• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    DELVIT: Good point, zkusím si pohrát s nastavením gammy, teď sem si vzpomněl, že z nějakýho důvodu se změna tohodle nastavení projeví jen právě na tom menším monitoru
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    SALVATOR: To je určitě něco v ovladačích. Musíš pohledat proč ta integrovaná od intelu dává tak špatný barvy. Tipuji, že to bude někde v nastavení. V nejhorším to bude chyba v ovladačích.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Ahoj, potřeboval bych zas poradit. Mám na stolním kompu dual boot Windows a Manjaro. Ke kompu sou připojený dva monitory, jeden velkej přes HDMI k externí grafárně, druhej menší, relativně starej, je připojenej přes VGA k integrovaný na desce. Vím, trochu bordel. Je to spíš dočasný řešení, ale stejně - ve Win je obraz toho menšího monitoru hezkej, myslim barvy. Černá je černá, barvy sytý. V Manjaru sou takový vyblitý. Ostrej je v obou systémech Neni mi moc jasný, proč. Věděl by někdo, co s tím, než koupim novej monitor? Takhle vypadá aktuálně můj seznam ovladačů, mám třeba něco doinstalovat?

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    zkus treba opengl, nebo vdpau a mrkni se na vytizeni, nebo zkus videa co ti skubou. treba to pomuze ;-)

    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    C8400: Tak pulse audio routing pri zatezi sice pada, ale on pada i bez zateze. Mam s tim porad nejake problemy ze s JACK.

    Hlavne ze se povedlo.
    C8400
    C8400 --- ---
    Děkuji všem za tipy a rady. Nejřív jedno upřesnění. Šlo hlavně o zvuk. To je víc rušivé než nějaký dropnutý frame.
    CHOROBA:
    RATTKIN: Grafika zdá se funguje správně, je v systému správně identifikovaná jako intel hd graphics 500. Ve VLC jsem k tomu žádné nastavení nenašel. Video v drtivé většině případů funguje. Ty vyjímky, kdy nefunguje bych spíš dával za vinu použitým kodekům.
    ALE: intuitivně jsem zkoumal kudy v debianu putuje zvuková stopa: ALSA, PulseAudio.. Zde mi pomohl link na debian od MCKIDNEY: ale jinam, sem: https://wiki.debian.org/PulseAudio#Stuttering_and_audio_interruptions
    Po tom, co jsem upravil configuraci pulse audio, problém vyřešen! Alespoň se mi to tak teď zdá.

    Poznámka na okraj, používám deepin, protože taky na stoji browsim a experimentuju. Nechci být odkázaný jenom na Kodi, se kterým dost válčím. Jsou pro mě jsou důležité i různé exotické input method jako čínština či korejština, s čím jsem na jiných distribucích (openSUSE) měl často problémy. U deepin jsem našený z toho, že vše funguje out-of-the-box, skoro jako ve windows :-)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MCKIDNEY: https://wiki.debian.org/GraphicsCard#Intel

    Zda se ze Debian udrzuje 2 verze podpory ontel. Zkusil jsi ten postup?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Vsichni tri.mate dobre poznamky. Jenom bacha ze dnes zdroje muzou mit bitrate co ten Celeron neda.

    Ale taky si myslin, ze to chce LibreElec ci neco s.podporou Miracast a jinych bonusi pro TV ci projektor.
    TADEK
    TADEK --- ---
    C8400: no - pokud to pouzivas jenom na filmy, potrebujes tam mit deepin? nestacil by rapsbian nebo libreelec/openelec?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    C8400: pokud je vysoký load na CPU, nepoužívá se hardwarové dekódování videa.

    Viz choroba
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    C8400: bych se spis podival, esli mas spravny ovladac grafiky a taky se podival co renderuje obraz, neboli jaky je nastaveny ve VLC vystup
    C8400
    C8400 --- ---
    Ahoj vespolek, mám doma miniPC (4GB RAM, 32GB Storage, Celeron N3350) připojený k projektoru, který používám na přehrávání filmů, streamování apod. Nedávno jsem vyměnil Win10 co tam byly za deepin linux 20.4 (debian 10 buster). Od té doby mám problém s přehráváním stažených video souborů, neustále se seká zvuk popř. i obraz ve VLC či defaultním přehrávači. We Win10 jsem tento problém neměl, takže myslím že HW je dostatečně výkonný. V system monitoru je vytíženost memory na ca. 40 procent, swap (2GB) v podstatě nepoužívaná. Spíš mám pocit, že by problém mohl být u I/O disku, ale nevím co a jak se kde dá nastavit.

    Můžete mi poradit, jaké nastavení by tento problém se sekáním videa mohlo odstranit?
    KAERO
    KAERO --- ---
    MARASAN: aha. mno minecraft se sice tvari jako debian balicek, ale doopravdy se nainstaluje jen nejaky zaklad, a pak se skoro cela instalace strci do user adresare. zkusim projit dokumentaci jestli nepujde GILHADuv zpusob. dik.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    KAERO: debian ma na tohle update-alternatives
    KAERO
    KAERO --- ---
    GILHAD: jo aha, to je super, dik!
    KOLCON: no vsak meli dlouho moznost naucit se to pohlidat. jsou s tim srozumneny a berou to. dam tam +5 minut na to aby si vzpomely a ulozily to.
    DELVIT: jo to zminuji tady: KAERO, chybela mi ten napad poustet minecraft pod samostatnym uctem jak pise GILHAD.
    MARASAN: mno, kdyz nejak upravim minecraft soubory, tak pri updatu se to zrusi. nebo bych musel upravit vsechny spoustece minecraftu - ikonku v nabidce, na plose, v bashi (snazim se starsiho neco ucit), tak jsem hledal jestli je neco systemovejsiho
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    ja bych dal do skriptu minecraftu at s killem a s date za hodinku plus njakej fajl, ze "dnes uz minecraft jel a basta"
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    KAERO: co to udělat takhle?

    How to Set Time Limits for Your Kids in Ubuntu 20.04 / 21.10 & Debian 11 – UbuntuHandbook
    https://ubuntuhandbook.org/index.php/2021/11/time-limits-for-kids-ubuntu/amp/
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    AXTHEB: A vybudují si hezký vztah minimálně k IT, který se jim bude v korporátu hodit.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    KOLCON: Chvíli se budou vztekat a pak se třeba naučí si to hlídat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam