• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    CHOROBA: owner je všude stejný, uživatel pepa

    VYHULENY_UFO: disk se systémem je ext4
    disk data2 má souborový systém "fuseblk" což vidím poprvé :-o
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CHOROBA: ja bych se nejdriv zeptal, na jakym fs ten linux bezi. jestli ext4 nebo fat. ja jenom vidim, ze se snazi pristupovat z win do lin partysen a obracene.

    tohle se neda dobre diagnostikovat.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    se mrkni kdo je owner slozky data2
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    Zdravím všechny.
    Mám triviální začátečnický problém a nemůžu najít řešení, dokonce ani gůglem :)

    Jde o obyčejné nastavení sdílení mezi Ubuntu a Win7.

    PC1 Linux
    - HDD1 - system Kubuntu 19.04, v "home" složka "data1"
    - HDD2 - data2

    PC2 Win7
    - HDD

    Z PC1 -> PC2 není problém

    Z PC2 (W7) -> vidím PC1 (data1, data2).
    Na data1 lze z W7 přistupovat.
    Na data2 NELZE z W7 přistupovat.
    data1 i data2 mají v linuxu zcela shodné nastavení sdílení. Guest read only, user pepa full access.

    data1 = složka vytvořená na HDD1 v home
    data2 = druhý fyzický disk.

    Problém je ten, že nedokážu zpřístupnit druhý disk v linuxu pro počítač s Win7. Vidět je, ale hlásí, že není přístup.
    Na co jsem zapomněl? Co dělám špatně?
    Děkuji za rady.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    E2E4: metadata
    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    nemění se obsah, ale použitím archivu (otevřením archivu, otevřením souboru, zavřením archivu) se změni hash, asi se změní nějaké datum na souboru uvnitř a nejspíše tím. Jak jsem psal, toto ber jako fakt, není to podstatou dotazu a v názvu auditka je napsáno NO FLAMES... :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOC256: mi právě není jasný jak se může změnit hash když se nezmění soubor.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    To neres. Je tam proces ktery nemeni soubory ale hash jo. Proste je to neco co jsem si vcera neuvedomil. Takze to stejne musim seskladat, abych overil ze to funguje. Coz mi poslouzi ten tvuj script. Diky...
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    MA747: hele a nejni to spis tim ze ti to nedava tiskarna ? postscript muze byt narocny na pamet tiskarny pokud je pdf debilne udelany potrebujes bud nejaky preprocesor nebo vic ramky v tiskarne.
    Pokud si matne vzpominam, tak kdyz neni pamet tak tiskarna nejak komprimuje.
    mozna tiskarne nesedi dpi nejakeho prvku tak konvertuje.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOC256: ja mluvim o "záloha mění hash".
    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    mluvim o tom scriptu co jsi posilal tu.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    ne to NAS, tak asi nejak osekany...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOC256: to ti fakt nerozumím.. jako že ty kousky už neodpovídají tomu celku, protože se ten celek změnil dalšími zálohami?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOC256: ehm to první mělo být echo p/* na konci

    a ad to druhý.. starej bash? nebo vůbec ne bash?

    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    jo normalne :) ale kdyz v tom nelezis denne, tak to clovek musi "nastudovat" :)
    kazdopadne diky
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOC256: nechápu, jak záloha mění hash?

    normálně postupně přidávat na konec a odmazávat

    for i in cast*
    do
    cat cast$i >> celek
    rm cast$i
    done
    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    
    admin@NAS:/volume1/Shared/_WORK/x$ mkdir p; touch p/hz p/ch; echo *
    p
    admin@NAS:/volume1/Shared/_WORK/x$
    


    
    admin@NAS:/volume1/Shared/_WORK$ diff -u <(ls -tr) <(ls *)
    -sh: syntax error near unexpected token `('
    admin@NAS:/volume1/Shared/_WORK$
    



    MA747
    MA747 --- ---
    Asi jen pro info, zkoušel jsem nějaká řešení ohledně tisku pdf souborů a:
    RAINBOF: pdfsam merge + print (Okular): stále cca 3 sek. mezery mezi tiskem jedn.stránek.
    E2E4: pdfunite: jedno PDF je kryptované, takže smůla.
    TEAPACK: pdfshuffler jsem nerozchodil, šest let starý soft, python 2.7.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Tak nakonec byl problem uplne jinde... ...mezi zidli a klavesnici - protoze ta zaloha meni hash...

    Ale chtel bych se vratit k myslence, jestli nejde spojit ten cilovy soubor bez toho aniz by najednou existovaly vsechny kopie tech partu a pomalu vznikal i ten cilovy soubor.

    Dokazu si predstavot nejaky cyklus, ktery spoji 1+2 a pak 1 a 2 smaze. Pak 12 + 3 a smaze 3, pak 123 + 4, atd atd.

    Ale nejde to treba nejakym parametrem? i za cenu risku ztraty dat, kdyz se to behem toho posere - ze to mazani jiz spojeneho by delal na pozadi?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOC256: pomalejší, ale při čtení z pomalého HDD se to zas tolik neprojeví.

    pro tenhle účel je md5 ok, pravděpodobnost náhodné kolize je zanedbatelná ale pro kryptografický účely ne a proto je dobrý zapomenout že existuje :)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    SAMGARR:
    Pustil jsem to s vynucenym poradim...
    cat part_aa part_ab ... | md5sum ... tak rano uvidim :)


    E2E4:
    Ten sha256sum je rychlejsi nebo kvuli kolizim?

    Ten segmentovac, kdyztak zkusim pustit. Diky...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOC256: head/tail -c a diff (ale teda nevim kolik pameti zabere binarni diff velkych souboru). ale ten md5sum je na to dostatecnej, teda mel bys spis pouzivat sha256sum.. :)

    porovnat jednotlivy kusy on the fly pro pripad ze by skutecne byla jedna z casti poskozena muzes takhle:

    segment=10; for i in zaloha.zip_part*; do head -c ${segment}G zaloha.zip| tail -c 10G | md5sum - ; md5sum $i; segment=$(($segment+10)); done
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam