• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    //vsechno nejlepsi linuxi!

    Linux oslavil 28. narozeniny - Root.cz
    https://www.root.cz/zpravicky/linux-oslavil-28-narozeniny/
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    GILHAD: Tomu rozumím. Třeba u W7 byla ta míra myšlení za uživatele ještě přijatelná. U W10 jsem z toho vyloženě nešťastný.
    Proto se začínám věnovat Linuxu, abych některé úkoly a procesy přenesl na něj. Nicméně se ukazuje, že i triviální úkoly jsou někdy docela problém... :(
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    ROSSUM: Problém je, že Linux udělá přesně to, co mu řekneš, Windows to, co si myslí, že bys měl na mysli, pokud bys nevěděl, co děláš.
    Takže i u jednoduchých věcí chce Linux přesný popis, zatímco Windows to "nějak"udělají.
    U složitých věcí Linuxu přesně řekneš co a jak a on to prostě udělá, zatímco s Windows se přetahuješ, protože ti nevěří, že to není omyl a mohl bys chtít něco složitého a tak se tě snaží "opravit".
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Ty si porad myslis, ze samba pepa je posix pepa a to neni pravda u Samba.

    Neverim ze to bude formatovanim, s tim souvisi jenom fuse a ten ti umozni allow-others kdyz to premountujes spravne. V tvem pripade mozna bude stacit: force user = pepa v smb.conf

    Jako nejlepsi reseni pro samba vidim formatovat XFS ci ext4 a pripojit dovnitr uz existujiciho sdileni.
    Tim si overis ze problem je jenom u konkretnich disku.

    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    JADE: v Nastavení - Odpojitelná úložiště - jsem zapnul [x] Povolit automatické připojování odpojitelných médií.
    Před tím jsem přes right-click v sekci Zařízení dával Připojit.
    s fstab jsem lehce experimentoval, ale vzhledem k tomu, že i drobná chyba vedla k tomu, že systém nenaběhl, tak mě to přestalo bavit. Z Windows jsem zvyklý, že můžu s hardwarem libovolně šachovat a systém to nějak pobere. Linux tak benevolentní není.
    Snažím se o co nejjednodušší řešení. Aktuálně je to tak, že jsem nainstaloval na jeden fyzický disk sysém Kubuntu 19.04, aktualizace a cca 2-3 softy. Pak jsem připojil druhý disk, kde jsou výpočetní data, zapnul automatické připojování a opět přes kontext menu nastavil sdílení, jak jsem zvyklý ve Windows.
    Protože nefungovalo sdílení toho disku, tak jsem zkusil udělat v home ten další adresář a tam to normálně jede, tzn. sdílení v systému (samba) je plně funkční.

    MCKIDNEY: uživatel pepa má ke všemu full access a je owner. Všude. Ve Windows dávám samozřejmě přihlásit pomocí jiných pověření a jde to jen do toho sdílení v adresáři home/data1. Disk data2 to sice vidí, ale nepustí mě to tam, že prý nemám dostatečná oprávnění... i když v linuxu mají obě složky úplně stejné nastavení.

    Zkusím tam dneska dát jiný disk, který bude naformátovaný třeba ext4 nebo exFAT a uvidíme, co to udělá...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Nicmene v tomhle pripade si myslim: bud user pepa nema pristup, nebo windows uzivatel neni pepa.

    muzes zkusit napsat getenforce a zjistit zda je zapnuty SELinux
    pomoci ls overit ze ma pepa prava na adresar s x
    pomoci windows vynutit ze je to opravdu pepa kdo se prihlasi.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    no ntfs muze byt problem protoze je to fuse a tedy systemova sluzba tam nebude videt.
    Nicmene to same muze byt zpusobeno pomoci SELinux.
    JADE
    JADE --- ---
    podle me muze bejt problem i v mountovani...jak mas ten disk namountovanej ? natvrdo pres fstab, nebo se ti pripojuje az po nabootovani, pres "pruzkumnik" a to mountovaci tlacitko ? jinak pres sambu sdilim z linuxu ntfs disk s datama do site bez problemu, ale teda jen slozku s filmama a mp3...
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Podívám se po tom exFAT.
    Obecně mi jde o to, abych uměl v linuxu (ideálně Kubuntu) nasdílet celé disky a přistupovat k nim (hlavně) z Win7/10.
    Na MS Win je to sranda... ale chci tuhle službu přenést na linux.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: bude problem, protoze windows standartne neprectou ext fs. mozna bych se podival po necem jako exFat, to by ti melo umoznit s nejakejma drobnejma omezenima prenaset data mezi win/lin/apple.

    exFAT – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/ExFAT
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: aha... takže když bych ten disk naformátoval pod linuxem jako ext4, tak by problém být neměl?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: ja sem si jisty, ze vetsina linuxu pouziva pro pristup k nfs ntfs3g ( http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-download/ ) .. hledal bych problem v tomhle a pravech.
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Nejsem si jistý, ale asi jsem to formátoval pod W7 (NTFS) a data tam nahrnul pod linuxem. Žádný fuse ani jiné speciality nepoužívám...
    Zkusím to dát do stroje s W10, ale to už dneska nestihnu...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ROSSUM: fuseblk by mohla byt partysna od fuse, pocitam ze na tom nejspis honis ntfs, ne? s tim by nemel byt problem.

    nemas moznost ten disk vyzkouset pod jinym operacnim systemem nez jsou davno nepodporovany sedmicky?
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    CHOROBA: owner je všude stejný, uživatel pepa

    VYHULENY_UFO: disk se systémem je ext4
    disk data2 má souborový systém "fuseblk" což vidím poprvé :-o
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CHOROBA: ja bych se nejdriv zeptal, na jakym fs ten linux bezi. jestli ext4 nebo fat. ja jenom vidim, ze se snazi pristupovat z win do lin partysen a obracene.

    tohle se neda dobre diagnostikovat.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    se mrkni kdo je owner slozky data2
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    Zdravím všechny.
    Mám triviální začátečnický problém a nemůžu najít řešení, dokonce ani gůglem :)

    Jde o obyčejné nastavení sdílení mezi Ubuntu a Win7.

    PC1 Linux
    - HDD1 - system Kubuntu 19.04, v "home" složka "data1"
    - HDD2 - data2

    PC2 Win7
    - HDD

    Z PC1 -> PC2 není problém

    Z PC2 (W7) -> vidím PC1 (data1, data2).
    Na data1 lze z W7 přistupovat.
    Na data2 NELZE z W7 přistupovat.
    data1 i data2 mají v linuxu zcela shodné nastavení sdílení. Guest read only, user pepa full access.

    data1 = složka vytvořená na HDD1 v home
    data2 = druhý fyzický disk.

    Problém je ten, že nedokážu zpřístupnit druhý disk v linuxu pro počítač s Win7. Vidět je, ale hlásí, že není přístup.
    Na co jsem zapomněl? Co dělám špatně?
    Děkuji za rady.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    E2E4: metadata
    KOC256
    KOC256 --- ---
    E2E4:
    nemění se obsah, ale použitím archivu (otevřením archivu, otevřením souboru, zavřením archivu) se změni hash, asi se změní nějaké datum na souboru uvnitř a nejspíše tím. Jak jsem psal, toto ber jako fakt, není to podstatou dotazu a v názvu auditka je napsáno NO FLAMES... :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam