• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    CERMINEK: ja mam jako notebook Mac a na nem emClient a jsem relativne spokojeny. Na linux neni.

    MARASAN: Geary se mi podle screenshotu libi, zitra vyzkousim a dam vedet

    RATTKIN: VYHULENY_UFO: Thunderbird mam na vsech pocitacich jako fallback, ktery sice perfektne funguje, ale nevyhuje mi, nelibi se mi.
    RATTKIN: Gmail web bohuzel neprichazi v uvahu, protoze mam dva google ucty, ktere aktivne pouzivam a historicky dva Imap ucty na ktere mi chodi take dulezita posta, proto hledam klasickeho klienta.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    MRDAC_BEDEN: muzes zkusit geary a sylpheed, ja se pak vratil k Thunderbirdu.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MRDAC_BEDEN: myslim, ze nic lepsiho, i pres vsechny chyby, nez thunderbird nesezenes, pouzivam uz snad skoro 20let a nenasel sem nic, kam bych mohl prejit.
    v tuto chvili pouzivam pro pop3/imap a outlook365
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    Jaky pouzivate emailovy klient na Linuxu? Nelibi se mi Thunderbird. Libi se mi Evolution, ale mam problem, ze mi blbnou Google ucty - chvili to funguje, ale pak to zacne timeoutovat a nepripoji se. Po par dnech zacne znovu fungovat.
    Od klienta ocekavam:
    1) spoluprace s googlem
    2) synchronizace kontaktu, kalendare, todo listu
    3) integrovany kalendar, idealne tak abych blizici se udelaosti mel stale na ocich, jako to ma EmClient nebo Evolution

    Bylo by fajn kdyby:
    1) slo prepinat theme - email je jediny program kde mi nevyhovuje dark theme
    2) to byla nativni appka - nemam rad electron a mit zahackovane chromium vsude, nehlede na spolehlivost a spotrebu ram
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    todle sralo kolegu, njak to na fedore padalo kuliva waylandu
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    GASPODA: označit text, nemačkat ctrl+c, ale pak stisknout na cílovém místě prostřední tlačítko myši nefunguje? text musí být při stisknutí stále označenej. to je starej UNIXovej způsob...
    GASPODA
    GASPODA --- ---
    Zacina me dost stvat problem s clipboardem na Fedore (GNOME). Pri kopirovani LibreOffice spadne pokazde (soubor je nutny nejdriv exportovat), u Evolution pomuze restart, a pak zas chvili funguje. Dost to obtezuje pri praci. Neresil jste nekdo? Neexistuje treba nejaky alternativni clipboard manager, ktery by to vyresil?
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    RATTKIN: Jo už mi došlo. Díky :)
    DEFILA
    DEFILA --- ---
    SELinux/AppArmor?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    owner junior:users
    chmod rwx:rwx:r--
    a web server se tam může po*rat
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    RATTKIN: přes getfacl mám:
    # group: www-data
    # flags: -s-
    user::rwx
    group::rwx
    other::rwx
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    JUNIOR: má ta project folder ACL? jaká?
    kdyby ne, jaký má owner a chmod?
    zajímají tě všechny dir po cestě.
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    CHOROBA: Tenhle návod jsem zkoušel předtím, než jsem napsal, ale nefunguje to. Potřeboval bych spíš návest jak zjistit kde je chyba (mimo klávesnici a židli) :)
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    Zdravím, nemohu přijít na to co dělám špatně a potřeboval bych poradit. Rozjel jsem si desktopu nativní server apache, php, databazi kde potřebuju testovat worpdress weby pro vývoj. Všechno běží - stránky, datábaze vše normálně běží na var/www/html a měl jsem představu, že si tu složku otevřu v Atomu jako project folder, ale bohužel to nejde i když to má oprávnění.

    To mohu vyřešit přes linkování ?
    SUK
    SUK --- ---
    GILHAD: zkusil bych to pomoci "+p (nebo *, ted si nejsem jistej). Uvozovka je registr, + a * jsou Xkove schranky (jedna ctrl+c, druha pro vyber mysi, ktery se vklada koleckem) a p je paste.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GILHAD: Prvne si neodpustim poznamku mych guru, delej to poradne:
    Clipboard - ArchWiki
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Clipboard

    Nicmene tohle bude mene VIM a vice terminal. Terminal nemuze brat paste jako block textu, protoze to by rozbilo paste jako input. VIM je interaktivnim a bash input "neni".
    Ocekavam, ze tomu nekdo utece pameti, jako dlouhy 1 radek v Notepad++
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    DANIELSOFT: ls to ma - je to sloupec v long view.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    GILHAD: zkusil jsi jiný editor, třeba gedit? možná je problém v Xech
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Copy+Paste z Firefoxu do Vimu pro velke bloky zlobi - Linux, XOrg

    Normalne neni problem z FF do Vimu zkopirovat par radku ci odstavcu, ale pokud kopiruju velky blok (vcera treba 300k ASCII z pastbinu), tak se ve Vimu objevi par prvnich radku a ... konec - nic to nedela, dalsi se neobjevuji, vim nereaguje na klavesy, necham to treba hodinu, porad stejny stav.

    Tak zavru terminal s vimem, smazu .file.swp a dam cat >file ten samy blok se tam vrazi hned, Ctrl+D a nasledne file ve vimu samozrejme otevru bez problemu a obsahuje naprosto normalni text jak ma (stare dobre ASCII, slo o anglictinu, nejake douhe HowTo)

    Netusite kde je problem, nebo na co se ptat? System nainstalovan cely letos na novy pocitac, 32GB RAM a tak ... ale obcas se mi to delo i na mensich, starsich ... zas tak casto nekopiruju velke casti textu
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: tak jsem prošel man readdir a man getdents (céčková volání z knihovny resp POSIXu) a ta položka tam není, tak si to asi fakt pamatuju z jiného unixu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam