• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: Vim, ze jsem s tim uz otravnej, ale cely postup redirect zvukoveho vystupu pocitace lze jeste vylepsit. Dejme tomu, ze chceme poslouchat zvuk, ktery neexistuje, z pocitace, ktery nema zvukovou kartu. I v tomto pripade je zde reseni. Je jim Linux modul snd-dummy.
    Tedy:
    # modprobe snd-dummy
    a klasicky
    # modprobe snd-aloop
    vystup pactl by potom mel byt neco jako:
    # pactl list short sinks
    0 alsa_output.platform-snd_aloop.0.analog-stereo module-alsa-card.c s16le 2ch 44100Hz RUNNING
    1 alsa_output.platform-snd_dummy.0.analog-stereo module-alsa-card.c s16le 2ch 44100Hz SUSPENDED
    a nastaveni:
    # cat ~/.asoundrc
    pcm.loop {
    type plug
    slave.pcm "hw:Loopback,1,0"
    }
    Potom na cilovem pocitaci klasicky:
    ssh -C root@srv sox -c 1 -q -t alsa loop -t mp3 -r 10k - | mpg123 -
    ... a jde to i bez zkukovky
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DANIELSOFT: To jsme se nepochopili. Ja nechci prehravat mp3 soubry. Ale zvukovy vystup pocitace presmerovat pres sox s mp3 kodovanim do termuxu. Tak, abych mohl na pocitaci pustit v prohlizeci televizi, nechat ji hrat a ten zvuk z pocitace poslouchat na mobilu.
    To, co's posilal je prehravac empetrojek. Coz nevylucuje, ze do toho jde nejak presmerovat zvukovy vystup audia, ale asi je to trosku neco jineho.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    To jste hodny kluci, ale uz asi nemam duvod to menit. Takhle mi to dava narocnost 8 GB / mesic s poslechem 24 / 7 teliny na cestach a asi uz nepotrebuju nic jinyho. Ale diky za tip. Mozna, kdybych to byl byval vedel drive, tak bych to byl byval vyuzil...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jojo, MPD a mozna bych se i dneska podival na pipewire
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    GIOMIKY: nechceš se podívat na software jménem Music Player Daemon? balíček se jmenuje asi MPD, jednu dobu jsem ho používal a je to právě už hotové řešení na client/server hraní hudby a podporu MP3 má v sobě. mohlo by to být lepší než nějaké quick and dirty skripty
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: Addendum... vzhledem k tomu, ze clovek neni porad na wifi, tak jsem optimalizoval prenos zvuku z pocitace pri vyletech... nyni
    jsem na cca 2kB / sec (protoze mp3 prenasi kazdou 2. vterinu)...
    tedy
    $ cat audr
    #!/bin/bash
    pulseaudio -k
    pulseaudio --check
    pulseaudio --start
    ssh -C debr sox -c 1 -q -t alsa loop -t mp3 -r 10k - | mpg123 -
    ..
    s timhle zatim vystacim s par GB na den / tyden a to posloucham tarka v kuse..
    Pocital jsem to na cca 10 GB potreby dat, kdybych poslouchal zvuk ze zdrojoveho pocitace 24/7.

    Je k tomu zapotrebi na zdrojovem pocitaci nainstalovat akorat sox mp3 doplnek ...
    libsox-fmt-mp3 - SoX MP2 and MP3 format library

    Jinak ta cast ze sox je na zdrojovem pocitaci a ten mp123 je na cilovem termuxu

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    JEDNODUCHY KLIKATOR
    ------------------------------
    Narazil jsem na problem, ze se mi jeden program pri tom, kdyz detekuje moji necinnost vypina. Asi bylo reseni to nejak naskriptovat v pythonu nebo v nejakem programovacim jazyce. Ale resil jsem to nasledovne:
    1] nainstaloval jsem si tiger vnc server
    2] pomoci vncpasswd nastavil heslo
    3] mam alias neco jako vncserver -geometry 1024x786
    5] pripojil jsem se na vnc plochu, spustil v ni prohlizec se samostatnym profilem
    firefox-esr -profile ~/nosleep
    6] nainstaloval jsem xautomation
    7] jednoduchym bash skriptikem obcas pohnu mysi sem a tam
    while [ 1 ]
    do
      xte 'mousemove 150 200' 'sleep 3' 'mousemove 300 300' 'sleep 3' 'mousemove 200 200'
    done
    Ta instalace vnc a firefoxu je proto, abych mohl na pocitaci pracovat a zaroven se nekde drzela ve strehu ta stranka...

    Happy automatiion
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: Sorry, zjistil jsem, ze ten postup, alespon na mem stroji generuje spoustu balastu do /var/log/messages.
    Skoro kazdou vterinu:
    Nov 25 21:02:36 debian pulseaudio[1616621]: Resume failed, couldn't restore original sample settings.
    Zabralo:
    /etc/pulse/daemon.conf
    log-level = error
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    GIOMIKY: to mi připomíná jak jsem kdysi napsal perlovej skript, volal ho na fakultním unixovém mailovém serveru z ".forward" a on mi přeposílal maily jakožto SMSky na mobila. to bylo v roce 2001, daleko před internetem v mobilu, tehdy fungovaly speciální mailové adresy s telefonním číslem a doménou operátora k posílání SMS přes mail. už tehdy však chodily spamy, skript obsahoval jakousi heuristiku, zda jde pravděpodobně o spam a pokud ano, SMS neposlal
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Takova srandicka...
    [ JAK SOBE PRESMEROVAT VYSTUP Z LINUX POCITACE DO MOBILU ]
    Tedy dejme tomu, ze chceme divat na televizi promitanou v linux stroji. Ale jsou podminky, u kterych by bylo lepsi mit sluchatka... no tak bude muzeme koupit nove k linux stroji... ale take muzeme vyuzit stavajici mobil i se sluchatky...
    tedy:
    Na zdrojovem pocitaci:
    1] modprobe snd-aloop index=1 pcm_substreams=1
    2] Zavest do ~/.asoundrc:
    pcm.loop {
    type plug
    slave.pcm "hw:Loopback,1,0"
    }
    3] v termuxu v mobilu
    ssh -C user@hostname sox -q -t alsa loop -t wav -b 16 -r 48k - | play -q -

    Takto to jeste nefungovalo a bylo nutne nastavit jako vychozi zarizeni na prehravani na zdrojovevm linuxu nejak takto:

    $ pactl list short sources

    $ pactl list short sinks

    Set defaults:

    $ pactl set-default-source alsa_input.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo
    $ pactl set-default-sink alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo

    Kde tedy pro sink se da loopback...

    Tot vse... prehravam na linuxovem stroji Youtube video a zvuk se mi ozyva z mobilu...

    Happy Alsa Networking

    pulseaudio - How do I select a default sound card with alsa? - Ask Ubuntu
    https://askubuntu.com/questions/150851/how-do-i-select-a-default-sound-card-with-alsa

    Streaming audio over the network in linux – Owen's Photolog
    https://ywwg.com/wordpress/archives/1201
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Hezky balicek
    Maxima (software) - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Maxima_(software)
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    Zdravim.
    Ma tu nekdo zkusenost se skolenima ROOT.CZ?
    Konkretne skoleni na Linux, https://www.root.cz/skoleni/balicek/balicek-prace-s-linuxem/
    Dik.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    tak nakonec to dopadlo úplně jinak:

    pustil jsem sudo update-initramfs -u

    googlil tu hlášku a dostal se sem

    boot - The initramfs will attempt to resume from /dev/dm-1 - Ask Ubuntu
    https://askubuntu.com/questions/1189835/the-initramfs-will-attempt-to-resume-from-dev-dm-1

    vytvořil soubor

    /etc/initramfs-tools/conf.d/resume s obsahem "RESUME=none"

    a už to nepíše, že se pokusí udělat resume z toho swapu, čili snad vyřešeno
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    na okounu poradili parametr "noresume" jádra a update-grub, pokud by to takhle stačilo, bylo by to super
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    jinak mně je vlastně jedno, jestli to bude swapovat na partition nebo do souboru: co je problém, že je tam zapnutá ta hibernace, která nefunguje. není to v /etc/default/grub - podívám se do těch systemd konfiguráků jak radil CHOROBA a uvidím. na okounu někdo řekl, že jak se to jednou zahibernovalo, tak on si to někde zapamatoval a proto to při updatu initramfs vypisuje a chce z toho obnovit: ale zatím nevím kde
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    CHOROBA: no vida, nová informace. podívám se tam, jak budu u toho stroje. takže systemd za to může, jako obvykle :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    mrkni do /etc/systemd/sleep.conf a logind.conf
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    MARASAN: ono se zdá, že tím, že jsem tam dal tu partition místo swapfile jsem zapnul nějakou automatiku, že to chce hibernovat. ale půjdu do klubu o Ubuntu, třeba budou více vědět
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    DANIELSOFT: tohle bohuzel nevim, swap jedu v partition, ubuntu nepouzivam a ani nehibernuju.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam