• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GIOMIKY: a možná by bylo vhodnější místo DD používat DCFLDD, kde třeba ani nezáleží na pořadí IF a OF (pokud u DD napíšeš jako první OF, tak ho to přemaže (not bug, safety feature ;))
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: Jenom pro jistotu ... /dev/sda je zdrojovy disk, /dev/sdb je cilovy disk. Ktery disk se ma pouzit jak lze poznat podle fdisk -l | more
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    ak jsem menil disk u debianu 500 GB -> 4 TB
    1) mam doma ramecek na 3.5 inch disky
    2) koupil jsem 4 TB disk
    3) vlozil jsem disk do ramecku a pripojil pres usb
    4) ukoncil jsem co nejvice procesu na pocitaci
    5) zadal jako root [ pozor destruktivni ] # dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=4M status=progress
    6) otevrel pocitac, vyndal disk, zandal novy disk
    7) nabootoval do stejneho setupu jako byl v dobe klonovani
    (mozna je jenom nutne zmenit partition table na gpt, aby bylo mozne pouzivat disk vetsi, nez 2 TB)
    done... pisu to do zacatecniku, kdyby si nekdo lamal hlavu, jak upgradnout disk
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Nahodou jsem narazil na tohle... a vzpomnel jsem si na vasi diskuzi
    13 Best Tiling Window Managers for Linux
    https://www.tecmint.com/best-tiling-window-managers-for-linux/
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    ADAMH: Dej vědět, jestli ti to bude fungovat, taky si to budu chtít nastavit... https://askubuntu.com/questions/150066/split-monitor-in-two
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    REDSNAKE: tak nekdo zakazal na tom serveru druhou sitovku, to je pak tezky...ale s tim smb1 to byl dobry tip.
    ADAMH
    ADAMH --- ---
    AXTHEB: Ano, na to jsem za 15 let pouzivani linux prisel :-)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ADAMH: o tom nevím, ale můžeš si okno připíchnout na všechny plochy
    ADAMH
    ADAMH --- ---
    Pořídil jsem si ultra wide monitor. Ma to tuším 3800x1440px, současný stav na starém 24 monitoru je ze mam 6 virtualnich ploch. U noveho bych chtel nejak docilit toho ze mam zakladnich 6 virtualnich ploch na cca 2000x1440 (vlevo) a ten zbytek by mel obsah nejake 7 virtualni plochy. Lze toho nejak pod linuxem softwarove docilit (notebook ma jen 1 graficky vystup a neni to display port). Nejsem zacatecnik (15 let na linux) ale mam proste obcas takove specialni pozadavky.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    VESNACH: nevím jestli je to tvůj případ. Doma používám starý NAS který mi jen streamuje filmy a seriály do multimediálního centra a ukládají se tam nějaký zálohy. Nějakou dobu zpět mi to přestalo fungovat a nedalo se na to z desítek připojit. Od určité verze Win tam je smb1 protokol defaultně vypnutý.

    Ale jak říkám, netuším jestli je to konkrétně tvůj případ.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    REDSNAKE: to tam asi nebude povolene, overim. Ale zkousel jsem neco jako "smbclient -m SMB2", coz nepomohlo
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    neresil prosim vas nekdo podivnost s winshare na win10 a sambou, resp. smbclient vraci dve chyby po vsemoznem laborovani

    NT_STATUS_CONNECTION_RESET
    NT_STATUS_NO_LOGON_SERVERS

    a cifs

    mount error(13): Permission denied

    z macOS ten share normalne vidim a driv to fungovalo i z linuxu. Predpokladam, ze se to deje od nejakeho win. update a spetne se v tom smbclient prikazu predava domena, nebo se tomu nelibi protokol nebo tak neco. Kazdopadne se mi ale nedari nikde nejak rozumne dohedat, co s tim a na tom win. stroji poradne nevim, co bych hledal. Nevidim ale duvod, proc by to z linuxu nemelo fungovat...
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Já jsem si vydělal na nový, druhý HDD tím, že jsem byl na brigádě jako admin v nemocnici, kde pracoval můj táta jako lékař. Smlouva na dobu určitou, o prázdninách mezi gymplem a vysokou, vlastně moje první pracovní zkušenost. Potom, jak jsem měl ten nový HDD, tak na fakultě (FI MU) prodávali CD s Red Hatem 5.1 - bylo to speciální počeštěné vydání, takže bych teoreticky češtinu nemusel nijak řešit, no akosi nainstaloval jsem všechny počešťující balíčky, ale pak jsem zjistil, že tam byly pro jistotu češtiny dvě, které se mezi sebou vzájemně tloukly, takže jsem stejně počeštění řešit musel. Tím nemyslím hlášky programů, ale možnost psát a zobrazovat znaky s diakritikou v Xech i na konzoli.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Já začínal na UCW Linuxu, což byl vlastně okopírovanej stroj z Karlínský laborky. 1996, tuším. Měl jsem kliku, že jsem měl doma dva harddisky.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    to muselo bejt tak v roce 1997.
    LOOKASH
    LOOKASH --- ---
    <dedecek vypravuje>

    CHOROBA: jj... v RH6 byly nejaky bugnuty dirvery na S3 (a bez netu to clovek moc neopravil).
    Me fungovalo tenkrat nainstalovat RH5 a pak udelat in place upgrade na RH6...

    Krasna to doba v 99.... clovek jezdil do knihovny na internet s balikem disket, vzdycky se seznamem toho co stahnout aby pak doma zjistil, ze mu jedna disketa nejde precist (a skoro vzdycky s tim nejpotrebnejsim souborem) pripadne zjistil ze mu chybi nejakej dalsi balik a musel cekat tyden nez na nej zase prisla rada :-D
    </dedecek vypravuje>
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    CHOROBA: Taky redhat a eeee jak se to, caldera linux?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja mel redhat , z njakyho casaku. ale vim, ze se mi nikdy nepodarilo poradne rozchodit X server na ty posrany S3 virge
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Nabootoval jsem ten image z ibiblia v qemu... to je linux, ktery si pamatuji, ktery znam... a krome toho jsou tam moc hezky howto... vubec takhle pekne ctiva dokumentace pro zacatecbiky se uz moc aktualizova neudrzuje.., i pres stari textu pro zacatecnika dopirucuji
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    GIOMIKY: já měl také jako první MonkeyLinux - a dvě diskety imho odpovídají
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam