• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Hezky balicek
    Maxima (software) - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Maxima_(software)
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    Zdravim.
    Ma tu nekdo zkusenost se skolenima ROOT.CZ?
    Konkretne skoleni na Linux, https://www.root.cz/skoleni/balicek/balicek-prace-s-linuxem/
    Dik.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    tak nakonec to dopadlo úplně jinak:

    pustil jsem sudo update-initramfs -u

    googlil tu hlášku a dostal se sem

    boot - The initramfs will attempt to resume from /dev/dm-1 - Ask Ubuntu
    https://askubuntu.com/questions/1189835/the-initramfs-will-attempt-to-resume-from-dev-dm-1

    vytvořil soubor

    /etc/initramfs-tools/conf.d/resume s obsahem "RESUME=none"

    a už to nepíše, že se pokusí udělat resume z toho swapu, čili snad vyřešeno
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    na okounu poradili parametr "noresume" jádra a update-grub, pokud by to takhle stačilo, bylo by to super
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    jinak mně je vlastně jedno, jestli to bude swapovat na partition nebo do souboru: co je problém, že je tam zapnutá ta hibernace, která nefunguje. není to v /etc/default/grub - podívám se do těch systemd konfiguráků jak radil CHOROBA a uvidím. na okounu někdo řekl, že jak se to jednou zahibernovalo, tak on si to někde zapamatoval a proto to při updatu initramfs vypisuje a chce z toho obnovit: ale zatím nevím kde
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    CHOROBA: no vida, nová informace. podívám se tam, jak budu u toho stroje. takže systemd za to může, jako obvykle :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    mrkni do /etc/systemd/sleep.conf a logind.conf
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    MARASAN: ono se zdá, že tím, že jsem tam dal tu partition místo swapfile jsem zapnul nějakou automatiku, že to chce hibernovat. ale půjdu do klubu o Ubuntu, třeba budou více vědět
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    DANIELSOFT: tohle bohuzel nevim, swap jedu v partition, ubuntu nepouzivam a ani nehibernuju.
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    RATTKIN: truenas jsem zkousel, ale OMV mi sedlo lip
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    CPT_PLESARD: truenas je skvělý nas software. Má i krásnou klikačku v Angularu. freebsd teda, ale dá se to vydržet ;-)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    MARASAN: doplňující dotaz, já tu hibernaci nikde nezapínal a než jsem dal tu partitionu místo swapfile, tak on ani nepsal o té hibernaci při update-grub: to se někde zapnulo? kde?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    DANIELSOFT: zkus nejdriv udelat swapfile vetsi nez 4 GB, abys mel celkem aspon tech 20 GB. Muzes pouzivat jak partition, tak i swapfile. Moc zkusenosti s hibernaci nemam, ale swap by mel byt dost velky a nejspis mu je fuk, ze je na 2 mistech. Kdyz ne, tak jeste muzes shrinknout njakou partition - nejspis od konce - a na volny misto udelat dalsi swap partition.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    dotaz: swap a uspání/hibernace, Xubuntu 20.04

    Ahoj!

    Měl jsem Xubuntu 16.04 a při instalaci (kde jsem vše co nejvíce nechával na defaultu) mi to vytvořilo 16 GB swap partition, na níž systém swapoval. Mám 16GB fyzické RAM.

    Pak Xubuntu 16.04 skončila podpora a já jej přeinstaloval na 20.04. A zjistil jsem, že swap partition se nepoužívá a místo ní to vytvořilo soubor /swapfile (to je absolutní cesta) a swapuje tam

    Z čiré nerdovitosti a šťouravosti jsem si řekl, že když už tam je ta partition, tak by neměla ležet "ledem" a přenastavil jsem to v /etc/fstab, aby swapoval z té partition. "/swapfile" jsem smazal a bohužel si nepamatuju, jak byl velký. Na disku mám dost místa, takže ho klidně vytvořím třeba 20GB

    Pak se mi jednou stalo, že se OS uspal nebo hibernoval a už se neprobudil (nechal jsem ho prostě přes noc běžet, což by mělo být OK), tak jsem vypnul v power management blanknutí obrazovky, všechno tam dal na never, od té doby je to tedy v pořádku ALE

    při updatu kernelu či grubu (přes apt) mi to blekotá, že se bude pokoušet hibernovat na tu partition. Ale ta má 16GB a já se teď dočetl, že je potřeba (při 16GB RAM) 20GB. Taky nechápu, kde tam tahle věc skočila, když byl ještě swapfile, nic takového to nepsalo.

    Systém se chová jak má, akorát teda nespí, myslíte, že má cenu vrátit tam ten soubor a partition vypnout? Nebo nějak nastavit, že to nemá dělat tu hibernaci a vrátit aspoň sleep?

    Nerad bych se zase vrtal v něčem, co není rozbitý, protože problém jsem původně (změnou v /etc/fstab) spíše vyrobil než opravil. Jinak třeba druhý počítač má 4GB RAM, 2GB swapfile a spí normálně. Možná vadí to, že je to partition, ale proč?

    Nějaké rady?
    SUK
    SUK --- ---
    RATTKIN: ano, existuje 1000 zpusobu,jak to vochcat. Ja bych ale rad zpatky puvodni stav. Kdybych chtel, aby mi OS rikal, jak ho mam pouzivat, poridim si jabko
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    MCKIDNEY: dík
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    CPT_PLESARD: No LVM neni nutne. Zalezi an pouziti. Je to bastraktni vrstva, ktera ti umoznuje kompletne oddelit virtualni blok or realneho. Nektere distribuce ji dnes povazuji za vychozi a ja ji pouzivam aktivne.

    Co se tyce crypttab:
    0) Pokud pouzivas spravny postup, pak si disk vyzkousis pred pouzitim crypttab.
    1) Instalatory je umi nsstavit vetsinou bez znalosti luks a crypttab.
    2) man crypttab pro rychly uvod do souboru.
    3) Kazdy radek je jeden blok co se pouzije pri startu.
    4) Pokud tento soubor neni vyplnen, disk se nezobrazi, ale stale je sifrovan, ukaze se v GUI atd.

    sudo cat /etc/crypttab 
    #volume-name encrypted-device key-file options
    #luks-WORK_0    UUID=a8304ea6-a244-4b79-8e50-f7557c378128
    luks-WORK_1     UUID=590374af-f40a-4b96-bc2b-bb9fe8f3ff11

    Tohle je ukazka, kde pouzivam passphrase a nemam zadne specialne nastaveni.
    Disky se identifikuji podle UUID, aby nezalezelo na poradi. Jsou i jine moznosti.

    Tady jsem ted zkusil postup na mem externim disku:
    - Neni to navod
    - Vytvorim sifrovany disk, otevru, pripojim a pak naformatuji.
    - Pred zapsanim do crypttab odpojim a pripojim znovu (Sanity check)
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ BLOCK=/dev/sdk1
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ ls $BLOCK
    /dev/sdk1
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksFormat $BLOCK
    WARNING!
    ========
    Toto nevratně přepíše data na /dev/sdk1.
    
    Are you sure? (Type 'yes' in capital letters): YES
    Zadejte heslo pro /dev/sdk1: 
    Ověřte heslo: 
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksUUID $BLOCK
    d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksOpen UUID=d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6 Hentai
    Zadejte heslo pro /dev/disk/by-uuid/d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6: 
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ ls /dev/mapper/Hentai
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo mkfs.ext4 -q -L Hentai /dev/mapper/Hentai
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo mkdir -p /mnt/homework
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo mount LABEL=Hentai /mnt/homework/
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo touch /mnt/homework/tip
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo umount /mnt/homework
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksClose Hentai
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksOpen UUID=d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6 Hentai
    Zadejte heslo pro /dev/disk/by-uuid/d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6: 
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo mount LABEL=Hentai /mnt/homework/
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo ls /mnt/homework/
    lost+found  tip
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo umount /mnt/homework 
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo $EDITOR /etc/crypttab
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cat /etc/crypttab
    Hentai UUID=d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    MCKIDNEY: můžeš mi poradit co s tím crypttab?
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    AXTHEB: dík, ted už rozumím, takhle jsem to bohužel dělal.
    MCKIDNEY: díky. Já vynechával bod 4) LVM, a taky jsem nedělal crypttab.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    OpenMediaVault by mel byt Debian ne? Tazke ZFS rozhodne neni user friendly.
    Rozbehat LUKS na RAID je relativne snadne, takze se nenech odradit a dotahnem to.

    Jinak CPT_PLESARD vypada ze mame problem ti jenom porozumet. Mozna napis presneji co delas do <code> nebo pripadne par screenshotu.

    Co se snazime rict je, ze kazda vrstva je izolacni a pokud pracujes 3, tak te 1 nezajima a tak dale.

    Vrstvy jsou
    1) Blokove zarizeni
    2) GPT tabulka a alespon 1 oddil
    3) mdadm RAID
    4) LVM
    5) LUKS
    6) Filesystem

    Podle pouziti zvolis, ktere vrstvy chces a instaluji se v tomto poradi.

    Pokud pri snaze vytvorit 6 zformatujes 3 tak o vse prijdes.
    Pokud po vytvoreni 5 zapomenes na crypttab, tak sde ti po restartu luks neobjevi.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam