• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    E2E4
    E2E4 --- ---
    MA747: musíš to paralelizovat:

    lp a* &
    lp b*

    ale nevyleze to ve správném pořadí..

    spojit do jednoho pdf a tisknout přes LP/gs zas bude hodně dlouho čekat než to gs zchrousta celé..

    takže nejlepší asi

    lp prvních 10 spojených &
    lp zbytek 11-99 spojených.

    první lp se dostane k lizu dřív než ten zbytek a čekání než gs zpracuje zbytek využijes tiskem těch prvních 10.

    MA747
    MA747 --- ---
    Poradil by mi pls někdo jak vytisknou najednou cca 100 PDF souborů bez čekání mezi jednotlivými soubory? Zkoušel jsem lp *.pdf, ale prodleva je asi 15+ sek. Co jsem hledal a pochopil, tak se tiskne přes ghostscript a proto to tak trvá. Teď jsem to "vyřešil" spojením do jednoho pdf (přes gs) a tisknu z Foxitreaderu, ale stále je tam asi 3 sek prodleva. Co si pamatuji z Windows, tak tam probíhal tisk mnohem rychleji. A bohužel Foxit pod linuxem nemá funkci bulk print.

    A ještě jedna věc. Když si zobrazím tisk.frontu přes lpq, jde zajistit, aby ukázal skutečnou velikost souboru k tisku? Jde o to, že jsem měl ve frontě cca 80 souborů s dlouhým jménem a diakritikou, ktere lpq nezobrazí celé. Snažil jsem se k nevytištěným dostat přes velikost, ale smůla. lpq připočítává (dorovnává) např. 996 bajtů.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tak cokoliv v syslog co se tyce disku a fs.
    pripadne log hibernace/usleep atd. treba se blbe ukoncuje nejakej daemon, nemuze usnout kuliva nejakymu driveru...
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    CHOROBA: nic moc tam nevidím, po čem mám přesně koukat?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    a v logach nic nejni? ono od toho tam jsou, urcite tam bude neco videt
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Ahoj všem! Prosím o radu s následujícím.

    Děje se poslední rok cca, nicméně frekvence se zvyšuje, aktuálně jsem v situaci, kdy se objeví po několika dnech a do týdne od prvního problému je systém zpravidla mrtvý, nenaběhne, je neopravitelný a live-distro ho vůbec nevidí, pouze zmíní, že je dotyčný disk mounted. Následuje formát (disk se nedá odpojit), reinstall a tak pořád dokola.

    První příznak je, že se buď zasekne systém při uspání nebo po restartu, systém nenaběhne a požaduje ruční fsck, přičemž ale odpojí klávesnici/půlka kláves nefunguje. Po restartu do recovery módu opět požaduje fsck, které lze normálně zadat, opraví a systém obvykle naběhne a funguje další tři čtyři dny. Někdy se scéna opakuje, nakonec začnou mizet programy/znepřístupní se balíčky cca v průběhu pár hodin, při pokusech o opravu/reinstall se někdy podaří, někdy ne, nakonec oznámí, že je /var/lib read-only file system a to je konečná, po restartu už systém vůbec není (ale zároveň se na daný disk nedá zapisovat až do formatu).

    Jako společný jmenovatel se jeví instalace Sirikali (+ balíček encfs) a připojení 500GB šifrovaného kontejneru plného dat, problémy se objeví zpravidla následně. Přijde mi, že to graduje a průběh je rychlejší posledních pár měsíců. Trochu mi to připomíná, jak se chovají různé ransomware viry (a mám důvod být paranoidní).

    Sestava: HP Pavilion notebook, Ubuntu 19.04., 18.04, 18.10, hdd je v pořádku, drivery hdd a bios updatovány.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RAINBOF: ty veci aby tam slo systemd ve freebsd nejsou, zejmena cgroups.. a taky nejsou tak zranitelni na nepratelske prevzeti.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    NYXEL: me jo treba na dependence ne ? (o bsd vim prd bacha na me jsem blbejsi nez vypadam)
    NYXEL
    NYXEL --- ---
    RAINBOF: tvl :-D
    Tohle už snad i někdo testoval, spíš ale částečně jako proof of concept a jako joke :-D
    Jinak mi to nedává smysl :-0
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    kdyz uz tu mate tak veselo, tak mi vcera max rikal ze se zacalo mluvit o tom ze by systemd sel na freebsd :)
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    MUXX: Na Invexu se jen sbíraly cdčka ;)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    na invexu!!! :D
    MUXX
    MUXX --- ---
    CHOROBA: Tu mys jsem vyhral v soutezi na INVEXu!
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tak nebyl. puvodne to nekdy kol roku 2000 napsal njakej Vojtech Pavlik a do kernelu se to dostalo loni. :-D

    kernel/git/torvalds/linux.git - Linux kernel source tree
    https://git.kernel.org/...git/torvalds/linux.git/commit/?id=4c711ef62892e7d11af6cfadab33ad815e040d48
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    CHOROBA: jestli k tomu poslouchal Mozarta a nebo punk.. k tomuhle možná oboje.
    NYXEL
    NYXEL --- ---
    :D
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    NYXEL: paneboze, on dela i HID! ze od nej byl loni ten pacth "Added support for some strange mouse with two wheels"
    NYXEL
    NYXEL --- ---
    CHOROBA: https://www.linux.com/news/30-linux-kernel-developers-30-weeks-jiri-kosina

    "- Floppy driver. I acquired this only recently....
    ...After having fixed this, the driver just landed on my plate. Oh well, that's not the career I have always been dreaming for."

    ;-)
    MA747
    MA747 --- ---
    MA747: Zkoušel jsem:
    • GpsMaster, napsaný pro nějakou starší verzi javy, nestabilní, výjimky,
    • pytrainer, python 2.7, nedokáže naimportovat GPX z QMapShack, opět nestabilní.
    • RouteConverter, java, lehce zmatené pojmy cesta x stopa x body, ale umí zobrazit body v cestě jako tabulku a tu editovat, takže lze posunout bod. Nicméně uložený výsledek v GPX nenačte QMapShack :)
    • GpsPrune, java, nedokáže správně zpracovat posloupnost WP v cestě, nicméně je dobře zobrazí, ale zapíše je podivně. A stejně neumí hromadně pracovat s WP.

    Nezkoušel jsem QLandkarte GT, protože je na ní zastavený vývoj a měl by ji nahradit QMapShack. O dalších nevím.
    Nakonec jsem to vyřešil na low level úrovni. V QMapShack jsem rozdělil cestu na dvě, uložil jako gpx, otevřel v textovém editoru a spojil je ve správném pořadí. Zlatý MapSource.
    MA747
    MA747 --- ---
    Nedal by mi někdo pls tip na mapovou aplikaci? Potřebuji u cesty (je uzavřená, tzn. končí tam, kde začíná) posunout počáteční/koncový bod. Zkoušel QMapShack a tam jedině převést cestu na stopu (zpět to nejde), tu rozbít do segmentů, zeditovat a zase je spojit, uložit a poté v GPSBabel stopu převést zpět na cestu (track to route), a znovu načíst, což mi připadá jako nesmysl. Zkoušel jsem chvilku i Viking, ale na první dojem mi to nepřišlo moc použitelné. Díky.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    :D Jirimu odesla disketovka.

    Merge branch 'floppy' · torvalds/linux@47d6a76 · GitHub
    https://github.com/torvalds/linux/commit/47d6a7607443ea43dbc4d0f371bf773540a8f8f4
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam