• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GIOMIKY: Vyznám se v nich celkem snadno, prostě už jsem si zvyknul na to pohodlí mít víc ploch, 12 používám už přez 10 let, 4 mi stačily tak v minulém miléniu.

    A taky na pohodlí nemuset pořád všechno zavírat a restartovat každý den či víckrát a pořád se obávat, kdy mi zase nějaká automatiká aktualizace něco robije, nebo aspoň shodí (protože se nic neaktualizuje jen tak náhodně samo od sebe, ale pouze a jen tehdy, když to výslovně přikážu, že aktualizovat se bude TEĎ)

    Prostě to dělím podle rozpracovaných věcí, když začnu něco dalšího, nebo je ta plocha už moc plná, tak pokračuju na další.

    Například teď mám po plochách (mc - MidnightCommander spuštěný v terminálu)
    1 - audio, teda přehrávač, co hraje a mc kde si rovnám písničky a playlisty a postupně se v tom snažím udělat lepší pořádek (+ občas dalších 1-5 mc když si k tomu píšu skripty, něco ladím a tak - například na Ctrl+Okno+Alt+mezera vyskočí menu, do jaké skupiny zařadit aktuálně hrající píseň, nebo na jakou skupinu přepojit přehrávání)
    2 - prázdná, běžně pro krátkodobé akce, jako třeba editaci obrázku a poslání do vtipů, nebo tak - pootvírám pár programů, cosi udělám a zase je pozavírám, protože v dohledné době nehrozí opakování
    3 - evidence času (moje vlastní aplikace), asi čtyři okna prohlížečů po asi 10-40 tabech ohledně FORTHu, správy paměti a assembleru (což souvisí s tím FORTHem)
    4 - zdroje k Shadowrunu - dva mc otevřené na správných adresářích a z nich neurčitý počet otevřených PDF, co se vztahuje ke zrovna hraným věcem (enter na *.pdf spustí zathura %f &>/dev/null & ) - prostě pravidla a sourcebooky
    5 - webové stránky k Shadowrunu - wiki (kde máme postavy a příběhy), několik terminálů s vimem, kde mám nějaké vlastní plány co se bude dít a dočasnou evidenci změn, než je učešu pro wiki - prostě aktuální poznámky a deníky postav
    6 - jednu textovou hru, co hraju už pár let (a autor si nedá pokoj a pořád ji vylepšuje a rozvíjí a já pořád nestíhám prolézt všechny možnosti) (webové okno a občas mc, nebo dva)
    7 - webovky ohledně několika DOSových her a DOSbox s některou z nich, co mě právě baví, CherryTree s vlastníma poznámka k nim
    8 - oolite - následník původní Elite, ale open source http://oolite.org/ - otevřenou zapauzovanou hru, protože se ukládat dá jen na stanicích a já teď řeším cosi v hlubokém vesmíru + 3 mc (pro vlastní moduly, pro zdrojáky programu a pro oficiální moduly a data) + webové fórum o té hře
    9 - několik mc pro vlastní webové stránky (o elektronice, obecně o životě, o nastavení počítačů) - jednak tam píšu obsah stránek, druhak tam testuju a upravuju skripty pro zjednodušení jejich vytváření, správy a updatování (a samozřejmě to verzuju gitem) + webový prohlížeč s těma stránkama
    10 - jednoho mulťáka, co ho mám pod jiným uživatelem a weby na které chodí on
    11 - dočasně volná
    12 - dočasně volná

    12 je funkčních kláves FNx a Alt+FNx mě přehodí na příslušnou plochu přímo (nebo se dá rolovat myší na backgroundu, nebo ... cest je hodně) zatímco Okno+FNx přehodí aktuální okno na danou plochu

    Takže se mezi tím pohybovat dá velice jednoduše a rychle. A pokud nejdu na jisto, tak není problém přez to proskákat fofrem a najít hledané podle kontextu.

    Jo, teď mám všude hry a weby, jindy zase třeba na jedné ploše mám řadu oken ohledně vývoje klienta a na vedlejší řadu oken ohledně serveru a tak jasně vidím, kde zrovna jsem a čí knihovny a kód upravuju. Sdílené věci pak dělám na třetí ploše a obecnou dokumentaci a pootvírané weby k tomu na čtvrté, s vyjímkou těch, které mám na některé mám na jedné z těch tří a mám tam jen pár záložek. - takže jeden projekt klidně sežere 4 a víc ploch, když v něm chci víc vrtat a zároveň v tom mít pořádek ...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GILHAD: A jak se v nich prosím vyznáš? Já jsem asi exot tedy ve škatulce sám pro sebe, protože se mi nějak asymetricky horšili oči a vyvěštil jsem si to, že je to z toho, jak furt čtu text hlavně v levé části obrazovky. Tak jsem na obrazovce 16:9 nastavil režim 1024x768, aby se mi to zobrazovalo všechno veprostřed. A kromě toho tedy mám tak na 1 obrazovce stále nějaké grafy z trhu, na 1 občas zapnu prohlížeč a na ostatních žongluju s terminálama. Ale poslední dobou, asi jak se mi horší oči používám xterm s nějkým takovýmhle nastavením:
    #!/bin/bash
    /usr/bin/uxterm \
      -ti vt340 \
      -fa terminus-bold \
      -fs 19 \
      -fg darkGray \
      -bg black \
      -geometry 80x25+40+0 \
      -xrm 'xterm*iconHint: /usr/share/fluxbox/icons/xterm.xpm' \
      -T " " \
      +samename \
      -xrm "xterm*allowTitleOps: false"  \
      -xrm "xterm*selectToClipboard: true"
    
    


    Takže většinu času mi displej ukazuje něco takovýhohle...
    Možná by to řešili brejle, třeba by potom dávalo smysl pořizovat větší monitor s menšíma písmenkama. ;-p

    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GIOMIKY: Taky bootuju do textu a po zalogování případně dám startx a naběhne mi fluxbox (akorát že defaultně s 12 virtuálníma obrazovkama :)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: Pekny. Asi nekdy take zkusim, ale ted zrovna ma customizovany fluxbox, jak jsem psal. Vyhovuje mi predevsim, ze ma ve vychozim stavu 4 virtualni obrazovky, ktere vsechny vyuziji.
    Jinak s tim na zkousku to bude slozitejsi, protoze nepouzivam zadny window manager. Od prvnich xek, ktery jsem mel jsem si zvykl na startx prikaz (myslim, ze je to xinit balicek atp.). Takze bootuju bez x, pak se zaloguju a podle potreby spoustim Xka pomocit "startx".
    Jinak vetsinou ani z tty1 do Xek nejdu, protoze se pripojuju pres ssh tunel na vnc server (taky fluxbox).
    S tim mapovanim nevim, ale treba window manager blackbox mel nejake blackkeys. Tak bych se zkusil podivat, jestli neni nejaky dalsi, samostatny balicek primo pro i3.
    Jinak Gnome jsem opustil nekdy v roce 1999, kdyz zacal bejt tezkopadnejsi a slozitejsi, nez sjem potreboval a libilo semi.
    OBecne tyhle window managery, ktery kopirujou od Windows u mne nejsou prilis v oblibe.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    tak neni na tom co k videni. Spis to ovladani jak to maji vimazlici radi. To se proste musi vyzkouset. Prechazim z cinnamon kde se da namapovat uplne vse. akorat zbytecne zere prostredky. zkousel jsem lxde ale kdyz mi to napsalo "you cannot map alt+., sorry" tak jsem se na to po par hodinach zkouseni vyprd. i3 je proste sen. par dnu to urcite jeste zabere upravit dle mych potreb.

    Status bar je jen textovy ale zvyk jsem si rychle. Zatim na 4k 43 displeji nevim jestli ten status bar bude pouzitelnej na ntb.



    Myslim ze muzes i3 nainstalovat a pak v login manageru (lxdm) vybrat window manager.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: Posli prosim screen... chtel jsem to vyzkouset, ale mam fluxbox, tak uz mam X manager obsazen.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    i3 - trham si vlasy ze jsem to nepouzival uz drive
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: ;-] Pouzivam to na BBS. Na obrazku to neni videt, ale pouzivam win putty ve full-screen. Ten Linux putty neumi skalovat pisma. Takze ano, je to zverstvo, ale nenasel jsem terminal, ktery by umel skalovat pisma a tedy bezet 80x25 full screen tak, aby mi zvetsil pismo pres celou obrazovku. ;-D
    SUK
    SUK --- ---
    GIOMIKY: tyjo, tak to je jinej level, poustet vec, co bezi nativne pod linuxem ve wine :))
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    pouzivam putty na widlich na linuxu ke to k necemu dobry?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Překvapilo mě, jak hezky funguje na Linuxu PuTTY. Ta současná, 64-bitová už opravdu nevyžaduje žádné 32-bitové knihovny, což je u normálně používaných wine programů peklo, když se musí instalovat ke všem knihovnám jejich 32-bitový ekvivalent.
    Tedy:
    $ apt-get install wine
    $ wine putty.exe
    Tip:
    ctrl + klik do okna mi otevře menu (full screen, settings, atp.)
    Používám to hlavně, protože jsem nenašel žádný terminál, který by tak hezky uměl škálovat fonty ve full-screenu.
    Screen: xclock, xplanet, fluxbox, PuTTY, BBS

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Taková blbinka. Určitě se vám stalo, že jste potřebovali xargs předat jméno souborů s mezerama. V knize Linux Servers Hacks od O'Reillyho tohle řeší hezký trik. A to použít při třeba find místo oddělovače nové řádky oddělovač NULL. Tedy:
    $ find . -type f -print0 | xargs -0 ls
    -print0 řekne findu o použití NULL místo newline a xargs -0 řekne xargs, aby použil NULL.
    Ve vlastním skriptu to lze použít stejně, akorát se použije echo -ne '\000' pro tisk NULL znaku.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MA747: Tohle je hodně, hodně dobrý. Obzvláště mě zaulao q.
    Run sql-like command on files from terminal
    
    # download:
    # https://github.com/harelba/q
    # example:
    q -d "," "select c3,c4,c5 from /path/to/file.txt where c3='foo' and c5='boo'"
    

    Moc děkuji.
    MA747
    MA747 --- ---
    odložím si: GitHub - onceupon/Bash-Oneliner: A collection of handy Bash One-Liners and terminal tricks for data processing and Linux system maintenance
    https://github.com/onceupon/Bash-Oneliner
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: Rekl bych odbornik k nezaplaceni. Akorat musis mit spravnyho klienta (zakazdnika).
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: jako spravny hispter muzes i nyni... :D
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: a bbs... ono s tim nedostatkem cipu treba zase bude moderni mluvit cistou asemblerstinou.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: jj, stary zlaty casy bez socialnich siti, kdy stacilo irc.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: Byly casy, kdy byly pocitace vyhradne na praci a vedecky vypocety. Dneska je vyjimka, ze je nekdo pouziva pracovne a na neco rozumnyho. A spravne.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: vis jak, my sme byli na zakladce asi tri kluci, kteri meli pristup k 8bitu a byli jsme divny. dnes jsou divny deti, ktery nemaj tablet.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam