"?
    SKAFF
    SKAFF --- ---
    Mam skript over.sh, ktery se mi neukonci, porad bezi dokola, dokud ho neshodim. Co mam napsat na konci, aby po posledni prikazu prestal? Exit 0 nefunguje...


    
    if ! source ~/settings.conf; then
    echo "FAILURE: Can not load global settings 'settings.conf'"
    exit 9
    fi
    
    export DISPLAY=:0
    
    # Graphics card 1 to 19
    for MY_DEVICE in {0..18}
    do
    # Check if card exists
    if nvidia-smi -i $MY_DEVICE >> /dev/null 2>&1; then
    
    #FanControlState
    nvidia-settings -a "[gpu:0]/GPUFanControlState=1"
    
    #PowerMizerMode
    nvidia-settings -a "[gpu:0]/GPUPowerMizerMode=1"
    
    # Fan
    nvidia-settings -a "[fan:0]/GPUTargetFanSpeed=80"
    
    # PL
    sudo nvidia-smi -i 0,1,2,3,4,5 -pl 160
    
    fi
    done
    
    echo
    echo "Done"
    echo
    
    exit 0 
    TONAS
    TONAS --- ---
    EXX: protoze dualbootem qubes v podstate "znehodnotis"

    viz https://www.qubes-os.org/doc/multiboot/
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    EXX: já jsem nějakou dobu používal, než se rozsypal hw. Ono to není použitelné ve virtuálce, protože je to samé uvnitř Xen virtualizované, doporučuji si o tom něco nastudovat. Tohle není, dle mého soudu, vhodné pro začátečníky, protože když s tím řešíš nějaký problém musš tušit co děláš.
    EXX
    EXX --- ---
    TONAS: proc to neni pouzitelny? nejaky lehky shrnuti prosim.. ja to kdysi studoval a prislo mi to jako dobrej sys.. ale nikdy se mi nepodarilo to rozjet.. proste po instalaci blackscreen na virtualu.. tak jsem to "natvrdo" ani nezkousel..
    TONAS
    TONAS --- ---
    EXX: qubes neni v dualbootu pouzitelnej (nema ani smysl) navic je narocnej na hw a vyzaduje naky know/how a minimalne si o nem neco precti. Nahodil bych misto toho treba debian a ve virtualu jel TWS

    viz. napr. https://www.exratione.com/2014/02/setting-up-interactive-brokers-trader-workstation-on-ubuntu-1304/
    EXX
    EXX --- ---
    TEAPACK: qube mi nejde rozjet na vm.. ve win10 (blackscreen a konec)ale musim jeste zkusit s dualboot
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JUNIOR: No a můžeme se od toho odpíchnout.
    6) scifi - Na flashce Live distribuce a oddíl pro data. Sám používám
    Puppy Linux Home
    http://puppylinux.com/index.html
    Už jsem s tím zachránil několika zoufalcům data z pokažených Widlí. Vcelku běžná věc.

    Pokud jde o CAD mám na doma
    Free CAD software | MEDUSA4 Personal
    http://www.cad-schroer.com/products/medusa4-personal

    1) Pokud to chceš používat na více různých počítačích, je asi nejjednodušší Live distribuce, která co nejvíc splňuje požadavky na programy a prostředí. Cenou za univerzálnost pro kterou to můžeš přenášet mezi PC je obtížnější přizpůsobení a změny programů.
    Plná instalace je lépe přizpůsobená konkrétnímu stroji a lze si ji přizpůsobit a vychovat zcela podle svých představ. Ovšem když migruješ disk ze kterého bootuješ mezi různými stroji, nemusí vše fungovat.

    2) takže vcelku normální PC. = netřeba řešit nic speciálního.

    Já tedy spoléhám na to, že v počítači jsou dva volné USB, případně použiji rozbočovač.
    Mám běžný HDD do USB (bez bootování a programů) a na flashkách live distribuce dle nálady a potřeb. Doma a na ntb používám Linux a disk připojím do běžícího systému. Tedy maximální pohodlí s ochočeným prostředím.
    Venku použiji flashku a z ní nabootuji a připojím disk.
    Samozřejmě je možná i plná instalace na flashku pro každý používaný stroj (tedy v podstatě totéž co instalace na hdd v počítači, jen s omezením na rychlost USB.

    Jinak já doporučuji pro instalaci (nejen) Linuxu rozdělení disku na (od konce disku) swap, /home(uživatelská data a nastavení pro uživatele), / (zavaděč, operační systém, programy (to vše jde smazat, změnit distribuci, nainstalovat znovu, ...))
    Zálohování a přenosy dat jsou také snadnější.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    RATTKIN: origin se pod wine rozbehnout da a i sem v nem hral napr Dragon Age, Jade Empire, Sims3, nejaky NFS a nejaky dalsi z tech, co sou obcas zadarmo.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    čekám že ea pod Linuxem není?
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    RATTKIN: Pod steamem jich je docela dost.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja teda uz parim jenom pod linuxem, kdyz to nejni nativni, nebezi pod wine/dosbox/scummvm.... tak to ma proste smulu a ja to nikdy hrat nebudu (ani si to nekoupim) ;)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    JUNIOR: už se občas začínají objevovat linuxové hry, ale já mám pořád doma windows. už jsem odstranil jeden klíčový windows program, tak snad časem
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    RATTKIN: PUNKREASS: Díky, využiju

    ERGOSUM: Díky za obsáhlejší odpověď.

    Celkově se snažím přejít už jen na linux. Jediné na co win potřebuji tak je jeden speciální modelářský program a občas nějaká hra. Nevím jestli by to zvládlo wine. je to dost náročné.

    především je to na hraní a nic moc od toho neočekávám, ale kdybych to uměl přetransformovat v mém případě na nástroj, bylo by to geniální. Moje představa je taková, že bych měl rád svůj systém a svoje data externě. Práce v podstatě kancelářská + mít sebou data. Chci si s tím prostě hrát, připojit si to ptřeba v práci, snažit se v tom programovat a prostě na tom fugnovat. Na pořádnou práci mám stabilní železo doma. jediný co mi brání být 100% na linux tak je již zmiňovaný 3D soft a sem tam nějaké hry, které si neodpustím. Prostě bych si rád udělal přenosný portál, který by fungoval sám o sobě a mohl si tam nezávisle na sobě fungovat v mém osobním prostředí - od nastavení prohlížečů, záložek, rss atd.


    1) Je to nejlépe na více zařízení

    2) Nemám určeno. Ale standartně mám v práci ntb lenovo nějaké starší a klidně i na mm domácím stolním PC

    3) Jak jsem psal, moje vize je mít ten portál, takže bych rád, abych si z jednoho místa zpravoval svoje data, která potřebuju s nimi pracovat nebo nahlížet do pdf (velmi málo místa). Jasně cloud, ale rád bych abych mohl operovat i bez internetu. Prostě si chci něco odmakat třeba v práci, na cestách a potom jenom připojit doma a mít ot všechno seřazené a kompatibilní

    4)

    5) klidně zkousnu i textově. Sám ovládám windows v práci jen pomocí klávesnice,příkazového řádku a file commander

    6) idei jsem již napsal. Když si si vymyslím scifi tak v optimálním případě mít flashku s mými daty, kterou píchnu do cizího zařízení a použiji z něj jen monitor a výkon v podstatě.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    EXX: QubeOS popř. Kali Linux...
    EXX
    EXX --- ---
    poradi nekdo dobrou distribuci na daytrading? neco co ma v sobe ruzny safe a password featury a je odladeny na bezpecnost z hlediska utoku zvenci? pro starsi lenovo notebook.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JUNIOR: To by chtělo upřesnění dotazu.
    1) je to na
    a)jeden konkrétní (nebo několik identických) počítač,
    b)nebo na několik různých?

    2) ten počítač je co?
    a) R Pi (je třeba odlišný postup)
    b) co jiného

    3) uživatelská data budou na tom disku?

    4) ten externí disk budeš dělat na
    a) stejném stroji na kterém ho budeš používat?
    b) na jiném linuxovém stroji
    c) na něčem jiném

    5) chceš to dělat výhradně graficky, nebo skousneš nějaké textové příkazy?

    6) napadá tě ještě něco podstatného? Případně idea toho co chceš dělat.

    V Ubuntu a Linuxu obecně je víc možností jak může výsledek vypadat.
    A je větší množství způsobů jak stejného výsledku dosáhnout.
    To je možná to, co tě v diskusích mátlo.

    RATTKIN: Stále má a je to jedna z možností. Záleží co si od výsledku slibuje a nač ho potřebuje. Může to být od něčeho jako záchranná distribuce, přes přenosné úložiště s bootem, instalaci na "exotický" stroj, alternativa k dual bootu, náhrada za vlastní počítač, něco jiného.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    JUNIOR: jen tak z patra: stahni si instalacku ubuntu a dej na flasku (http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/z%20flash%20disku#v_Ubuntu), pripoj externi disk, pust instalaci. Muzes bud z flashky nabootovat nebo de myslim pustit instalace i z windows. Pri instalaci zadej instalaci na externi dik a havne grub (zavadec) dej taky na ten externi a po instalaci si v biosu prepinej bootovani z nej, kdyz budes potrebovat. Nebo jestli si muzes pri startu vybrat z ceho bootovat tak tim lip. Akorat je dulezity, jestli chces celej ten disk jenom pro ubuntu nebo jestli ho chces nejak specifictejc delit. To de vsechno udelat taky behem instalace. Pokud budes instalaci poustet z bootovatelny flashy a ne z win, tak by asi i slo ten primarni disk behem instalace odpojit, aby sis byl jistej, ze to nenainstalujes na nej.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    JUNIOR: nejsem exprt, ale ubuntu mělo nějaký unetbootin flaskhku na vyzkoušení a s možností i instalace, nebo jen persistentních dat + live boot.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam