• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Někdy se na potíže s bootem hodí REFind nebo v grubu:
    linux (hd0/sd1)/boot/vmlinux- root=/dev/sda1
    initrd (hd0/sd1)/biit/initrd
    boot
    ...
    ty prikazy jsou orientacni a boj s volume jsem vzdal
    ve prospech prostych diskovych oddilu.
    Hodne, v grubu, pomaha klavesa tabulator
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    klonoval jsem systém (boot volume + luks) z vyhrazeného nvme disku na větší disk, kde je to jako druhý systém za windows.
    Když nastavím boot volume v biosu na ten nový boot, dostanu "grub minimal bash-like"
    zkoušel jsem spustit grub-install z live cd, dostanu error: cannot find efi directory. Možný stačí upravit nějaký konfigurák, ale nevím který. Prosím pomoc.

    Mám původní disk, můžu to naklonovat znovu a lépe, včetně odstanění LUKS, které se mi zdá že není moc podporováno v nástrojích jako CloneZilla.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    THERIDANE: xubuntu@xubuntu:~$ sudo vgdisplay
      --- Volume group ---
      VG Name               vgxubuntu
      System ID             
      Format                lvm2
      Metadata Areas        1
      Metadata Sequence No  3
      VG Access             read/write
      VG Status             resizable
      MAX LV                0
      Cur LV                2
      Open LV               0
      Max PV                0
      Cur PV                1
      Act PV                1
      VG Size               <1.82 TiB
      PE Size               4.00 MiB
      Total PE              476616
      Alloc PE / Size       476616 / <1.82 TiB
      Free  PE / Size       0 / 0   
      VG UUID               mY2sJH-sToa-FVfu-1Qbq-nTRp-Jwzl-ekamEf
    
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    Máte někdo zkušenosti s data recovery z ext4+luks?

    Na disku (klasickej plotnovej) se objevily vadné sektory. sda1 (ESP) je normálně čitelné, v sda2 (extended partition) už jsou problémy se čtením. sda5 (/boot) se hlásí jako unallocated space (a mám pocit, že i reportuje větší velikost), sda6 (/) se hlásí jako LUKS, ale po luksOpen to hlásí jen jako prázdný LVM volume...

    Data by měla být zálohovaná, ale spíš mi jde o postupy a i do budoucna vědět, s čím u luks+ext4 počítat.
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    JON: Nejsem expert, nicmene ten --new parameter vzdy vytvoril container na novem "anonymnim" volume v adresari /var/lib/containers/storage/volumes/[RANDOM_HASH]. A jakekoli data co jsem ulozil pri sessione co bezela na aktualnim containeru mi po restartu zustala v tom starem volumu ktery byl opet nahrazen nove vytvorenym. Snad je to pochopitelne.
    Jakmile jsem zrusil ten parameter --new pri generovano systemmd sluzby, vse funguje tak jak ma a containery se vzdy nahodi na jednom volumu definovanem pri startu containeru.
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    MUXX: Nesmazalo je to. Prostě to spawnulo nový volume vedle těch starých.
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    Nejsem si jisty zda-li se ptam v tom spravnem auditku, kdyz tak me prosim nasmerujte.

    Snazim se nahodit zdokerizvanou oracle db pres podman, tak aby se persistovaly data na disk a po restartu masiny/containeru se data "neztratily" - coz je muj problem. Proste po restartu masiny jsou data fuc.
    Dle dokumentace je treba pouzit volumes, ovsem bud neco delam spatne nebo to nefunguje.

    Command pro spusteni containeru pres podman:
    sudo podman run -d --restart unless-stopped -p 1521:1521 -v /var/lib/containers/db:/data --name DB
    --> Zde bych cekal ze se vytvori volume na fs ve /var/lib/containers/db a tam se budou data ukladat.

    Zaroven jsem si vytvoril pres systemd servicu pro autostart s nasledujicim parametrem:
    ExecStart=/usr/bin/podman run --conmon-pidfile %t/container-DB.pid --cidfile %t/container-DB.ctr-id --cgroups=no-conmon --replace -d --restart unless-stopped -p 1521:1521 -v /var/lib/containers/db:/data --name DB

    Nevedel by nekdo poradit co delam spatne?
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    FARFELOO: pokud má docker image použitou direktivu volume, tak při vytvoření kontejneru se ve /var/lib/docker/volumes vytvoří "nepojmenovaný" volume což obnáší že je to pojmenované jen jako hromada hexacimalnich znaků a vzniká to při každém vytvoření kontejneru.
    tohle může zaneřádit disk daty o kterých vlastně nikdo neví a o která nikdo nestojí
    a
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    FARFELOO: docker prune -a -s

    nebo vic agresivne ;-))

    docker rm -f $(docker ps -a -q)
    docker volume rm $(docker volume ls -q)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    CPT_PLESARD: No LVM neni nutne. Zalezi an pouziti. Je to bastraktni vrstva, ktera ti umoznuje kompletne oddelit virtualni blok or realneho. Nektere distribuce ji dnes povazuji za vychozi a ja ji pouzivam aktivne.

    Co se tyce crypttab:
    0) Pokud pouzivas spravny postup, pak si disk vyzkousis pred pouzitim crypttab.
    1) Instalatory je umi nsstavit vetsinou bez znalosti luks a crypttab.
    2) man crypttab pro rychly uvod do souboru.
    3) Kazdy radek je jeden blok co se pouzije pri startu.
    4) Pokud tento soubor neni vyplnen, disk se nezobrazi, ale stale je sifrovan, ukaze se v GUI atd.

    sudo cat /etc/crypttab 
    #volume-name encrypted-device key-file options
    #luks-WORK_0    UUID=a8304ea6-a244-4b79-8e50-f7557c378128
    luks-WORK_1     UUID=590374af-f40a-4b96-bc2b-bb9fe8f3ff11

    Tohle je ukazka, kde pouzivam passphrase a nemam zadne specialne nastaveni.
    Disky se identifikuji podle UUID, aby nezalezelo na poradi. Jsou i jine moznosti.

    Tady jsem ted zkusil postup na mem externim disku:
    - Neni to navod
    - Vytvorim sifrovany disk, otevru, pripojim a pak naformatuji.
    - Pred zapsanim do crypttab odpojim a pripojim znovu (Sanity check)
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ BLOCK=/dev/sdk1
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ ls $BLOCK
    /dev/sdk1
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksFormat $BLOCK
    WARNING!
    ========
    Toto nevratně přepíše data na /dev/sdk1.
    
    Are you sure? (Type 'yes' in capital letters): YES
    Zadejte heslo pro /dev/sdk1: 
    Ověřte heslo: 
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksUUID $BLOCK
    d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksOpen UUID=d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6 Hentai
    Zadejte heslo pro /dev/disk/by-uuid/d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6: 
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ ls /dev/mapper/Hentai
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo mkfs.ext4 -q -L Hentai /dev/mapper/Hentai
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo mkdir -p /mnt/homework
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo mount LABEL=Hentai /mnt/homework/
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo touch /mnt/homework/tip
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo umount /mnt/homework
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksClose Hentai
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cryptsetup luksOpen UUID=d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6 Hentai
    Zadejte heslo pro /dev/disk/by-uuid/d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6: 
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo mount LABEL=Hentai /mnt/homework/
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo ls /mnt/homework/
    lost+found  tip
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo umount /mnt/homework 
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo $EDITOR /etc/crypttab
    [MCKIDNEY@NYX ~]$ sudo cat /etc/crypttab
    Hentai UUID=d0e43034-c37f-4cba-b95e-fb6271abeda6
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    nedari se mi umount cifs net volume tak, aby se stal predtim, nez se ukonci sitovy manager (wifi) - neresil jste to nekdo?
    postupoval jsem podle tohoto, ale (zatim) nepomohlo
    Fstab Samba Mount Causing Stop Job on Shutdown - Applications - Manjaro Linux Forum
    https://forum.manjaro.org/t/fstab-samba-mount-causing-stop-job-on-shutdown/45210/14
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Zdravim, jak prosim muzu na ACER ASPIRE ES14 zprovoznit dual boot. Jsem ve stavu, ze jsem si smazal Windows. Nainstaloval refind, nainstaloval Ubuntu 18.04. Stahnul jsem si instalacky Windows 10 z microsoft.com. Mam rufuse. Pripravil jsem si usb klicenku. Na ni jsem nahral Windows 10 GPT, UEFI. Do konfigurace reFindu jsem zaradil nekolik kreativnich variant menuentry Win[1-5], kde jsem zkousel ruzne cesty jako loader \EFI\Boot\bootx64.efi. K nim jsem pridal volume ID, ktery jsem ziskal pomoci gpart -l. Ale kdyz chci nacist system z klicenky, tak mi to hlasi, ze efi file not found. Predem dekuji za jakykoliv napad.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    DO_IT: hele to muze bejt milijon veci, zkus votocit elektrickou vidlici v zasufce, zkus mutnout vsechny inputy v alzamixeru, zkus ten notebook jenom na baterie, zkus stahnout master volume na nizsi uroven....
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Muzete mi nekdo prosim vykopirovat jak v Grubu 2 startujete Windows 10?

    Se mi to nedari, mam Win 10 na M.2 disky, kdyz ho vyberu primo v Biosu jako prvni zarizeni, tak to bootuje ok, ale kdyz zkopiruju zavadeci sekvence pro Win 7 a zmenim jen volume id, tak to Windows 10 nestaci. Nevim, jestli to ma co delat s tim, ze disk je M.2, grub je normalne na Sata disku.

    Disk s Win 10 je normalni MBR, jsou na nem 2 partice jedna s Win 10 a druhy nejaky recovery oddil, predpokladam, ze se startuje z toho prvniho.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    RUTHAN: Co do logu existuje etckeeper, kterej ti verzuje cely /etc, takze vidis, co se kde delo (nejen instalace); ale opravdovy rollback me napada leda jako volume snapshot (coz umi treba btrfs).
    BURAN
    BURAN --- ---
    Linux Mint 13.

    V internet browseru kdyz kliknu na otevrit audiosoubor v novem panelu, panel se otevre, ale volume je preskrtle (muted) a nic nehraje. vetsinou musim dat nekolikrat refresh F5, a pak se to chytne a zacne prehravat.

    Vite nekdo co s tim, uz me to otravuje dlouho.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    Dostatecne novy ntfs-3g to umi vyresit, pri mountu napise neco ve smyslu "Volume was not unmounted correctly in Windows - fixing"
    PUPU
    PUPU --- ---
    RIVA: LVM je system pro spravu logickych disku. typicky ti umozni nad fyzickym zarizenim (pvol, physical volume) vytvorit logicka zarizeni (lvol). neco jako virtualni disky. ma to tu vyhodu, ze pvol-y muzes pridavat a odebirat a s logickymi disky ruzne manipulovat - roztahovat, zmensovat... to vse jednoduse a online. je toho vic, ale to uz viz Google ;-)
    RIVA
    RIVA --- ---
    RIVA: UPDATE: Zrovna jsem zjistil ze fedora rozdelila moje ssdcko na mrnavou ext4 a masivni LVM2 Physical Volume partition. A podle toho jak to chapu, tak TRIM zatim funguje jen na ext4. Takze jsem asi v pytli, co?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam