• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    To jsem nevedel, diky. Tohle zonglovani s oknama to usnadni.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    v KDE plasma je to default. ( mod4 1-x ) na prepinani woken
    Mod4 + w winbox
    Mod4 + p putty
    Mod4 +t terminal
    Mod4+m minimize
    MOd4 +e editor

    mod4 + sipky pageup/pagedown mam na tilling woken, supr vec.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    GIOMIKY: windows klávesa + 1 je default zkratka ve windows, pro první program co je na taskbaru přepnutý. dvojka je druhý atd.
    to tvoje je taky dobrá zkratka
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Sry za double post... ale tohle proste musim sdilet...
    Jakoze s Windows & Linux & MacOS je vzdycky problem, kdyz ma clovek otevrenych vice, nez 2 okna. Tim myslim multiasking typu ted musim 4x zmacknout alt+tab, abych se dostal k 1. oknu, ktere jsem otevrel, potom 5x, abych se dostal k predposlednimu atp.
    Tohle se mi podarilo vyresit, pokud ma clovek 9 oken a mene. Primy pristup ve fluxboxu lze zaridit takto...
    ~/.fluxbox/keys
    # go to a specific tab in the current window
    Mod4 1 :GotoWindow 1 {static}
    Mod4 2 :GotoWindow 2 {static}
    Mod4 3 :GotoWindow 3 {static}
    Mod4 4 :GotoWindow 4 {static}
    Mod4 5 :GotoWindow 5 {static}
    Mod4 6 :GotoWindow 6 {static}
    Mod4 7 :GotoWindow 7 {static}
    Mod4 8 :GotoWindow 8 {static}
    Mod4 9 :GotoWindow 9 {static}

    ... pokud se to da do nastaveni a reloadnu se konfiguace, tak v pripade, ze uzivatel zmekne WIN+[1-9],
    tak prepne presne do 1.-9. okna v poradi, jak je otevre, nehlede na to, na jake jsou plose. Ted se mi
    stalo, ze jsem potreboval 7 terminalu najednou a rychle mezi nima prepinat. Cimz se to vyresilo.

    Jako tresinku na dortu jsem si nadefinoval pro FluxBox
    Mod4 m :ToggleCmd {ShowDesktop}

    (coz je notoricky znama zkratka pro zobrazeni plochy.... (WIN+M)

    A kdyz jdu od pocitace, tak zamykam pomoci (WIN+l)
    ~/.fluxbox/keys
    Mod4 l : Exec /usr/bin/sleep.sh

    /usr/bin/sleep.sh
    slock & sudo sh -c 'echo -n mem > /sys/power/state'

    Jakoze asi nepotrebuju novej Window Manager... a dost se desim toho prechodu na WayLand...
    to bude zase CVE.

    Sorry, ale mel jsem z to, ze by to treba mohlo byt nekomu k necemu dobre...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Nevim, kam presne by se to hodilo... ale mam velkou radost, ze jsem objevil zdrojaky k xearthu... je to muj jeden z mych nejoblibenejsich programu pro Linux... uz docela dlouho... tak treba to nekoho take potesi:
    xearth (version 1.1) home page
    https://xearth.org/
    Jakoze je mi jasny, ze xplanet je novejsi a nejak tak pokrocilejsi, ... ale tohle je proste srdcova zalezitost
    Screen porizen s: ./xearth -shade -pos 'fixed 50.05 14.25' -font fixed

    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    VYHULENY_UFO: Pro představu jaký sraní. Mám do práce openvpn a když se na ní připojim, tak se do stub resolveru nedostane DNS server z té VPNky. V /var/run/NetworkManager/no-stub-resolv.conf se ale přidá správně. Takže řešení je jednoduché, pokud se z /etc/resolv.conf udělá symlink na ten no-stub-resolv.conf tak to funguje podle očekávání. Až na to, že chromium snap nemá v apparmoru povolený čtení z no-stub-resolv.conf, je v enforcing módu a když mu upravíš konfigurák, tak ti to záhy snap přepíše zpět.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    VYHULENY_UFO: e, ja se v tomhle fakt nechci hrabat, tak uplne me to nebavi a nikdo mi to nezaplati ani. Proto mam minta, aby to alespon nejak fungovalo out of the box. Zkousel jsem s tim vsemozne laborovat prvni tyden (pro me jedine debian like distra, prinejhorsim rhel), ale novy notas do doku, vsechno pres usb-c...omg, jsem fakt rad za to minimum bizzaru co to dela a povazuju to takhle za vitezstvi.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VESNACH: da se to prenastavit, ale ja s tim mel docela srani. nejsem uplnej expert pres systemd-resolved a osobne povazuju systemd na svem notebooku za zbytecny. urcite ti nekdo poradi, nebo se ponor do dokumentace.

    pri nejblizsi preinstalaci se vratim k openrc. na provozovani ntb staci a lip se konfiguruje.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    VYHULENY_UFO: 127.0.0.53 as the only DNS server and a list of search domains. ok, asi beru.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VESNACH:
    systemd-resolved - ArchWiki
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd-resolved#DNS
    Using the systemd DNS stub file - the systemd DNS stub file /run/systemd/resolve/stub-resolv.conf contains the local stub 127.0.0.53 as the only DNS server and a list of search domains. This is the recommended mode of operation.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    tohle mi nekdo vysvetlte :) mam doma na notasu minta a resim, ze se obcas dostanu jenom na sajty co maji ipv6, otocim modem a dobry. Tak chci zmenit DNSka na modemu (upc) a pro zajimavost se podivam do resolv.conf, kde mam

    nameserver 127.0.0.53
    options edns0
    search home

    a na 127.0.0.53 bezi instalace nexcloudu
    tcp        0      0 127.0.0.53:53           0.0.0.0:*               NASLOUCHÁ  1073/systemd-resolv
    coz jsem na lokalu neinstaloval a ani to nevidim jako balik v cache :D to je co jako? Ja teda nemam moc cas resit takovyhle kraviny, ale z tohodle jsem mozna trochu nervozni xD
    MA747
    MA747 --- ---
    MA747: provedl jsem apt-get install libusb-1.0-0=2:1.0.22-2 a apt install libusb-1.0-0-dev prošlo. apt list --installed|grep libusb hlásí:
    libusb-0.1-4/eoan,now 2:0.1.12-32 amd64 [instalovaný]
    libusb-1.0-0-dev/eoan,now 2:1.0.22-2 amd64 [instalovaný]
    libusb-1.0-0/eoan,now 2:1.0.22-2 amd64 [instalovaný]
    libusb-1.0-doc/eoan,eoan,now 2:1.0.22-2 all [instalovaný,automaticky]
    libusbmuxd4/eoan,now 1.1.0~git20181007.07a493a-1 amd64 [instalovaný,automaticky]
    MA747
    MA747 --- ---
    DANYSEK: dělal jsem upgrade z 19.04 na 19.10. Otázka je, jak to mám udělat...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MA747: zjevne mas pomichane dohromady eoan a disco verze ubuntu. Co to po tobe chce je stejna verze baliku libusb-1.0-0-dev a libusb-1.0-0 - takze jestli chces instalovat s forcnutou verzi, tak musis oba baliky...
    MA747
    MA747 --- ---
    Poradil by mi někdo pls, jak nainstalovat libusb-1.0-0-dev? Zkoušel jsem:
    apt-get update; apt-get upgrade; apt-get install libusb-1.0-0-dev
    a install hlásí: Následující balíky mají nesplněné závislosti: libusb-1.0-0-dev : Závisí na: libusb-1.0-0 (= 2:1.0.22-2) ale 2:1.0.23-1 se bude instalovat.

    Zkoušel jsem podle http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=17&t=117652
    apt-get install libusb-1.0-0-dev=2:1.0.23-1
    ale tam dostávám: E: Verze „2:1.0.23-1“ pro „libusb-1.0-0-dev“ nebyla nalezena

    apt list --installed|grep libusb
    libusb-0.1-4/eoan,now 2:0.1.12-32 amd64 [instalovaný,automaticky]
    libusb-1.0-0/now 2:1.0.23-1 amd64 [instalovaný,lokální]
    libusb-1.0-doc/eoan,eoan,now 2:1.0.22-2 all [instalovaný]
    libusbmuxd4/eoan,now 1.1.0~git20181007.07a493a-1 amd64 [instalovaný,automaticky]
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    AXTHEB: vyřešeno :) díky
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Tak jestli si tam ty data nenakopíroval, tak to fungovat nebude. Mount ti připojí souborový systém do adresáře, a případný předchozí obsah toho adresáře skryje.
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    LOFEEK42: tady ještě píšou, že tam musím ty data překopírovat

    How to Move Your Home Folder to Another Partition in Ubuntu
    https://www.maketecheasier.com/move-home-folder-ubuntu/

    takže celý princip chápu vlastně špatně?

    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    AXTHEB: tak jediný co dává smysl je asi toto:

    lightdm[1121]: Error writing X authority: Failed to open X authority /home/radim/.Xauthority: No such file or directory

    /home je dle všeho namountovanej na tu sdb2 partitionu, ale není tam vůbec můj adresář
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    LOFEEK42: Těžko říct, pokus se přihlásit a podívej se, co přibylo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam