• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    E2E4: jednodussi = zranitelnejsi.... vsechno holt ma svy pro a proti. Bud chces jednoduchej zavadec, kterej ti kdejakej komediant snadno napadne... nebo holt hledas cestu, jak i kritickou fazi startu systemu nejak ohlidat.
    KAERO: za vsim hledej prachy... i vyrobce "OEM" softwaru je schopny vyrobce hardware "uplacet".... vymenou za to, ze jiny software bude vetsi problem ubehat.
    KAERO
    KAERO --- ---
    SATAI: kdyby mu to bylo sumak, proc by mi hazel klacky pod nohy?
    SATAI
    SATAI --- ---
    KAERO: výrobce nic nezneužívá. Jemu je to úplně šumák, zda si tam dáš tučňáka .

    Že lowcost shit funguje jako lowcost shit není zas takové překvapení. U něčeho rozumnějšího jsou podobné problémy spíš výjimka.
    KAERO
    KAERO --- ---
    SATAI: pred uefi jsem problemy s dualbootem nemel. jak prislo uefi, tak uz jsem videl notebook kde jsem nedokazal nahodit linux. ja vim, nemuze za to uefi, ale vyrobci. ale beru uefi jako moznost kterou muze vyrobce zneuzit.
    SATAI
    SATAI --- ---
    E2E4: že hodím Linux na notebook za půl hodiny a hotovo, to fakt nebývalo. Když vynechám low-cost shity, tak větší problém jsou snad jen čtečky otisků prstů.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    SATAI:

    LI_

    (a dal nic :)

    cece nevim, prijde mi, ze to vsechno bylo jednodussi a resitelny, trava zelenejsi a tak.

    s driverama byly problemy vzdycky, a mam pocit ze dneska jsou radove stejny
    SATAI
    SATAI --- ---
    E2E4: A pak jsi zjistil, ze nemas drivery. A pak jsi zjistil, ze to LILO je pekne krehka vec. A pak jsi zjistil...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    SATAI: bylo, stacilo jen LILO / grub nainstalovat po windows, jako jsem to delal zamlada. :)
    SATAI
    SATAI --- ---
    CHOROBA: nebo pojebane UEFI, ale to fakt neni problem EFI jako takoveho.
    KAERO: ....zatimco pred EFI to pro BFU bylo snadne.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    Ono tam bývá třeba jenom 32bit UEFI, ale větší problém je s driverama (zvukovka, wifi...)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KAERO: za vendor lock nemuze EFi, ale secure boot
    KAERO
    KAERO --- ---
    SATAI: teoreticky ano. prakticky se objevily treba notebooky, ktere proste nic jineho nez windows nehodlaji spustit (asus, acer, lowend shity, jeden jsem mel bohuzel v ruce). uefi je uspesna cesta, jak BFUckam zabranit v instalaci linuxu.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    CZECH23EKTOUR: Je rozdil mezi Wine a Virtualnim strojem. Wine ti umzni spustit binarku z Windows pod Linuxem. Virtualni stroj ti emuluje pocitac uvnitr pocitace (treba Windows).
    https://www.abclinuxu.cz/hledani?dotaz=virtualbox
    https://www.abclinuxu.cz/hledani?dotaz=qemu
    https://www.abclinuxu.cz/hledani?dotaz=wine
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CZECH23EKTOUR: wine is not an emulator...
    CZECH23EKTOUR
    CZECH23EKTOUR --- ---
    GIOMIKY: až by mi linux fungoval dle dosavadní představy, tak jsem chtěl zkoušet emulovat ve wine, já se ale vlastně nedostal ani k tomu zavedení systému (tak abych měl pocit, že tam nejsou chyby už v počátku), tak počítám, že tohle bych zkoušel až posléze :)

    VYHULENY_UFO: dík, beru vpotaz, popravdě jsem poprvé přehlídl GIOMIKYho návrh refindu, tak zase musím postupně :) oba se ale tváří jako bootmanagery, tak by teoreticky mohly splňovat oba to samé. nechci tolik prozrazovat že na english jsem levej, něco pochytím, ale cz návod kde nic nepřehlídnu jsem hledal na prvním místě. to co mám vytažené jsou s přízviskem "vyřešeno" tak tomu dávám naděje
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    //jinak tady mate navod, jak vyresit linux a secure boot... osobne bych doporucil pro zacatek secure boot vypnout, windows jedou i bez nej...

    User:Sakaki/Sakaki's EFI Install Guide/Configuring Secure Boot - Gentoo Wiki
    https://wiki.gentoo.org/wiki/Sakaki%27s_EFI_Install_Guide/Configuring_Secure_Boot
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SATAI:
    CZECH23EKTOUR: v podstate by mel misto lilo/grub stacit nastroj efibootmgr

    Efibootmgr - Gentoo Wiki
    https://wiki.gentoo.org/wiki/Efibootmgr

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    CZECH23EKTOUR: A co si v Linuxu rozchodit VirtualBox a uceni software nainstalovat do nej?
    CZECH23EKTOUR
    CZECH23EKTOUR --- ---
    GIOMIKY: no já mám pocit, že už mi ty klacky hází teď spolu s hw v tom ntb, zazálohovaný všechno mám, dělal jsem vše dočista, počítám, že kdybych nechtěl ten dualboot, tak ty problémy mít nebudu, ale v oknech jedu jeden účetní program a do dalšího se připojuju přes vzdálenou správu, takže ten dual tam potřebuju, abych nemusel kvůli každý blbosti jezdit do práce. tu distribuci asi ubuntu, to jsem stahoval 20.04, každopádně každé vlákno je cenné, horší je že po netu v těch fórech je spousty postupů a každý je jinak pojatý
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam