• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    PUNKREASS: když kdenlive je jen pod kde a jiný editor mi nevyhovuje? snad nebudu mít trippleboot nebo jak se to dá řešit? snap?
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    RATTKIN: zminujes gnome settings a kdenlive. Jestli michas dohromady gnome a kde, tak to muze nektery z tvejch problemu zpusobovat.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RATTKIN: duckduckgo a stackexchange je vyborny
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    GIOMIKY: stackexchange nebo google obecně není dobrý?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RATTKIN: Na specificky problemy zkus discord nebo irc. Poslal nych te na freenode, ale ten je ted v krizi (pry).
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RATTKIN: xka jako xka... kdyz je to pro x funguje, kdyz je ro pro ten novej udelator, co ma nahradit xka, tak nefunguje... xka jsou zaklad, vetsina aplikaci porrebuje jeste gtk2,3 atp., sle to ti doinstaluje balickovac... nejdriv si to zkis ve virtualu, at vis, do ceho jses...
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    GIOMIKY: já dělám web development, fotky a videa..
    terminál mi funguje taky v pohode..
    kdenlive darktable a audacity na linuxu fungujou rychleji než pod windows
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RATTKIN: vice slozity = vice problemu... nevim, fluxbox je jeden z tech mene slozitejch manageru... nevim, co potrebujes... me staci xterm a firefox na vsechny moje problemy
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    GIOMIKY: dík a všechny programy fungujou na všech windows managerech? nebo si to doinstaluje co potřebuje?
    mě tam přilezla ke gnome půlka KDE kvůli kdenlive
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RATTKIN: Nevim, gnome ani zadny podobny zalezitosti nepouzivam. Osobne (mmozna to nebude tvuj salek kafe):
    apt-get remove *gnome*
    apt-get install xinit
    apt-get install fluxbox
    startx
    ;]
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    GIOMIKY: já to nastavím, v pohodě, ale při příštím hovoru to skočí zpátky, Zkoušel jsem i v gnome settings držet posuvník myš(, je to marné. asi jedině jiná zvukovka, ale přijde mi to úchylné, jak poznám, že to bude fungovat dobře, když píšou linux support yes, ale dělá to tohle.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RATTKIN: Většinu nevím, ale na regulaci zvuku používám ke vší spokojenosti alsamixer.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    linux jako server je skvělý a mám s ním léta praxe, ale jako desktop jsem zklamaný. třeba mi budete umět poradit:

    - scaling 125% který nezhorší výkon a funguje.. až nvidia vydá drivery 440 a pude mi wayland tak to možná bude lepší.
    - programátorská klávesnice - občas nenaskočí po startu tak jí nastavím ručně, ale za hodinku se zase sama ztratí. zatím jsem našel jenom https://github.com/michalkahle/czech-coder-xkb
    - hlasitost mikrofonu potřebuju 100%, ale vždy na začátku hovoru se mi to samo nastaví na asi 15% a nejsem vůbec slyšet
    - driver k logitech myším se občas nespusí, občas umře po pár hodinách. používám na mapování middle tlačítka pod palec
    - kolečko myši je v chrome pomalé, ale když mu přidám, tak se rozbije v audacity/kdenlive
    - počítač při zapnutí nikdy nenaběhne, jen se roztočí větráky a rozsvítí se monitor, ale nic se neobjeví na obrazovce, ani uefi boot. musím ho vypnout, počkat cca 5 vteřin a znovu zapnout. když ho zapnu moc rychle, ukáže se deformované ubuntu logo s točícím spinerem, ale dál nic.

    vyřešil jsem uspokojivě:
    - creative BT-W3 zvukovka hraje jen když se nastaví natvrdo 48 khz
    - po probuzení ze suspendu se musí reloadovat driver síťovky
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    VESNACH: On je freeze system unit pres systemctl a pak je jeste freeze filesystemu [1]. Nejsem na tohle uplne expert, tak to radsi prostuduj, nez to pustis na prodkuci :)

    [1] https://access.redhat.com/solutions/1310533
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    FALLENANGEL: jako treba systemctl freeze na db pred ddckem? To je asi dobry, to jsem neznal :) znam freeze jako ctr+s v terminalu
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    DANIELSOFT: Pokud tomu dobre rozumim, tak thawing je 'rozmrazeni' systemu po tom, co pouzijes freeze. Pouziva se to napriklad pri snapshotovani virtualnich stroju.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    dotaz: co znamená v "systemctl status" stav "running (thawing)" ?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    PUPU: A co použít virtuální uživatele u pure-ftp a chroot? Pokud potřebuješ, tak můžeš použít symbolické linky, protože i když nastartuješ Pure-FTPd s --with-virtualchroot tak symbolické linky jsou následovány.

    Zkus třeba tenhle FAQ: https://download.pureftpd.org/pub/pure-ftpd/doc/FAQ
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam