• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Ty si porad myslis, ze samba pepa je posix pepa a to neni pravda u Samba.

    Neverim ze to bude formatovanim, s tim souvisi jenom fuse a ten ti umozni allow-others kdyz to premountujes spravne. V tvem pripade mozna bude stacit: force user = pepa v smb.conf

    Jako nejlepsi reseni pro samba vidim formatovat XFS ci ext4 a pripojit dovnitr uz existujiciho sdileni.
    Tim si overis ze problem je jenom u konkretnich disku.

    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    JADE: v Nastavení - Odpojitelná úložiště - jsem zapnul [x] Povolit automatické připojování odpojitelných médií.
    Před tím jsem přes right-click v sekci Zařízení dával Připojit.
    s fstab jsem lehce experimentoval, ale vzhledem k tomu, že i drobná chyba vedla k tomu, že systém nenaběhl, tak mě to přestalo bavit. Z Windows jsem zvyklý, že můžu s hardwarem libovolně šachovat a systém to nějak pobere. Linux tak benevolentní není.
    Snažím se o co nejjednodušší řešení. Aktuálně je to tak, že jsem nainstaloval na jeden fyzický disk sysém Kubuntu 19.04, aktualizace a cca 2-3 softy. Pak jsem připojil druhý disk, kde jsou výpočetní data, zapnul automatické připojování a opět přes kontext menu nastavil sdílení, jak jsem zvyklý ve Windows.
    Protože nefungovalo sdílení toho disku, tak jsem zkusil udělat v home ten další adresář a tam to normálně jede, tzn. sdílení v systému (samba) je plně funkční.

    MCKIDNEY: uživatel pepa má ke všemu full access a je owner. Všude. Ve Windows dávám samozřejmě přihlásit pomocí jiných pověření a jde to jen do toho sdílení v adresáři home/data1. Disk data2 to sice vidí, ale nepustí mě to tam, že prý nemám dostatečná oprávnění... i když v linuxu mají obě složky úplně stejné nastavení.

    Zkusím tam dneska dát jiný disk, který bude naformátovaný třeba ext4 nebo exFAT a uvidíme, co to udělá...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Nicmene v tomhle pripade si myslim: bud user pepa nema pristup, nebo windows uzivatel neni pepa.

    muzes zkusit napsat getenforce a zjistit zda je zapnuty SELinux
    pomoci ls overit ze ma pepa prava na adresar s x
    pomoci windows vynutit ze je to opravdu pepa kdo se prihlasi.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    no ntfs muze byt problem protoze je to fuse a tedy systemova sluzba tam nebude videt.
    Nicmene to same muze byt zpusobeno pomoci SELinux.
    JADE
    JADE --- ---
    podle me muze bejt problem i v mountovani...jak mas ten disk namountovanej ? natvrdo pres fstab, nebo se ti pripojuje az po nabootovani, pres "pruzkumnik" a to mountovaci tlacitko ? jinak pres sambu sdilim z linuxu ntfs disk s datama do site bez problemu, ale teda jen slozku s filmama a mp3...
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Podívám se po tom exFAT.
    Obecně mi jde o to, abych uměl v linuxu (ideálně Kubuntu) nasdílet celé disky a přistupovat k nim (hlavně) z Win7/10.
    Na MS Win je to sranda... ale chci tuhle službu přenést na linux.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: bude problem, protoze windows standartne neprectou ext fs. mozna bych se podival po necem jako exFat, to by ti melo umoznit s nejakejma drobnejma omezenima prenaset data mezi win/lin/apple.

    exFAT – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/ExFAT
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: aha... takže když bych ten disk naformátoval pod linuxem jako ext4, tak by problém být neměl?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: ja sem si jisty, ze vetsina linuxu pouziva pro pristup k nfs ntfs3g ( http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-download/ ) .. hledal bych problem v tomhle a pravech.
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Nejsem si jistý, ale asi jsem to formátoval pod W7 (NTFS) a data tam nahrnul pod linuxem. Žádný fuse ani jiné speciality nepoužívám...
    Zkusím to dát do stroje s W10, ale to už dneska nestihnu...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: fuseblk by mohla byt partysna od fuse, pocitam ze na tom nejspis honis ntfs, ne? s tim by nemel byt problem.

    nemas moznost ten disk vyzkouset pod jinym operacnim systemem nez jsou davno nepodporovany sedmicky?
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    CHOROBA: owner je všude stejný, uživatel pepa

    VYHULENY_UFO: disk se systémem je ext4
    disk data2 má souborový systém "fuseblk" což vidím poprvé :-o
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CHOROBA: ja bych se nejdriv zeptal, na jakym fs ten linux bezi. jestli ext4 nebo fat. ja jenom vidim, ze se snazi pristupovat z win do lin partysen a obracene.

    tohle se neda dobre diagnostikovat.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    se mrkni kdo je owner slozky data2
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    Zdravím všechny.
    Mám triviální začátečnický problém a nemůžu najít řešení, dokonce ani gůglem :)

    Jde o obyčejné nastavení sdílení mezi Ubuntu a Win7.

    PC1 Linux
    - HDD1 - system Kubuntu 19.04, v "home" složka "data1"
    - HDD2 - data2

    PC2 Win7
    - HDD

    Z PC1 -> PC2 není problém

    Z PC2 (W7) -> vidím PC1 (data1, data2).
    Na data1 lze z W7 přistupovat.
    Na data2 NELZE z W7 přistupovat.
    data1 i data2 mají v linuxu zcela shodné nastavení sdílení. Guest read only, user pepa full access.

    data1 = složka vytvořená na HDD1 v home
    data2 = druhý fyzický disk.

    Problém je ten, že nedokážu zpřístupnit druhý disk v linuxu pro počítač s Win7. Vidět je, ale hlásí, že není přístup.
    Na co jsem zapomněl? Co dělám špatně?
    Děkuji za rady.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    E2E4: metadata
    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    nemění se obsah, ale použitím archivu (otevřením archivu, otevřením souboru, zavřením archivu) se změni hash, asi se změní nějaké datum na souboru uvnitř a nejspíše tím. Jak jsem psal, toto ber jako fakt, není to podstatou dotazu a v názvu auditka je napsáno NO FLAMES... :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOC256: mi právě není jasný jak se může změnit hash když se nezmění soubor.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    To neres. Je tam proces ktery nemeni soubory ale hash jo. Proste je to neco co jsem si vcera neuvedomil. Takze to stejne musim seskladat, abych overil ze to funguje. Coz mi poslouzi ten tvuj script. Diky...
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    MA747: hele a nejni to spis tim ze ti to nedava tiskarna ? postscript muze byt narocny na pamet tiskarny pokud je pdf debilne udelany potrebujes bud nejaky preprocesor nebo vic ramky v tiskarne.
    Pokud si matne vzpominam, tak kdyz neni pamet tak tiskarna nejak komprimuje.
    mozna tiskarne nesedi dpi nejakeho prvku tak konvertuje.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam