• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: jeste partprobe a cat /proc/partitions
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: Jj, už sem dohledal a spustil. I on ukazuje sdc jako jeden celek. Lsblk furt ukazuje, že na sdc jsou oddíly sdc1 a sdc2, každej zabírající zhruba polovinu disku. To samý ukazuje nástroj pro práci s diskama a oddíly ve Windows.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: v terminalu cfdisk /dev/sdc
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: No, asi neni. Ale nevim co to je, Linux mám od včerejška :D. Tak pracuju s nástrojema a příkazama, o kterejch sem se zatim stihnul dozvědět :). To mi nicméně nevysvětluje, proč v různejch nástrojích dostávám tak různý výsledky.
    Teď sem teda zjistil, že sem přehlíd už nainstalovanej KDE Partition Manager, ale i ten ukazuje sdc jako jeden celek bez oddílů. Konzole furt ukazuje existenci sdc1 a sdc2.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SALVATOR: starej dobrej cfdisk je ti proti srsti?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    A fdisk -l taky neukáže, že by tam nějaký oddíly byly, očekával bych tam informace k sdc1 a sdc2, ale nic. Trochu mě to mate.

    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Respektive sloučit ne. Odstranit jeden oddíl a druhej zvětšit na velikost celý flashky.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Ahoj, jdu poprosit o radu. Když sem dělal bootovací flashku, z mě neznámýho důvodu na ní vznikly dva oddíly. Používám Rufus a nic v nastavení sem oproti jindy neměnil, nicméně i tak se s talo. Chtěl sem je sloučit, ale zatímco ve file manageru i v konzoli jsou oba oddíly vidět, tak v Gparted bůhví proč ne. Takže v něm to dost dobře sloučit nemůžu. Tušíte někdo, proč to tak je?

    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    nedavno jsem potrebova a udelal jsem tuhle hruzu (-:

    find . -type f -name "*.jpg" -exec sh -c 'file=$1; bname="${file%\.jpg}"; cname=${bname##*frame}; dname=$(printf "frame%010d.jpg" $cname); mv $file $dname; echo $dname' echo {} \;
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    PUPU: dehet -xvf prej funguje celkem ok
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    BTW: Tohle mi prijde docela uzitecny:
    $ rename -e 's/\d+/sprintf("%02d",$&)/e' -- *.jpg

    Rename files to add leading zeros to numbers - Unix & Linux Stack Exchange
    https://unix.stackexchange.com/questions/346917/rename-files-to-add-leading-zeros-to-numbers

    Pokud clovek ma soubory, ktery maji nejakou posloupnost napr. 1-12, tak je casto jmeno souboru jako
    file1.jpg
    file2.jpg
    ...
    file10.jpg
    file11.jpg

    No a kdyz potom provede ls, tak se mu 10 radej pred 1 ... noa tim rename vyse se pred ty jednociferny cisla ve jmene souboru vlozi 0.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    THERE IS WORLD OUTSIDE THE WEB ... WORLD OUTSIDE OF BROWSERS (WOOB)
    woob - Applications
    https://woob.tech/applications/
    PUPU
    PUPU --- ---
    'Tyto soubory se komprimuje jako soubor ZIP (Windows a Mac) nebo jako dehtový soubor (Linux). Pokud si chcete stáhnout a dekomprimovat soubor s dehtem v Linuxu, podívejte se do dokumentace k distribuci Linuxu.'

    strojovy preklad muze byt mrcha...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Problem: Chtel bych vzdalene ovladat androdi telefon z linuxu
    Reseni: scrcpy [ https://github.com/Genymobile/scrcpy ]
    Predpoklady:
    * Droidi telefon
    * Spolecna wi-fi sit pro pocitac a telefon
    * adb, scrcpy
    .....
    Na droidim telefonu (droid 11) otevrit vyvojarske moznosti, zapnout debugging po wifi, ,pripravit na parovani,
    Na pocitaci zadat: adb pari hostname:port
    Na pocitaci po sparovani zadat: adb connect hostname:port
    Na pocitaci zadat: scrcpy
    ...
    Resi to problem, kdyz je pocitac prilis pomaly na emulator anebo ve chvilich, kdy chce clovek z pocitace ovaldat droida.

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    tip:
    $ crontab -e
    # budidek v 6 rano v pracovni den
    0 6 * * 1-5 mplayer /home/user/cinkcink.mp3
    zdroj:
    Linux Command Line Audio. : 10 Steps - Instructables
    https://www.instructables.com/Linux-command-line-audio/
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Taky Debian. Tahat data z burzy uz 1000+ dnu. Nestezuje si. Funguje.

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    debianem rozhodne nic nezkazis ;)
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    Vsem moc diky za reakce, urcite mam o cem premyslet. Zaroven jste mi nasadili brouka do hlavy jestli opravdu ty Xka potrebuji. Rekl bych ze pro majoritu prace vubec. Max jednou za uhersky rok jsem si tam pustil java-gui-appku na ucetnictvi. To ovsem zrejme aktualne budu resit pres novej Mac, ktery snad dojde co nevidet.

    SUK: Primarni ucel bych rekl ze je zaloha dat pro me a zenu, reverse proxy na tunnel do prace, nejake pokusne weby, a obcas na nejake to hrani ohledne crypta node-validatoru postavenych na PoS. Doposud mam Rpi2 s Debianem, na reverse proxy a nake staticke weby. Ovsem neco narocnejsiho to nekousne.

    CPT_PLESARD: Diky za tip s tim tpm boot. Ted jeste zjistit zda-li ten stroj ma TPM chip :-)

    Zatim me jsem naklonen pro ten stable Debian. Uvidime.
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    TRAGIKOMIX: máš tam TPM chip? Pak by ti, pokud jsem diskusi, kde jsem o tom četl dobře pochopil, mohlo pomoci tohle https://github.com/morbitzer/linux-luks-tpm-boot, ale osobně jsem to neozkoušel.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    TRAGIKOMIX: Dej si tam to distro, které znáš nejvíc :)

    Jestli tam budeš dávat ubuntu, tak ubuntu server, do něj pak není problém nainstalovat čisté xfce. Lubuntu na server je blbost.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam