• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    linux jako server je skvělý a mám s ním léta praxe, ale jako desktop jsem zklamaný. třeba mi budete umět poradit:

    - scaling 125% který nezhorší výkon a funguje.. až nvidia vydá drivery 440 a pude mi wayland tak to možná bude lepší.
    - programátorská klávesnice - občas nenaskočí po startu tak jí nastavím ručně, ale za hodinku se zase sama ztratí. zatím jsem našel jenom https://github.com/michalkahle/czech-coder-xkb
    - hlasitost mikrofonu potřebuju 100%, ale vždy na začátku hovoru se mi to samo nastaví na asi 15% a nejsem vůbec slyšet
    - driver k logitech myším se občas nespusí, občas umře po pár hodinách. používám na mapování middle tlačítka pod palec
    - kolečko myši je v chrome pomalé, ale když mu přidám, tak se rozbije v audacity/kdenlive
    - počítač při zapnutí nikdy nenaběhne, jen se roztočí větráky a rozsvítí se monitor, ale nic se neobjeví na obrazovce, ani uefi boot. musím ho vypnout, počkat cca 5 vteřin a znovu zapnout. když ho zapnu moc rychle, ukáže se deformované ubuntu logo s točícím spinerem, ale dál nic.

    vyřešil jsem uspokojivě:
    - creative BT-W3 zvukovka hraje jen když se nastaví natvrdo 48 khz
    - po probuzení ze suspendu se musí reloadovat driver síťovky
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    VESNACH: On je freeze system unit pres systemctl a pak je jeste freeze filesystemu [1]. Nejsem na tohle uplne expert, tak to radsi prostuduj, nez to pustis na prodkuci :)

    [1] https://access.redhat.com/solutions/1310533
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    FALLENANGEL: jako treba systemctl freeze na db pred ddckem? To je asi dobry, to jsem neznal :) znam freeze jako ctr+s v terminalu
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    DANIELSOFT: Pokud tomu dobre rozumim, tak thawing je 'rozmrazeni' systemu po tom, co pouzijes freeze. Pouziva se to napriklad pri snapshotovani virtualnich stroju.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    dotaz: co znamená v "systemctl status" stav "running (thawing)" ?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    PUPU: A co použít virtuální uživatele u pure-ftp a chroot? Pokud potřebuješ, tak můžeš použít symbolické linky, protože i když nastartuješ Pure-FTPd s --with-virtualchroot tak symbolické linky jsou následovány.

    Zkus třeba tenhle FAQ: https://download.pureftpd.org/pub/pure-ftpd/doc/FAQ
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    KARIBIKCZ: super, díky, haleluja, "ssh -t" funguje, takže vyřešeno
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    teda. jenom takova pripominka. na todle uz leta pouzivam Ansible, a taky Rundeck, abych podobny sracky dedikoval na ne-powerusery ( hotline)
    KARIBIKCZ
    KARIBIKCZ --- ---
    DANIELSOFT: ten terminalovy problem bude imho spis tim ssh. Myslim, ze by to chtelo poustet jako
    ssh -t remote start.sh
    KARIBIKCZ
    KARIBIKCZ --- ---
    DANIELSOFT: No ale ja nikde nevidim, ze by systemctl start melo jit bez hesla. V konfiguraci vidim, ze bez hesla pujde /usr/bin/systemctl start
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    hláška je

    sudo: a terminal is required to read the password; either use the -S option to read from standard input or configure an askpass helper

    možná zkusím cat /dev/null | sudo -S když to heslo má být prázdný
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    mám pocit že minule když se to řešilo na jiném serveru tak někdo musel řešit něco v PAMu nebo v konfiguraci sshd což mi přijde šílený ale v dnešním světě už věřím takřka čemukoli divnýmu co se týče konfigurace IT
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    sudoers:

    Cmnd_Alias SERVICES = /sbin/service, /sbin/chkconfig, /usr/bin/systemctl start, /usr/bin/systemctl stop, /usr/bin/systemctl reload, /usr/bin/systemctl restart, /usr/bin/systemctl status, /usr/bin/systemctl enable, /usr/bin/systemctl disable

    tomcat ALL=(ALL) NOPASSWD: SERVICES

    skript který pouštím přes ssh:
    start.sh ČÍSLO

    přičemž start.sh je

    #!/bin/sh
    sudo systemctl start tomcat$1

    a pokud na terminálu pustím systemctl start tomcatČÍSLO bez sudo, chce heslo uživatele tomcat
    SATAI
    SATAI --- ---
    DANIELSOFT: uka tu konfiguraci a ten příkaz
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    DANIELSOFT: opravdu pouštíš to, co si myslíš?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    dotaz: nakonfiguroval jsem sudo, aby pro daný příkaz nepotřebovalo heslo (NOPASSWD) ale přitom když ho pustím přes SSH, tak si stěžuje, že nemá terminál pro čtení hesla. googlení našlo sudo -P , ale heslo nechci nikde zveřejňovat, tak se mi to nehodí

    nápady?
    PUPU
    PUPU --- ---
    DELVIT: pry tam budou na jednu stranu distribuovat zakaznikum nejaka data, na druhou stranu data sbirat - a to snad i z nejakych zarizeni. neni zadouci, aby na sebe jednotlivi zakaznici videli, a to ani to, ze existuji
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    PUPU: proč chtějí pouze přes chroot FTP? Zajímá mě ten use čase.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    SUK: Sry, both tape or human error
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam